כל מה שחשוב ויפה
הילה כהן שניידרמן. צילום: תומר אפלבאום
הילה כהן שניידרמן. צילום: תומר אפלבאום

הילה כהן־שניידרמן: זוכת פרס שר התרבות בתחום האוצרות 2021

פורטפוליו News: הילה כהן־שניידרמן, האוצרת הראשית של מוזיאוני בת ים, היא זוכת פרס שר התרבות בתחום האוצרות לשנת 2021. ״עבורי אוצרות היא פעולה שמהותה טיפול וריפוי: טיפוח איטי והדרגתי של מקום, ליווי ארוך שנים של אמן, ולעיתים פעולת מחקר השופכת אור על היסטוריה נשכחת״

משרד התרבות והספורט מעניק את פרס שר התרבות מתחום האוצרות למען הבעת הוקרה והערכה לעבודת האוצר המקצועי הפועל לשימור האוסף שעליו הוא ממונה, מחקרו ולטובת עידוד הקמת תערוכות מקצועיות נוספות בארץ. ועדת השיפוט של הפרס קבעה פה אחד את בחירתה בהילה כהן־שניידרמן כזוכת הפרס לשנת 2021.

חבר השופטים שכלל השנה את גליה בר אור, נירית נלסון ואלון ספן, נימק את הזכייה לאור עבודתה המגוונת, פורצת־הדרך בתחום האוצרות. ״במוזיאון בפתח תקווה היא העניקה הזדמנות לאמנים ולאמניות עכשווים/ות להגיב ליצירות של אמנים/ות מאוסף המוזיאון, ובכך ניסחה מהלכים אוצרותיים המשרטטים קו בין העבר לבין ההווה. פעולה זאת עוררה דיון מחדש על הצגה של אוסף בכלל ועל היצירות שנבחרו בפרט. 

״בתפקידה כאוצרת ראשית של מוזיאוני בת ים היא עבדה להפעיל מחדש את בית הסופר שלום אש, מקדמת מחקר על יצירותיו של ריבק ופועלת לפתיחתו של בית ריבק. היא מתייחסת למוזיאון כמעבדה, כמקום לשיתוף, לתהייה ולמחשבה, ומכאן שכל תערוכה שהיא אוצרת במוזיאון מקבלת טיפול ופרקטיקה אוצרותית משלה״.

בתגובה לזכיה מסרה כהן־שניידרמן: ״עבורי אוצרות היא פעולה שמהותה טיפול וריפוי, בדומה למקור האטימולוגי של המילה curator הנובעת מהמילה הלטינית cura (ריפוי), ובאנגלית care. הריפוי נוגע לטיפוח איטי והדרגתי של מקום, לליווי ארוך שנים של אמן, ולעיתים לפעולת מחקר השופכת אור על היסטוריה נשכחת.

״לפני שלוש וחצי שנים נכנסתי לתפקיד האוצרת הראשית של מובי: מוזיאוני בת ים. ידעתי שאני נכנסת לתפקיד שהאתגר בו הוא לא רק תוכני אלא קיומי, וראיתי ועודי רואה במצב עניינים זה חלק בלתי נפרד מהתוכן והתפקיד של המוסד. השאלה מדוע יש להיאבק על קיומו של מוזיאון בעיר המוגדרת כפריפריה חברתית־כלכלית הינה המקור לכלל התערוכות שאצרתי במוזיאון, שהציגו מגוון תשובות לשאלה יוקדת זו ואני רואה בהן מהלך מתמשך״.

בהתייחס לאירועים האחרונים במוזיאון רמת גן הוסיפה כהן־שניידרמן: ״אני עוקבת בלב כבד אחר האירועים סביב מוזיאון רמת גן לאמנות. באשר תהיה החלטת בית המשפט, יש להמשיך ולהגן על החופש האמנותי. אני מקווה שהמשבר הנוכחי יוביל אחריו פעולות למען שיקום מעמיק של יחסי האמון העדינים בין המוזיאון והעיריה ובינם לבין קהילת האמנות והקהל הרחב כדי שלא נאבד מוסד חשוב זה״.

שר התרבות והספורט, חילי טרופר, בירך את כהן־שניידרמן על הזכיה ואמר ש״הפרס מביא לידי ביטוי את הוקרתנו על עבודתה ותרומתה הפורצת דרך של הילה לתרבות הישראלית. משרד התרבות והספורט בראשותי ימשיך להוות כבית למוזיאונים בישראל״. צביקה ברוט, ראש העיר בת־ים, הוסיף ש״אין ספק שתרומתה ופיתוחה של הילה לאורך השנים לתרבות בבת־ים ובכלל בארץ היא גדולה ומביאה כבוד גדול. יישר כוח״.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden