כל מה שחשוב ויפה
אסף לרמן, מרכז תאו. צילום: נמרוד לוי
מרכז תאו, אדריכל אסף לרמן. צילום: נמרוד לוי

נקודת מבט: שיח גלריה עם האדריכל אסף לרמן

שיח גלריה בתערוכה במרכז תאו, עם האדריכל שמאחורי הבניין זוכה הפרסים

ביום ב׳ 31.1, בשעה 19:30 ייערך שיח גלריה בתערוכה נקודת מבט – אדריכלות בצילום עכשווי, בהשתתפות אדריכל אסף לרמן, מתכנן מרכז תאו. בשיח ישתתפו גם צלם האדריכלות נמרוד לוי ואוצרות התערוכה, חגית פלג רותם ולימור מרגוליס. הכניסה חינם, בהרשמה מראש. במפגש נדבר על התפיסה האדריכלית של לרמן, על האתגרים לחבר בין האסתטי לפונקציונלי בתכנון מבני תרבות ועל הפערים בין צילום אדריכלי לבין המציאות.

התערוכה נקודת מבט נולדה בהשראת המקום: מרכז תאו בהרצליה בתכנון משרד האדריכלים אסף לרמן. הבניין שנחנך בסוף 2019 וזכה ב־2020 במקום הראשון בתחרות בינלאומית למבני תרבות, כשהוא נבחר על פני מתחרים מצרפת, סין וספרד. תאו הוא מרכז תרבות ופעילות מזן חדש, שבו המבנה לא רק משרת את התוכן אלא הופך לחלק ממנו, ומסמן מפנה בחשיבה על מבנים לשימוש הקהילה. בצילומים של נמרוד לוי בניין תאו מוצג באור רך, מעין גן זן ברוטליסטי. בטור האדריכלות של עיתון הארץ כתב עליו דן הנדל שהוא ״משמש מחווה לרגעים הטובים של האדריכלות הישראלית״.

אסף לרמן. צילום: נועה רושובסקי

אסף לרמן. צילום: נועה רושובסקי

מרכז תאו, הרצליה

צילום: נמרוד לוי

היוזמה להקמת מרכז תאו החלה בצורך במקום חדש עבור הקונסרבטוריון העירוני של הרצליה, והתרחבה כדי לכלול גם פעילויות קהילה ותרבות נוספות, שממלאות את המקום חיים מסביב לשעון. בין היתר ניתן לראות זאת בשטח התצוגה העומד לרשות התערוכה, שאינו אקראי, אך אינו קוביה לבנה במובנה המקובל.

לרמן תכנן בניין שטוח ברובו (עם אולם ושטח נוסף על הגג), בקנה מידה אנושי וללא היררכיה בין אזורים ״קדמיים״ ו״אחוריים״. הבטון החשוף מקנה לו מראה על זמני ואלגנטי, ושילוב תאורה וחומרים חמים, בספסלי העץ בפטיו, גינות ומדשאות בהיקף וריבוי חלונות, מאפשרים מבטים הזורמים בחופשיות פנימה והחוצה ובין החלקים השונים של הבניין.

בראיון לפורטפוליו אמר לרמן: ״הפשטות, לכאורה, היא תוצר של תכנון מדוקדק, שירד לעומק כל קו ופרט, במטרה להסתיר מעין המבקרים מורכבויות טכניות שדרשו מציאת פתרונות ייעודיים ופיתוח פרטים כאלה ואחרים״.

birds

האדריכלות הישראלית והסביבה האורבנית עומדות במרכז התערוכה ״נקודת מבט״, המספרת את סיפורו של המרחב הישראלי. 31 צלמים מציגים עבודות מהשנתיים האחרונות, ולכל אחת ואחד מהם נקודת מבט ייחודית. בפסיפס שנוצר אפשר לראות את המתח שבו פועלת האדריכלות המקומית: בין האסתטי והמתוכנן היטב לבין המוזנח, המאולתר והמכוער. בין הצפיפות על הקרקע לראש בעננים. התנגשות בין תהליכים ארוכים למציאות חסרת סבלנות.

הצלמות והצלמים בתערוכה מצליחים ליצור מסתורין במקומות מוכרים, לחשוף יופי ביום־יומי. חלקם מתמקדים במבני ציבור וחלקם מתבוננים במרחב הפרטי; חלקם מחפשים את הגרנדיוזי והראוותני ואחרים מוצאים עניין בשולי הזירה ובנוכחות האנושית. דימויים של אדריכלות מפוארת מוצגים לצד תמונות הרס ופינוי מקום לחדש, העתיד לבוא. בכך עוסק גם הפרויקט האורח – ״ג׳ירפות״, יצירה רב תחומית, ממנה מוצג וידאו ארט בתערוכה.


נקודת מבט – אדריכלות ישראלית בצילום עכשווי
שיח גלריה: 31.1, 19:30. חינם. להרשמה.
מרכז תאו, וינגייט 168, הרצליה פיתוח

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden