כל מה שחשוב ויפה
אל תסתכלו למעלה
אל תסתכלו למעלה

אל תסתכלו למעלה, הסתכלו פנימה

הפרודיה עתירת הכוכבים של נטפליקס מתפקדת כסוכן כפול, שבא להצחיק ועל הדרך להפחיד לגמרי ברצינות, עם סיפור נוצרי על החטא ועונשו

קל לראות את הפרודיה והציניות באופן שסרטו של אדם מקיי ״אל תסתכלו למעלה״ מציג את החברה המערבית בכלל והאמריקאית בפרט. ואכן, כבר נכתב על כך לא מעט. אך במבט נוסף מתגלה בסרט סיפור החטא ועונשו בעל צביון דתי.

הסרט נפתח בגילויו המרגש של כוכב שביט חדש, שהופך לאיום כשמתברר שהוא נמצא במסלול התנגשות בכדור הארץ. את השביט מזהה תלמידת דוקטורט באסטרונומיה (ג׳ניפר לורנס) והיא מקבלת את אישורו הנרגש של הפרופסור היבשושי שלה (לאונרדו דיקפריו). השניים מדווחים על התגלית, ויחד עם מדען של נאס״א (רוב מורגן) הם מגיעים עד הבית הלבן, כדי לפגוש שם את הנשיאה אורלין (מריל סטריפ) ואת בנה המגוחך (ג׳ונה היל).

נראה כי הבחירה בדמות נשית לתפקיד הנשיאה נעשתה כדי להרחיק במקצת את ההשוואה לנשיא לשעבר טראמפ. סטריפ מגלמת את בת דמותו הנשית, פופוליסטית, חסרת הבנה ואמון במדע, ודומה גם באופן שהיא מפעילה את הכריזמה שלה כדי לשכנע את אזרחי ארצות הברית ״לא להסתכל למעלה״ – להתעלם מהסכנה הנראית בקלות בשמים.

הדוקטורנטית והפרופסור עוברים במסלולם בין מערכות עיתונים ותוכניות טלוויזיה שמשלבות חדשות ובידור, ושם הם משובצים בפינת המדע הקלילה והכיפית. בעודם מנסים לדבר ברצינות הם נתקלים באטימות ובדחקות של רשתות חברתיות, ופוגשים שלל אינטרסנטים שמנסים לנצל אותם לצרכיהם.

שבעה חטאים (ועונשם)

ברור שהשביט המאיים הוא אלגוריה למשבר האקלים, שאותותיו נראים כבר ובכל זאת מנהיגי העולם מתעלמים ממנו בנחישות. אבל יותר מכך, הסרט מציג את האנושות כחברה שאיבדה את שפיותה. זהו סרט חילוני, שלועג לכל חולייה של החברה, ובה בעת זהו סרט נוצרי, העוסק בחטאים ובעונשם.

גיבורי הסרט ודיקפריו בראשם מגלמים בתוכם את שבעת החטאים לפי הדוקטרינה הנוצרית: תאוות בשרים, קנאה, גאווה, עצלנות, כעס, חמדנות וגרגרנות. דיקפריו כפרופסור הכפרי הוא החוטא הראשי, המאבד את דרכו המוסרית – קודם בחטא תאוות הבשרים, כשהוא מנהל רומן עם מגישת תכנית הטלוויזיה השטחית והנוצצת (קייט בלאנשט), ואחר כך בגאווה. במקום להיות הגיבור ההרואי של סרט אסונות, זה שמציל את העולם בכוח תושייתו וממריא לחלל מחזיק בקצה זנב של טיל, הוא הופך לדובר הממסד המושחת.

אל תסתכלו למעלה

הסטודנטית הנמרצת נכשלת בתפקיד ההסברה שלקחה על עצמה והופכת לבדיחה ברשתות החברתיות, בגלל שהכעס מעביר אותה על דעתה. נשיאת ארצות הברית היא קודם כל עצלנית שלא טורחת לתת את דעתה על שום דבר רציני, וחמדנית, שנענית לתכניתו המטופשת של איל הון אקסצנטרי (מארק ריינלס) – שילוב של המופרעות של אילון מאסק עם הכוח והאגוצנטריות של מארק צוקרברג ושל ג׳ף בזוס, ועוד כמה מחבריהם למועדון המיליארדרים.

החברה האנושית מצטיירת ככזו שמיותר להציל אותה – סדום ועמורה שלא נמצא בהן צדיק אחד. וכמו בסיפור התנכי, אש משמיים נשלחת להשמיד את החוטאים. אם יש כאן מלאך אשר מחפש את הצדיקים הרי זהו הצופה, שמנסה נואשות למצוא תקווה למין האנושי בתוך השחיתות והסיאוב.

birds

וכמו שזהו סיפור של חטא, זהו גם סיפור של תשובה. הפרופסור האובד (זהירות, ספוילר) חוזר לביתו, אל אשתו הצנועה שנטש, ומקבל ממנה מחילה על בגידתו. הוא אוסף בדרכו את הדוקטורנטית המסטולה, שגם דרכה אבדה, יחד עם החבר שלה, נער סקטבורד מבולבל (טימותי שאלאמה, הזכור מהתפקיד הראשי ב״חולית״) וביחד הם מכינים את הסעודה האחרונה בחיק משפחתו.

בסצנה היחידה בסרט שהיא מרגשת וחסרת ציניות, הם מודים כל אחד על הרגע הטוב בחייו, מחזיקים ידיים והחבר הצעיר והמבולבל מוצא את ייעודו ומוביל אותם בתפילה משותפת, רגע לפני פגיעת השביט וסופו של כדור הארץ. אמן.

אמנם מתברר שהנשיאה ובעלי ההון המושחתים דאגו לעצמם לחללית מילוט עם תאי הקפאה, שמובילה אותם אל כוכב חדש, שנדמה כמו שילוב בין גן עדן לפארק היורה, אך עתידם לא ברור. מה גם שמדובר בחבורת קשישים, שאולי יזכו לעוד כמה שנות חסד, אבל ספק אם (ואיך) יצילו ויקימו לתחייה את המין האנושי.

בדרכו הפרודית הסרט מנסה לשמש כקריאת התעוררות לחברה המערבית השבעה והאדישה, שעסוקה בבינג׳ים וצריכת תוכן קליל. והוא עושה זאת באותם כלים ובתוך כללי המשחק שאותם הוא מבקר – כסרט שמוצג בנטפליקס – האם יצליח במשימה?


אל תסתכלו למעלה
בימאי: אדם מקיי
ארה״ב 2021, 138 דקות

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden