כל מה שחשוב ויפה
בית הנסן, שבוע העיצוב ירושלים, 2019
בית הנסן, שבוע העיצוב ירושלים, 2019. צילום: דור קדמי

שבוע העיצוב ירושלים יפתח ב־1.7

פורטפוליו News: בית הנסן ישנה את פניו ויהפוך לקרקס הבריחה בשבוע העיצוב ירושלים, שיתקיים בחודש יולי עם עשרות אירועים, מופעים ותערוכות עיצוב ולמעלה מ־160 משתתפים

שבוע העיצוב ירושלים יפתח ב־1 ביולי 2021 בבית הנסן תחת התמה ״קרקס הבריחה״, שהייתה אמורה להיות התמה של האירוע שהיה אמור להתקיים בשנה שעברה ונדחה בעקבות הקורונה. ״אנחנו בורחים מקשיי השגרה אל המרחב הווירטואלי, אל הטבע, אל תרבויות וזהויות אלטרנטיביות, אך מבינים בהדרגה את מחיר הבריחה״, כתבו מארגני שבוע העיצוב בקול הקורא שפורסם בשנה שעברה.

שנה לאחר מכן, המנהלת האמנתית ענת ספרן והאוצר הראשי טל ארז החליטו להמשיך ולעסוק באסקפיזם, ״בעידן שבו נראה כי אין נחוץ ממנו, אך גם אין מפלט מהעלויות שהוא משית עלינו. כצורה ומבנה אוצרותי סימנו את הקרקס האמריקאי הגדול של סוף המאה ה־19 כמרחב האסקפיסטי המושלם, המקפל לתוכו לא רק את חזותו הנוצצת, אלא גם את המנגנונים המופלאים שמאפשרים אותו ואת המחירים הקשים שהוא גובה מהאקרובטים, מהאאוטסיידרים ומבעלי החיים שהרכיבו את החוויה המושלמת שהציע״.

דרך תערוכות, מיצבים, פרויקטים חדשים ומופעים, המהדורה העשירית של שבוע העיצוב ירושלים, והחמישית כאירוע בינלאומי רחב היקף, תיבחן שאלת האסקפיזם שנדמית רלוונטי מתמיד. ״לחלקנו היא מייצגת את המפלט המושלם מהשנה האחרונה, ולאחרים משמשת כמטאפורה אופטימלית לתאר את מה שהתרחש ומתרחש במהלכה.

״אנו שמחים, מתרגשים וטעונים לחזור ולבנות את הפרוייקט החשוב הזה, שהוא בה בעת אסקפיסטי לחלוטין, ומהצד השני, נטוע עמוק בקרקע הלא יציבה עליה אנחנו עומדים״.

בין המשתתפים השנה: בית הנסן ישנה את פניו ויהפוך לקרקס דרך פרויקט מעטפת מרכזי מאת דנה בן שלום; עמית פורטמן ואלון שריד ופרויקט בקסטייג׳ אפלולי בעיצובו של איתמר פלוג׳ה; אנשי הליצן x ישלבו בין עיצוב לקרקסנות ויפיחו חיים בבית הנסן לאורך כל שבוע העיצוב.

פרויקט השדכן בניהולו של דניאל נחמיאס יפגיש בין מעצבים ובעלי מלאכה בתחום האוכל בירושלים; כ־20 יוצרים ויוצרות ישתתפו בתערוכת הפריקס (ביניהם: דניאלה מרוז, קובי פרנקו ומיכאל גולן, עמליה מגריל ודניאל גרבר, הילה שפירא, אופיר הללי, טל מור סיני, נטלי אילון, סלי קריסטל, נעמה אגסי, רוני לנדה, רוני עזגד, אביר סולטן, שאדי מג׳דלטון, שאול כהן, ועוד); סטודיו Space Popular מלונדון יצור אינסטליישן חדש של מרחבים וירטואלים, ארז נאבי פאנה יצמיח גן חיות, ועוד.

birds

שבוע העיצוב ירושלים מתקיים מ־2011 כאירוע העיצוב הציבורי הגדול בישראל. בשנת 2016 התרחב שבוע העיצוב לאירוע בינלאומי המתפרס על שורת אתרים בירושלים ומכיל ערב רב של אירועים, מופעים ותערוכות עיצוב מקומיות ובינלאומיות. 

שבוע העיצוב 2021 יציין את המהדורה העשירית של שבוע העיצוב ירושלים. כ־30 אלף איש ביקרו בשבוע העיצוב ירושלים שהתקיים ב־2019 תחת תמת ״המזרח״. ״גן עדן״, התערוכה שיזם שבוע העיצוב ירושלים בפסטיבל דיזיין־ארט טוקיו, זכתה בפרס הראשון של הפסטיבל. 


שבוע העיצוב ירושלים
בית הנסן, ירושלים, 1-8 ביולי
מנהלת אמנתית: ענת ספרן; אוצר ראשי: טל ארז
ניהול כללי: חברת רן וולף
ביוזמת משרד ירושלים ומורשת והרשות לפיתוח ירושלים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden