כל מה שחשוב ויפה
יובל אצילי
יובל אצילי

פרס ARTIQ לאמנות גאה 2020 ליובל אצילי

פורטפוליו News: יובל אצילי הוא הזוכה בפרס מיזם ARTIQ לשנת 2020 - אמנות ישראלית גאה, על סך 5,000 ₪. ציון לשבח הוענק למתן גולן

יובל אצילי, בוגר המחלקה לצילום בבצלאל, הוא האמן השלישי שזוכה בפרס מיזם ARTIQ לשנת 2020 – אמנות ישראלית גאה. הפרס ניתן כחלק ממחויבותו של מיזם ARTIQ לקידום אמנות גאה וקווירית בישראל, שהוקם על ידי ד״ר יעל רוזין במטרה לאצור ולהציג מגוון רחב ככל האפשר מהאמנות הקווירית העכשווית; להציג ולהנגיש אותה לקהילה ולקהל הרחב; ולעודד יצירה גאה ולתמוך ביוצרים ויוצרות קוויריים (מכל המגדרים ובכל מדיה).

הפרס ניתן לאצילי כתמיכה ועידוד על עבודותיו שהוגשו למלגה. בפרויקט המתוכנן עוסק אצילי במשפחה הקווירית ומותח את הגבולות בין ״גברי״ ל״נשי״, ובין המיוצג על ידי הדימוי שבצילום האמנותי, לבין מה שנחבא בשולי הסיפור במציאות.

ועדת השיפוט כללה השנה את רעות פרסטר, מנהלת מוזיאון פתח תקווה לאמנות; אבי לובין, אוצר; ניב פרידמן, אמן (זוכה מלגת ARTIQ לשנת 2019); ליאב מזרחי, אמן ואוצר; ד״ר יעל רוזין, יזמית ומנהלת מיזם ARTIQ. 

יובל אצילי

יובל אצילי

יובל אצילי

יובל אצילי

בנימוקיהם לפרס כתבו השופטים/ות ש״בצילומיו ובעבודות הווידאו, אצילי מצליח להעביר את רוח התקופה העכשווית דרך נגיעות והתכתבות עם מסורת הצילום. בשנים האחרונות מבסס אצילי את מקומו בשדה האמנות המקומי, כצלם אמן רגיש שמעשיר את קשת הפרשנות על אמנות קווירית.

״עבודותיו עוסקות בייצוגים שונים של גבריות; במתח שבין הגברי־הנורמטיבי להומו־ארוטי, כל זאת תוך ערעור על המוסכמות בבחירת מושאי הצילום ואופני הצגתם. בין הדימויים, הנושאים ומושאי הצילום הוא משבץ את סיפורו האישי. עבודותיו של אצילי בוחנת גבולות אישיים, משפחתיים ולאומיים; גבריות וכדורגל, סוגת צילומי הריון והמשפחה ההטרונורמטיבית/קווירית, ועוד״. 

מתן גולן

מתן גולן

מתן גולן

מתן גולן

מתן גולן

בנוסף ביקשה הוועדה לציין לשבח (ללא פרס כספי) את האמן מתן גולן. ״עבודותיו הרשימו את ועדת הפרס באיכותן ומקוריותן״, נכתב בנימוקים להענקת הפרס. ״גולן יוצר גשר בין המופשט לפיגורטיבי באמצעות משחקי חומרים, צורות, צבעוניות וקומפוזיציות.

״יצירותיו בעלות הומור ואירוניה, ומשקפות תהליכים רבים באמנות עכשווית. נושאי עבודותיו מרמזות על נוכחות הגוף הנעדר ועל ארוטיקה מסוות. הוועדה מצאה לנכון לשבח את יצירתו של גולן ותרומתו לשיח האמנות הקווירית״.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden