כל מה שחשוב ויפה
נעמה בן משה, שמיכות הבריאה
נעמה בן משה, שמיכות הבריאה. צילום: ינאי מנחם

נעמה בן משה: הבריאה, הגרביים והבובותיים

אחרי שנה מוצלחת עם מותג גרביים בדרום קוריאה, עם תערוכה בספריית אגף הנוער של מוזיאון ישראל, ועם אלישע בנאי שמצטלם עם שמיכת בריאת העולם שלה, נעמה בן משה מחכה לרגע שבו נוכל שוב להתחבק

יובל: הי נעמה, מה קורה? ומה שלומך בימי הסגר?

נעמה: הי יובל! אני בסדר גמור ביחס למצב העגמומי בחוץ. פוקדת את הסטודיו באופן יומיומי גם בימים אלו. מה שלומך?

יובל: גם, לא רע בכלל בהתחשב. ספרי איך עברה עלייך עד כה שנת הקורונה?

נעמה: פפפ לפעמים נדמה שעברו כבר כמה שנים בתוך הסיטואציה הזו, מרוב כל ההתפתחויות וההתאמות שנעשו. בתחילת הקורונה בסגר הראשון, כמו בכל התחומים המצב לא נראה מזהיר והיה נדמה שכולם הולכים להצטמצם ללחם ונייר טואלט. עם הזמן למדנו את הסיטואציה החדשה כולנו, וניסינו להמשיך להניע בתוך כל זה.

לצד העשייה שלי ותגובה אישית למצב (כמו ערכות DIY שיצרתי בתחילת התקופה), למזלי אני מרגישה שיש כאן קהילה מרגשת ותומכת, אנשים פונים לקנות מקומי, לתת מתנות אחד לשני, ובעיקר תומכים בעשייה של המותג ואוהבים את הפריטים. ככה שחוץ מהחודשיים הראשונים שהיו מאתגרים, ישנה עלייה מגמתית בעסק כל הזמן וזה ממש משמח

נעמה בן משה

נעמה בן משה. צילום: רונן גולדמן

יובל: שמח לשמוע. אז תכף נדבר על כל הדברים שאת עושה ואולי נתחיל בשמיכה, שאיך שראיתי את אלישע בנאי מצולם איתה זיהיתי אותה ואהבתי את החיבור שעשו שם. ידעת שזה הולך לקרות?

נעמה: זה אייטם שפורסם בוואלה אופנה, ומשמח שככה זיהית אותה! 

ידעתי שזה הולך לקרות. מישה גת (הסטייליסטית בהפקה הזו ומעצבת בעצמה) באה לסטודיו לרכוש את השמיכה אחרי שסיפרה לי שחלמה עליה איזה תקופה ושהיא מתכננת להשתמש בה לצורך ההפקה הזו. מעבר לזה לא ידעתי מה קורה עם זה והופתעתי כמו כולם מהשוט הדרמטי שיצרו עם אלישע

יובל: ספרי קצת על השמיכה (ועל שאר השמיכות)? לא כולן מכירים אותן

נעמה: כן, נכון, העלית את זה ככה בדרך אגב 🙂

זו  קולקציה שרצה מאז השנה שעברה, ועדיין אהובה ומשמחת. השמיכה היא חלק מפרויקט של חממת העיצוב בתמיכת מפעל הפיס, שיועדה למעצבי מוצר בשיתוף פעולה עם צבע טרי, והיא הוצגה ביריד צבע טרי 2019 (פעם כשעוד היו אירועי תרבות). אני אחת משישה מעצבים שזכו במענק להפקה של פרויקט חדש. בחרתי להשתמש במענק להפיק קולקציה של שש שמיכות וכריות בשם GENESIS, שבה כל שמיכה מייצגת יום אחר בסיפור הבריאה.

בהקשר של אלישע בנאי – החיבור היה מפתיע במיוחד מכיוון שהסגנון שונה מהאופן שבו הצגתי את השמיכות עד היום

נעמה בן משה, שמיכות הבריאה

שמיכות הבריאה ביריד צבע טרי. צילום: דיוויד סת׳

נעמה בן משה, שמיכות הבריאה

צילום: נטע קונס

נעמה בן משה, שמיכות הבריאה

צילום: שרון ברקת

יובל: עד הצילום איתו תמיד ראיתי את השמיכות תלויות כמו שטיחי קיר, והנה, מישהו מתעטף בהן. מה עניין אותך בסיפור הבריאה?

נעמה: האמת שאין לי הרבה קשר להיבט הדתי של הסיפור. אני מגיעה ממשפחה חילונית ואני די מגדירה עצמי כאתאיסטית. מה שכן משך אותי ומושך אותי תמיד זה הסיפור. סיפור הבריאה נראה לי כמו קרקע פוריה מבחינה ויזואלית, ונושא שהוא מספיק כללי ואוניברסלי, ככה שאפשר לשחק איתו ואנשים יוכלו להתחבר אליו בקלות.

יובל: ומה כוללות השמיכות? מה הכנסת לשמיכה שאלישע בנאי התעטף בה? ואיך זה מתחבר לסגנון העיצובי/איורי שלך?

נעמה: השמיכה הספציפית הזו היא היום השישי לבריאה, היום שבו נוצרו האדם והחיה, השיא של הסיפור. אולי בגלל זה היא שמיכה מאוד אהובה. יש בה מוטיבים בוטניים – צמחים, חיות ונשים עירומות. אני חושבת שהסיפור מושך אותי במיוחד מכיוון שהוא שם במרכזו את הטבע, ואני משתמשת במוטיבים צמחיים וחייתיים לרוב בעבודה שלי.

שמיכה נוספת שאהובה עלי במיוחד היא השמיכה של היום הראשון, בריאת היום והלילה. השתמשתי במוטיבים שונים הקשורים לשמש ולירח. בעצם יש המון אלמנטים בשמיכות שהם על זמניים.

נעמה בן משה, שמיכות הבריאה, היום השישי

שמיכת הבריאה, היום השישי. צילום: נטע קונס

נעמה בן משה, שמיכות הבריאה

שמיכת הבריאה, היום הראשון. צילום: נטע קונס

יובל: טוב, בכל זאת סיפור הבריאה הוא על זמני… גם בגרביים שעיצבת וראיתי באינסטגרם שלך יש המון מוטיבים בוטניים. מה הסיפור שלהם?

נעמה: כשהייתי סטודנטית לעיצוב טקסטיל, הבטחתי כמעט בהתרסה שלא אעשה פטרנים של פרחים. מאז דברים קצת השתנו 🙂 הגרביים הם פרי של שיתוף פעולה מוצלח במיוחד עם חנות גרביים יוקרתית בדרום קוריאה בשם SOCKSTAZ

יובל: דרום קוריאה? איך זה קרה?

נעמה: נורא רציתי לייצר גרביים. אני חולמת על זה עוד מאז הלימודים. אני חושבת שזה פריט סופר רלוונטי וכיפי. גרביים הם פריט אופנתי שעבר שינויים בשנים האחרונות (הרבה בזכות חברת הפי סוקס) ואנשים כיום הרבה יותר מעזים לשים גרביים עם דוגמאות וצבעים מוגזמים. גם אנשים שאוהבים ללבוש רק שחור פתאום מפתיעים עם איזה גרב נוכחת.

באחד משיטוטיי באינסטגרם נתקלתי בפרופיל של החנות הזו, שבמקרה נמצאת בדרום קוריאה, והבחנתי שהם יוצרים שיתופי פעולה ומוכרים גרביים איכותיים של מעצבים שונים בסגנונות שונים. פשוט כתבתי להם מייל אם הם ירצו לשתף פעולה.

הבעלים של המקום הוא אדם מקסים וחביב (ונוטף סטייל) והוא היה בעניין. קראתי לקולקציה The Secret Garden: היה לי ברור שאני רוצה ליצור קולקציה שהיא קצת פחות קונספטואלית, אלא פשוט מתארת סיטואציות נעימות בגן חלומי שבדיתי.

התחלנו לעבוד על הקולקציה עוד לפני שפרצה הקורונה, וזה עיכב לנו את הייצור. בינתיים עשינו ייצור אחד, עכשיו נכנסים לייצור נוסף ומדסקסים על קולקציה נוספת

יובל: מגניב! האמת שהתמונות שאת מעלה מאוד מאוד עושות חשק

נעמה: תודה רבה 🙂 עשיתי להם סדרת צילומים עם סטים קטנים שתכננתי בעצמי. ומעבר לזה הם פשוט באמת איכותיים וכיפיים

גרבי SOCKSTAZ

גרבי SOCKSTAZ. צילומים: נטע קונס

גרבי SOCKSTAZ גרבי SOCKSTAZ גרבי SOCKSTAZ גרבי SOCKSTAZ גרבי SOCKSTAZ

יובל: והם מגיעים גם לישראל?

נעמה: SOCKSTAZ  מוכרים אותם רק בדרום קוריאה. אני קונה מלאי מהם ומוכרת בחנות שלי

יובל: נייס. מה עוד עשית לאחרונה? יש גם עבודה במוזיאון ישראל, נכון?

נעמה: באוקטובר האחרון נפתחה לראשונה לקהל התערוכה שעליה עמלנו אורנה גרנות ואני במשך חודשים רבים, אבל לצערי היא בקושי ראתה אור בגלל המצב והסגרים. התערוכה נקראת בובותיים, והיא עוסקת בשיר של ביאליק על צילי וגילי. היא עוסקת בבובות (איך לא) וברעיון של צמד, והתקיימה במסגרת ובתמיכת פסטיבל אאוטליין האחרון, שגם ניסו בשיניים לקיים איזשהו אירוע השנה על אף המצב.

התערוכה מוצבת באגף הנוער במוזיאון. לצד העבודה שלי, משתתפים גם איורים מקוריים של נחום גוטמן לשירים של חיים נחמן ביאליק ואוסף בובות של ליאורה פוגלמן, שעבדה במוזיאון שנים רבות. עבור התערוכה יצרתי שתי בובות ענקיות, הכי גדולות שיצא לי אי פעם ליצור, בגובה מטר שמונים+.

הן הצילי וגילי שלי – ייצוג של היין והיאנג, השמש והירח. איזושהי אינטרפרטציה לנושא בעקבות טיול אינטואטיבי שעשיתי בנושא של צמד

בובותיים

בובותיים במוזיאון ישראל. צילום: מ״ל

birds

יובל: טוב, נהיה אופטימיים שזה הסגר האחרון, למרות שמי יודע. על מה את עובדת עכשיו? מה התכניות לשנה הקרובה?

נעמה: מקווים כמו כולם שהמצב יתחיל כבר להתייצב ולהרגע. לצערי אי אפשר לתכנן כרגע לטווח ארוך מידי. כל פעילות או רעיון שהיו לי במסגרת הפצה בינלאומית קצת נתקע לבינתיים. אני שמחה שאני פועלת בתחום של עיצוב לבית, שהוא רלוונטי ויש לו מקום בעולם הנוכחי.

ההתמקדות היא כרגע בשיפור האונליין והרחבת המותג. יש עוד מלא דברים שאני רוצה ליצור ואני מקווה שלפחות חלק מהם יקרו בשנה הקרובה! בין אם זה סקשן של שטיחים בחנות, מגבות אמבטיה, הלבשת המטבח ועוד.

אני מקווה שיחזרו אירועי התרבות ונוכל ליצור תערוכות ומקווה שבקרוב ייצא לעשות עוד סטודיו פתוח כי יצא לי לארגן אירוע עם כמה מעצבות בסטודיו שלי בין הסגרים והיה כל כך מוצלח. מחכה שנוכל להתחבק שוב.

יובל: הכי. אני אומר שאם אי אפשר להתחבק בשביל מה אנחנו חיים… משהו חשוב נוסף להגיד לפני שנפרדים?

נעמה: אני קוראת לאנשים לצרוך פחות, ולצרוך נכון ומדויק. אני נוהגת כך בעצמי גם בלי קשר לקורונה, אבל אני מרגישה שהקורונה מנכיחה את הסטייט אוף מיינד הזה. באופן אישי אני קונה לרוב מעט ואיכותי, ממעצבים מקומיים, ורק פריטים שאני מרגישה שהם חשובים לי בחלל שלי, או על גופי.

חשוב לי גם בתוך המותג שלי לא ליצור הרבה וסתם דברים לעולם, אלא דברים שיש בהם הרבה כוונה וטעם, ואני מתחבטת רבות בנושא הזיהום ובשאיפה להפוך את הפרוצדורות שלי לכמה שיותר אקולוגיות. כולנו גם ככה מזהמים, אבל כל מה שאפשר לעשות בשביל להפחית את הסיטואציה הזו. אני חושבת שגם באופן אבסורדי, על אף שבהתחלה שמחנו מהר מידי שהטבע קצת נרגע, המצב כרגע מעודד זיהום בצורה מוגברת :/

*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

  1. אתיקה יפה

    עשייתך משמחת!
    ראיון נפלא הפורש שמיכת יצירת היום יום!
    ממתינה לבובותיים ולגרביים וגם לתערוכה בבית ביאליק!!!

  2. אתיקה יפה

    ההתייחסות לתערוכת הים בבית ביאליק, כמובן מראיון נוסף… נמתין שיפתחו כבר!!!

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden