כל מה שחשוב ויפה
מגזין III יפו. צילומים: נועם פריסמן
מגזין III יפו. צילומים: נועם פריסמן

מה הולך // ספרי אמן, איורים מדעיים ופירות דמיוניים

מגזין III יפו פותח חנות ספרים חדשה וראשונה מסוגה בישראל; שחר פרדי כסלו מזמין להתבונן באיורים, לקרוא כתבי חידה, ולנסות ולהתחקות אחר גרסאות תמהוניות של פירות וירקות

האהבה שלנו לספרים, ולאמנות

מגזין III יפו יפתח ביום חמישי (20.1) חנות ספרים חדשה וראשונה מסוגה בישראל שתוקדש לעולם האמנות: מגזין III יפו ספרים. החנות, שממוקמת מול חלל התצוגה של מגזין III (רחוב עולי ציון 17, יפו), תתמקד בספרי אמן מקומיים לצד ספרי אמנות ותיאוריה של הוצאות מקומיות, ויתקיימו בה מפגשים עם אמנים, השקות ספרים ואירועים נוספים.

עם פתיחתה אפשר למצוא בחנות ספרים שנוצרו על ידי קשת רחבה של אמניות ואמנים לאורך תקופות שונות, ובין היתר נמכרים בה ספרים של גרי גולדשטיין, יהושע (שוקה) גלוטמן, נועה יפה, מרב סלומון, אלי פטל, שחר פרדי כסלו, דנה אריאלי והגר ציגלר. חזית החנות תשמש לתצוגת עבודות אמנות בממדים קטנים של אמנים מקומיים.

החנות היא חלק אינטגרלי מהפעילות השוטפת של מגזין III, כשלוחת הקבע של המוזיאון לאמנות עכשווית משטוקהולם, שוודיה. המוזיאון, שפועל למעלה מ־30 שנה, נחשב לאחד המוסדות המובילים באירופה לאמנות עכשווית. מאז שהוקם בשנת 2018 הוצגו בחלל היפואי תערוכות יחיד של חיים סטיינבך, שילה היקס, קוסימה פון בונין, טל ר. ומאיה אטון. 

לדברי כרמית גלילי, מנהלת מגזין III יפו, שהחל מ־2017 ובמשך שלוש שנים, אצרה יחד עם ורדית גרוס את יריד ספרי האמן בארטפורט, בשנים האחרונות הוצאות לאור מיוחדות ברחבי העולם מתמקדות יותר ויותר בספרי אמן ומספר הולך וגדל של ירידים מיוחדים לספרי אמנות מתקיימים בין היתר בניו יורק, ברלין, לונדון, פריז, טוקיו, לוס אנג׳לס וגם בתל אביב וירושלים. מגזין III יפו מצטרף למגמה העולמית ומקדיש חנות ייעודית שתשרת אמנים מקומיים ואת הקהל הרחב על ידי הפצה וקידום של העשייה האמנותית הזו בישראל.

עדי קפלן ושחר כרמל. צילום: מ״ל

עדי קפלן ושחר כרמל. צילום: מ״ל

אנה ים. צילום: מאיר מיוחס

אנה ים. צילום: מאיר מיוחס

מרב סולומן. צילום: איה וינד מילר

מרב סולומן. צילום: איה וינד מילר

״החנות משלבת את האהבה שלנו לספרים ולאמנות, ויהיה אפשר למצוא בה ספרי אמן שהם אוביקטים אמנותיים העומדים בפני עצמם ממש כמו כל עבודת אמנות, ספרים שהם סקירה עמוקה ורחבה של עבודת האמן, ספרים המלווים פרויקט מסוים או תערוכה וספרים שהם פרויקט עצמאי העומד בפני עצמו. יש אמנים שיצירת ספר אמן היא דרך פעולה עבורם ויש מי שזהו פרויקט חד פעמי בשבילו.

״ספרי אמן הם אובייקטים יוצאי דופן, שאין כרגע בארץ מקום של קבע שבו אפשר לחוות ולקנות אותם. יש את יריד הספרים של ארטפורט ואת inprint בבית הנסן, שמתקיימים פעם בשנה. השנה, אחרי העדרות של חמש שנים מהנוף המקומי, היריד הנפלא של ארטפורט סופסוף חוזר ומגזין III יפו ספרים ישתף עימו פעולה.

״יש גלריות וחנויות ספרים עצמאיות שמחזיקות מספר ספרים, אבל אצלנו יש כרגע 250 כותרים ועוד לא פתחנו! אנחנו ממש שמחים לאפשר גישה לספרי האמן ולאמנים שיוצרים אותם. ספר אמן הוא דרך נהדרת לחוות אמנות מקרוב ובאופן אינטימי. ספרי אמן יכולים לשמש כשער נהדר לעולם המרתק והמורכב של אמנות עכשווית״.

חידות, איורים מדעיים ופירות דמיוניים

האמן שחר פרדי כסלו – ראש בית הספר לאמנות רב־תחומית בשנקר – הוא חובב חידות ומשחקים שמישש פירות וירקות בעיניים עצומות, תיאר את התחושה בכתב, ושלח את התיאורים למאיירים מדעיים מרחבי העולם. כסלו ביקש מהמאיירים שיאיירו את התיאורים – מבלי לגלות להם שמדובר בפירות. 

את התוצרים הציג לראשונה בתערוכה שהוצגה בשנים 2019-20 מוזיאון תל־אביב. כעת הוא מציג אותם בספר חידות מצחיק ומעורר מחשבה, תְּנוּכִים מְשוּשּים, שִינַיים רַכּוֹת וחידות אחרות, שיצא לאור באסיה הוצאה לאור, בשיתוף משכן האמנים הרצליה (298 עמ׳, כריכה קשה עם איורים), בעיצוב הנפלא של עיצוב: זוהר קורן, רחלי כנרות ועידן עם־שלם.

הקוראים בספר – כמו המבקרים בתערוכה – מוזמנים להפוך את התהליך: להתבונן באיורים המפליאים, לקרוא את כתבי החידה, ולנסות ולהתחקות אחר הפרי. ״ניסיתי לעשות את זה כמו אדם עיוור שנוגע בפרי לראשונה, ומנסה להסביר למישהו בטלפון במה הוא נוגע. מה שיצא זה תיאורים חצי טכניים וחצי מופשטים של צורות ומרקמים, דרגות שונות של לחות, גומחות ובליטות״, סיפר כסלו בראיון לפורטפוליו בעקבות התערוכה.

תְּנוּכִים מְשוּשּים, שִינַיים רַכּוֹת וחידות אחרות. צילומים: מ״ל

תְּנוּכִים מְשוּשּים, שִינַיים רַכּוֹת וחידות אחרות. צילומים: מ״ל

״במקביל התחלתי לעקוב אחרי מאיירים מדעיים מרחבי העולם (באינטרנט. לא באמת). מאיירים מדעיים הם אמנים שמתמחים בהמחשה של ידע מדעי, בעיקר בביולוגיה. זו מסורת שלמה עם סגנון ייחודי. בישראל, להוציא את צייר הציפורים (והיונקים) האהוב וולטר פרגוסון, שהיום הוא כבר בן 89, התחום לא ממש קיים. בעולם הוא מלבלב.

״בכל אופן, מצאתי מאיירים מדעיים מרחבי העולם: חוסה מקוסטה ריקה, פאולה מארגנטינה, ולצ׳יסלב מאוקראינה, אנג׳לינה מהוואי, מונה מארצות הברית ואחרים. ביקשתי מהם לצייר את התיאורים האלה. לא סיפרתי שאלה פירות וירקות. כתבתי להם שאלה חזיונות שבאים אלי בשנתי. 

״כך אספתי בערך 200 איורים (בתשלום כמובן), וקיבלתי תוצאות נהדרות: מעין ישויות מדע בדיוני, חלקן קרובות יותר למקור וחלקן רחוקות שנות אור: גרסאות תמהוניות של הפרי״.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. סער

    וולטר פרגוסון הנפלא נפטר לצערי בשנת 2015. טוביה קורץ הנפלא לא פחות חי ופעיל.
    מוזיאון בית אוסישקין פותח את תערוכת 'בשיעור טבע' – אמצעי לימוד ישנים למדעים שכוללת מגוון פלקטים עם איורים מדעיים, לצד דיורמות של פרגוסון.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden