כל מה שחשוב ויפה
קובי פרנקו, מעבדה לטיפוגרפיה מולקולרית
קובי פרנקו, מעבדה לטיפוגרפיה מולקולרית

פרס מטעם ה־Type Directors Club של ניו יורק לקובי פרנקו

פורטפוליו News: המעבדה לטיפוגרפיה מולקולרית של קובי פרנקו זכתה בפרס למצויינות טיפוגרפית של ה־Type Directors Club הניו־יורקי. הפרויקט שהחל את דרכו כפרויקט גמר בתואר השני בעיצוב בשנקר עתיד לצאת לאור כספר

המחקר בטיפוגרפיה ניסיונית של קובי פרנקו, ״מעבדה לטיפוגרפיה מולקולרית״, זכה בפרס למצויינות טיפוגרפית של ה־Type Directors Club הניו־יורקי (TDC68). המעבדה, שהחלה את דרכה בסוף 2019 כפרויקט גמר בתוכנית לתואר שני בעיצוב בשנקר (בהנחיית יעל מוריה ויונתן ונטורה), הוצגה לראשונה בקיץ 2020.

מאז ועד היום הפרויקט הלך וגדל (והוא עדיין בתהליך עבודה), והוא כולל ספר מחקר, שני עמודים אינטראקטיביים, שלושה סרטוני תלת־ממד וסדרת כרזות. עד כה ביצע פרנקו במסגרת הפרויקט יותר מ־150 בדיקות, והוא מורכב מתשעה נושאים עיקריים: יסודות, שפה, מגדר, נוסחה, משקל, כוח הכבידה, תלת־ממד, מחקר גנרטיבי ומשחקי מילים ואותיות.

קובי פרנקו. צילום: מ״ל

קובי פרנקו. צילום: מ״ל

הפרויקט שיוצא מהנחת יסוד ספקולטיבית הקובעת שהאלפבית העברי מבוסס על מבנה מולקולרי. המחקר ממחיש כיצד הנחה זו משפיעה על האות, המילה והשפה העברית. ב״מעבדה״ הפיקטיבית התגלו שישה אטומים שונים המבוססים על גריד ריבועי. לצורך בידול, קיבל כל אטום אות לועזית וצבע שונה: D-כתום, E-שחור, I-כחול, J-תכלת, K-ורוד, V-חום. 

סביב האטומים קיים מטען חשמלי הגורם לאינטראקציה אלקטרומגנטית וכמו בטבע ״פלוס״ נמשך ל״מינוס״ ולהיפך. מיקומו של המטען החשמלי אחיד וקבוע סביב כל אטום ואטום. האטומים, אם כך, נמשכים אחד לשני ויוצרים אינספור הרכבים כימיים שונים.

״במעבדה הצלחתי לבודד 27 הרכבים היוצרים את האלפבית העברי המולקולרי״, מספר פרנקו. ״כל אות באלפבית המולקולרי מורכבת משילובים המכילים בין שניים לעשרה אטומים שביחד מרכיבים נוסחה כימית. לדוגמה: האות א׳ מורכבת מארבעה אטומי D, ואטומים בודדים של J,K,V – והנוסחה שלה היא: D4JKV. לכל אות קיימת נוסחה ולכן אפשר להגדיר כנוסחה כל מילה, משפט ופיסקה״. כך, הנוסחה של שם הפרויקט, ״מעבדה לטיפוגרפיה מולקולרית״ לדוגמה, היא D3118I12J15K12V3.

מנקודת מוצא זו התפתחו מחקרים נוספים. ״למחקרים אני קורא ׳בדיקות׳ והם מערכת של ׳משחקים׳, שבהם אני קובע את כללי המשחק, השחקנים ולוח המשחק; הבדיקות מציגות את ׳תוצאות המשחק׳. אחת התגליות המרתקות במחקר הייתה משקל האטומים. היות שצורת האטומים מבוססת על גריד ונוסחה, אפשר לחשב את חלקי הגריד המרכיבים כל אטום, ולכן גם את משקלם. לאחר שנמצאו משקלי האטומים אפשר היה לחשב את משקל האותיות״.

כך, ברגע שאפשר לשקול אות, אפשר לשקול מילה, משפט ופסקה. משמעות תגלית זו היא יצירת מערכת של גימטריה מולקולרית. במעבדה פותח מחשבון לגימטריה מולקולרית המחשב לכל אות, מילה, משפט ופסקה  פלט של נוסחה, משקל ורשימה של מילים ״נרדפות״ בעלות נוסחה ומשקל זהים.

בנוסף, אחד ההבטים המעניינים במחקר לפי פרנקו הוא ההבט המגדרי: במעבדה התגלה שלעיתים לחלק מהאטומים ישנה נטייה לשנות את כיוון המשיכה שלהם. כלומר, הם מסוגלים להתנהג ״כדרך הטבע״ שבה פלוס נמשך למינוס, אך גם לצאת ״בניגוד לדרך הטבע״ שבה פלוס נמשך לפלוס ומינוס למינוס.

״התוצאה שהתגלתה היא שלוש מערכות אלפבית מולקולרית שונות: אותיות תבוניות שבהן אין משמעות לכוח הפיזיקלי והן מוגדרות כא־בינאריות; אותיות בינאריות שבהן פלוס נמשך למינוס ולהיפך; ואותיות ביסקסואליות שבהן פלוס נמשך למינוס, פלוס נמשך לפלוס ומינוס נמשך למינוס. התוצאה היא שכל מילה בשפה העברית ממוקמת על רצף מגדרי אחר״.

במהלך השנתיים האחרונות, זכה הפרויקט בפרס מצויינות טיפוגרפית של המגזין האמריקאי Communication Arts, מדלית כסף מהמגזין האמריקאי Graphis, ציון לשבח ב־Taipei International Design Award, והוצג בתערוכות ביפן, בסין ובקוריאה. הפרויקט זכה במענק מפעל הפיס לספר אמן, ועתיד לצאת לאור במהלך השנה הקרובה בתמיכת מפעל הפיס ושנקר.

הפרויקט יוצג ביולי בתערוכה ה־68 של ה־TDC בניו יורק. במהלך השנה תנדוד התערוכה ברחבי ארצות הברית, ותוצג גם בקנדה, אנגליה, צרפת, גרמניה, יפן, ניו זילנד, פולין, קוריאה, ספרד וטאיוואן.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. ורה

    מרתק ממש!

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden