כל מה שחשוב ויפה
אורית בולגרו
אורית בולגרו. צילום: מ״ל

הזוכים במענק למחקר אוצרותי 2021 של בית לאמנות

פורטפוליו News: אורי דרומר ואורית בולגרו הם הזוכים בקבלת מענק למחקר אוצרותי 2021 של בית לאמנות ישראלית, בסך 30 אלף ש״ח לכל הצעה

בית לאמנות ישראלית פרסם את שמות הזוכים במענק למחקר אוצרותי לשנת 2021. הזוכים הם אורי דרומר על הצעתו ״חזון העצמות החדשות: דמיונות וחזיונות יהודיים במאה העשרים״, המיועדת להצגה במוזיאון תל אביב; וד״ר אורית בולגרו על הצעתה ״פנורמה״ – פרויקט החקר החזותי ״אטלס מנמוזינה״ של ההיסטוריון היהודי אבי ורבורג והשפעותיו על אמנים עכשוויים בישראל, המיועדת להצגה במוזיאון בת ים. 

שתי ההצעות חלקו את המקום הראשון ולכן, בצעד יוצא דופן, הוחלט להגדיל את המענק מ־40 אלף ש״ח ל־60 אלף ש״ח ולפצל אותו בין שני ההצעות הזוכות כך שכל אחת מהן תזכה ב־30 אלף ש״ח.

בנימוקי חברי הוועדה להענקת הפרס לדרומר נכתב שההצעה ״מציעה קריאה חדשה ונועזת המבוססת על ההזייה והחיזיון ביצירותיהם של אמנים ויוצרים ישראלים ויהודיים מתחומים שונים: ציור, פיסול, צילום, וידאו ארט, קולנוע, קומיקס, ניו־מדיה, מוזיקה וארכיטקטורה. דרומר ממשיך במסעו האוצרותי יוצא הדופן השואף לתת ביטוי ליצירה האמנותית של השוליים התרבותיים ולבחון פעולתם של יוצרים ואמנים מתחומים שונים מנקודות מבט שוליות ולא פופולריות״.

בנימוקי חברי הוועדה להענקת הפרס לבולגרו נכתב שההצעה ״עוסקת במפעל החזותי רב החשיבות ורב ההשפעה של אבי ורבורג. התערוכה עתידה לפרוס לראשונה בישראל את כלל הלוחות של ורבורג באופן מלא ולהצביע על מערך השפעות של מפעלו וזיקות אליו באמנות ישראלית. המחקר קושר בין גוף הידע החלוצי של ורבורג, שכבר זכה למחקר ולהכרה נרחבים ברחבי העולם, לבין העשייה האמנותית המקומית״.

אורי דרומר לצד פרט מעבודתו של דוד ווינארוביץ, אוסף מוזיאון תל אביב

אורי דרומר לצד פרט מעבודתו של דוד ווינארוביץ, אוסף מוזיאון תל אביב

birds

המענק למחקר אוצרותי נחנך בשנת 2020 ומוענק זו השנה השנייה ברציפות מטעם בית לאמנות ישראלית שחרט על דגלו את התמיכה וקידום האמנות הישראלית בלימוד, העשרה ותמיכה במחקר. בשנת 2020 זכתה בו הדס קידר שתערוכתה העוסקת באמנית דורית רות יעקבי, צפויה להיפתח בחודשים הקרובים במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית. 

״שתי ההצעות שונות במהותן ובכל אחת מהן יש תרומה רבה הן למחקר האמנות הישראלית והן לשני מוזיאונים חשובים בישראל: מוזיאון בת ים לאמנות ומוזיאון תל אביב לאמנות, שהתחייבו להצגת תוצרי המחקר״, אומרת עידית עמיחי, מנהלת בית לאמנות ישראלית. ״על כן, פנינו למכללה האקדמית תל אביב יפו והתקבלה החלטה משותפת להעלות את גובה המענק.

״לאחר שנה וחצי שבה המוזיאונים נאלצו להיות סגורים ואמנים ואוצרים סבלו ממצוקה כלכלית ותעסוקתית, בית לאמנות ישראלית מבקש דרך מענקים אלו להמשיך ולהביע תמיכה באמנות ישראלית ובפעילות המחקרית האוצרותית. אני מודה לפרופ׳ דרור ורמן, נשיא המכללה האקדמית ת״א־יפו, לחברי הועדה ולכל האוצרים והאוצרות שהגישו את מועמדותם״.

חברי הוועדה לשנת 2021 הם: יונה פישר (יו״ר), ד״ר נעם גל, פרופ׳ דרור ורמן (נשיא המכללה האקדמית ת״א־יפו), ד״ר אסנת צוקרמן רכטר (יועצת אקדמית בתכנית יונה פישר ללימודי אוצרות עכשווית ומוזיאולוגיה) ועידית עמיחי (מנהלת בית לאמנות ישראלית).

בנוסף ציינו חברי הוועדה לשבח את הצעותיהן של ד״ר דליה מנור, ״מרדכי היהודי: מחקר ותערוכה על יצירתו של מוטי מזרחי״, ושל ליאורה בלפורד, ״סאונד/התנגדות: מרחבים אקוסטיים וטריטוריות האזנה בישראל״, שהגיעו שתיהן לשלב הגמר.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden