כל מה שחשוב ויפה
עילית אזולאי. צילום: מורן מינץ
עילית אזולאי. צילום: מורן מינץ

הביאנלה בוונציה 2022: עילית אזולאי תייצג את ישראל

צ׳צ׳יליה אלמני תאצור את הביאנלה ה־59 שתיפתח באפריל 2022, תחת הכותרת ״חלב חלומות״

האמנית עילית אזולאי נבחרה לייצג את ישראל בביאנלה ה־59 לאמנות בוונציה, שתיפתח באפריל 2022. אזולאי תציג תערוכת יחיד בביתן הישראלי בגני הביאנלה, במסגרת התערוכה הבין־לאומית החשובה בעולם, שחוזרת לאחר שנדחתה בשנה, עקב מגפת הקורונה.

האוצרת הראשית של הביאנלה השנה תהיה צ׳צ׳יליה אלמני (Cecilia Alemani), המנהלת והאוצרת הראשית של פארק ההיי־ליין בניו יורק; אוצרת הביתן הלאומי של איטליה בביאנלה ב־2017, הזכור כמרשים במיוחד. אלמני העניקה לתערוכה, שתתקיים בין התאריכים 23.4-27.11.22, את הכותרת המסקרנת ״חלב חלומות״ (The Milk of Dreams). היא מצהירה כי למרות הנסיבות הקשות של התקופה, בכוונתה להציג ״תערוכה אופטימית, שתעלה על נס את יכולתה של האמנות לברוא עולמות חלופיים ולהציע תנאי קיום חדשים, מטמורפוזות דמיוניות וצורות חיים בלתי צפויות״.

צ׳צ׳יליה אלמני. צילום: La Biennale di Venezia

צ׳צ׳יליה אלמני. צילום: La Biennale di Venezia

בעוד שאלמני תאצור את התערוכה הבין־לאומית המרכזית של הביאנלה, ביתני המדינות הם לוויינים עצמאיים, שכל אחד מהם מציג תערוכה בלתי תלויה, שיכולה להתכתב עם הכותרת הראשית של האירוע או שלא. על התערוכה המתוכננת של עילית אזולאי לביתן הישראלי לא ידועים פרטים בשלב זה.

אזולאי, בת 49, פיתחה שפה אמנותית ייחודית ומדוייקת. היא עוסקת במחקר צילומי ארוך ומצטבר של עדויות היסטוריות, באמצעות תיעוד חפצים ומקומות. היא התפרסמה בעיקר בעבודות צילום קפדניות המורכבות מהלחם רב שכבתי של דימויים, באופן המנתק אותם מהקשר ומזמן קונקרטי, ומייצר הזרה ופליאה.

הסביבה המדומה, משובשת ומורכבת מחדש, עשויה בצילום חד היוצר מבע מעורפל, ומשנה הן את נקודת המבט של הצופים והן את הציפיה מהצילום להיות תיעוד של המציאות. אזולאי שוברת את מסגרת הצילום גם פיזית, בעבודות המתפשטות על פני מרחבים, חורגות בקנה המידה ובגיאומטריה שלהן, כמעין פסלי־צילום.

הביתן הישראלי. צילום: Italo Rondinella

הביתן הישראלי בוונציה. צילום: Italo Rondinella

View this post on Instagram

A post shared by Braverman Gallery (@braverman_gallery)

אזולאי בוגרת תואר ראשון בצילום ותואר שני באמנויות (MFA) בבצלאל, מתגוררת כיום בברלין ועובדת עם גלריה ברוורמן התל אביבית. היא זכתה בפרסים והציגה בתערוכות יחיד וקבוצתיות במוזיאונים וגלריות בארץ ובחו״ל. את התערוכה המיועדת לביאנלה תאצור שלי הרטן, שלאחרונה אצרה את תערוכת היחיד של יעל ברתנא במוזיאון היהודי בברלין.

הצעת התערוכה של אזולאי נבחרה בהליך שמתקיים במשרד התרבות, תחת איפול ניכר, וההודעה על זכייתה (שטרם פורסמה במסמך רשמי של משרד התרבות) מגיעה בעיתוי שנחשב מאוחר מאוד להכנת תערוכה בסדר גודל הנדרש בביאנלה. תערוכות הביתן הישראלי בוונציה מנוהלות כפרויקט משותף של משרד החוץ ומשרד התרבות, האמורים לתקצב את התערוכה כמו גם את תחזוקת הביתן והפעלתו בתקופת הביאנלה.


הביאנלה בוונציה תתקיים בתאריכים 23.4-27.11.22
אנו נקיים בה סיורים לקבוצות קטנות, פרטים ומועדים יפורסמו בהקדם

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden