כל מה שחשוב ויפה
ערן הללי

שנה למקשקש: ״זה משהו שלא דמיינתי לפני שנה שיקרה״

שחר (שחי) בכור חוגג שנה לפודקאסט מקשקש עם פסטיבל עיצוב ואיור בהשתתפות 20 יוצרות ויוצרים מהארץ והעולם. השלב הבא: מגזין

יובל: הי שחר, בוקר טוב. מה שלומך? מזל טוב על שנה למקשקש! אני מניח שכמו כולנו, לא ככה תכננת את השנה הראשונה עם הקורונה

שחר: כן (: לא תכננתי, אבל ניסיתי לעשות מהלימון לימונדה. ימי הסגר גרמו לאנשים לעשות בינג׳ לפודקאסט מקשקש, כך שזה גרם לי להמשיך להקליט כמעט כל שבוע פרקים עם עוד יוצרים ויוצרות

יובל: איך בכלל עברה עליך השנה? ועכשיו עם הסגר השלישי?

שחר: השנה התחילה עם הרבה חרדות ופחות לקוחות. מצד שני אני גם מרצה באוניברסיטה הפתוחה, בלימודי הערב של מכון טכנולוגי חולון ובנטקראפט. כל המקומות האלו ממשיכים לעבוד בזום אז רוב הזמן העברתי בללמד מהבית, לקשקש, ליצור קהילה חדשה של מעצבים ומאיירים וליזום פרויקטים חדשים. הבנתי שחייבים לעשות שינויים אם רוצים להצליח להתפרנס בשנה הזאת

יובל: לגמרי. אז רגע לפני הפסטיבל, איך אתה מסכם את השנה של מקשקש? מה קרה בה, איך התפתחת, מה היו רגעי המפתח?

שחר: השנה של מקשקש הייתה מדהימה: מהר מאוד נבנתה קהילה של יוצרים ויוצרות צעירים. אחרי כל פרק אנשים שולחים פידבק, שולחים שאלות, יש ערך ממש גדול לפודקאסט, שזה הדבר הכי חשוב, אחרת לא יהיו לך מאזינים.

שחר בכור

שחר בכור. צילום: קרן סבאסון

קייט וורונינה

קייט וורונינה

הרגעים המרגשים באמת היו להכיר את הקהל, לעבוד עם מתנדבים על תכנים למגזין מקשקש, לניולזטר, לשמוע פידבק על הפרקים ורעיונות ליוזמות חדשות מחוץ לאולפן ולדירה, אם זה פסטיבל האיור בתל אביב או אאוטליין בירושלים, כשהגעתי פיזית לבית הנסן להקליט פרק מיוחד עם יוצרים ומצלמות, ממש אולפן. זה משהו שלא דמיינתי לפני שנה שיקרה.

רגע מפתח נוסף, אני חושב שמהר מאוד גם מעצבים גרפיים שמחו להתארח בפודקאסט, והיה מעניין לשמוע את נקודת המבט שלהם על איור, עיצוב ויצירה, עם יוצרים כמו ארז גביש, אסף חנוכה, שירה גפן ואתגר קרת (פרק שיצא אתמול): ממש לא דמיינתי לפני שנה שאני אמצא את עצמי מדבר עם היוצרים המוכשרים האלה.

וכמובן איך לא, שהכל מתחבר לחגיגה גדולה של פסטיבל עם יוצרים גם מהארץ וגם מחוץ לארץ

יובל: מגניב! אז מה יקרה בפסטיבל? מה בתכנית? הכל בזום, נכון?

שחר: כן. התכנון הראשון היה לעשות אירוע פיזי, אבל לא יצא, ונראה שגם הסגר לא יגמר בקרוב. מכיוון שאנחנו לא מוכנים לוותר על תרבות בארץ, בעזרת הצוות של מקשקש החלטתי להפיק את הפסטיבל עם המעצבת יעל אופיר ובחסות Elementor ו־Designit שבנו את השפה החזותית ואת האתר.

בנינו תכנית משולבת, הכל ללא תשלום, שמתחילה בסדנת פנזינים של סטודיו MOOOD, מתקדמת לפרק ראשון שבו אני אתראיין בפודקאסט, סגירת מעגל עם אורי טור שהיה פרק 3 בפודקאסט, אנימטור מוכשר בשם ערן הללי, פאנל מאיירות ישראליות בברלין, עוד אנימטורים, אמן גרפיטי מארצות הברית, עודד עזר ידבר על הפונט שפיתח עם David J. Ross, מעצבת גרפית מלונדון, וקשקושי לילה ברביעי בחצות עם יהלי הרבט. 

נעם וינר

נעם וינר

שחר קובר

שחר קובר

בחמישי נסגור את האירוע בחצות עם מאיירת מאוסטריה בשם Sabrina Hassler. כמובן שיש עוד יוצרים (בסך הכל 20), אפשר לראות את עולם באתר של הפסטיבל ולשריין מקום

יובל: איך בחרת את המשתתפים? מה משותף ליוצרות וליוצרים שיקחו חלק בפסטיבל?

שחר: רוב המשתתפים הם אנשים שעדיין לא היו במקשקש ורציתי לשמוע אותם מדברים על יצירה. עניינה אותי נקודת המבט שלהם על עולם העיצוב, האיור, האנימציה, ובכללי איך הם מפתחים רעיונות. 

הנושא המשותף הוא חו״ל: בגלל שאנחנו תקועים כאן בארץ החלטנו לתת אווירה של חוץ לארץ (גם במיתוג שהכינו Designit אפשר לראות את זה). כל היוצרים והיוצרות הולכים לדבר על העבודה שלהם עם חו״ל, איך זה התחיל; והיוצרים מחו״ל הולכים לדבר איך הם פיתחו את הקריירה שלהם בעיצוב ובאיור ואיך הם שורדים בימי הקורונה האלה.

זה הגיע מהקהילה: השאלות שחוזרות על עצמם הכי הרבה (חוץ מאיזה צבע אתה הכי אוהב בתקופה האחרונה) הן איך הגעת לעבוד עם לקוחות מחו״ל, האם זה שווה, מה היתרונות מה החסרונות?

יובל: כשפטפטנו על הפוקדסט בשנה שעברה, שאלתי מה אפשר להבין על העולם הזה? מה היה משותף למרואיינים שלך? ודיברת על זה שלא הכל ורוד כמו שזה לפעמים נדמה מבחוץ, על המרוץ של הרשתות החברתיות ועל החשיבות של פרויקטי צד. יש לך מה להוסיף מהתובנות שאספת בשנה של ראיונות?

האנשים שהכי נהנים בעולם הם כנראה האנשים שמצליחים להתפרנס מפרויקט הצד שלהם, ואין הרבה כאלה אנשים… והתפיסה שלא הכל ורוד, ושאנשים עובדים קשה ובמרדף כל הזמן, עדיין קיימת

שחר: כן. ראשית כל שהאנשים שהכי נהנים בעולם הם כנראה האנשים שמצליחים להתפרנס מפרויקט הצד שלהם, ואין הרבה כאלה אנשים…

התפיסה שלא הכל ורוד, ושאנשים עובדים קשה ובמרדף כל הזמן, עדיין קיימת. אני יכול להוסיף שבשנה האחרונה יצא לי לשוחח גם עם יוצרים מחו״ל שלא דמיינתי שאשוחח איתם, ואפילו הם נמצאים במרוץ הזה, למרות שנראה שיש להם הכל, חוזי ענק עם מותגים גדולים וכו׳. 

אז פרויקטי צד זה א״ב של יצירה; הם עוזרים לנו להתמודד עם החיים. והשנה הזו רק חיזקה את האמונה שלי בפרויקטים שעשיתי בשנים האחרונות שהובילו אותי ליוצר שאני היום, ובעקבות כל השיחות הללו פיתחתי סדנה שאני מעביר בבתי ספר לעיצוב, על החשיבות בפרויקטי צד: לעשות דברים אחרים בחיים, חוץ משיעורי בית בפקולטה לעיצוב. 

ז׳קלין קולי

ז׳קלין קולי

שחר בכור

שחר בכור

תובנה אחרונה, שעדיין לא מלמדים בבתי ספר לעיצוב, היא איך להתפרנס מעיצוב. הדבר הזה יוצר חרדה רבה, חוסר בטחון אצל מעצבים, ואני מקווה שהשיחות שהיו השנה יזיזו מישהו שם למעלה, שיתחילו ללמד מעצבים גם על עבודה עם לקוחות ואיך להתנהל בעסק משלהם

יובל: זה משהו שעולה מהיום שאני זוכר את עצמי פחות או יותר, ואני לא בטוח איך אפשר ללמד באקדמיה את הנושא הזה, אבל זה כבר עניין לדיון אחר

שחר: אני בטוח שאפשר לשלב. אני רואה עכשיו מפידבק של סטודנטים מהסדנה שלי, שהם מיישמים דברים קטנים שהם למדו. בכל אופן אני אופטימי שבשנים הקרובות האקדמיה תעשה משהו בנושא, כי אין ברירה התחרות בחוץ קשה והתלמדים האלה צריכים להתפרנס בכבוד

יובל: מה הלאה? הזכרת מגזין מקשקש, תגלה לנו מה התכניות?

שחר: 😄 יאפ, אז מגזין מקשקש היה אמור כבר לעלות, אבל בא לנו שזה יהיה יותר מגזין מבלוג, יש יוצרים מחו״ל שגם רוצים לכתוב (שזה כיף גדול), המון מאיירות ומאיירים שבדרך כלל לא משתפים ובא להם גם. מפה לשם אנחנו עובדים עליו כבר חצי שנה והוא עדיין לא באוויר, אנגלית וגם עברית, במה לסטודנטים לכתוב ולהעביר ביקורות. בינתיים אנחנו מוציאים כתבות לניוזלטר של מקשקש, עד שהמגזין יצא לאור

יובל: נייס! יש למה לצפות. מה עוד? משהו חשוב נוסף להגיד או לספר לפני שנפרדים?

שחר: אני יכול לספר שאנחנו עורכים גם הגרלות השבוע, שזה תמיד כיף עם מתנות למעצבים, אז כל יום נעלה ללייב באינסטגרם לספר על עוד פרסים שווים. והמון תודה לכל המאזינות והמאזינים שבזכות התמיכה שלהם והקהילה הזאת זה קורה, וכמובן לכל צוות מקשקש שעוזר.

השבוע, רביעי-חמישי בשעות 18:00-01:00, יש אירוע תרבות משמח בסגר המשונה הזה. וכמובן האתר לשריון מקום בחדר הזום

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden