כל מה שחשוב ויפה
קבוצת תיאטרון רות קנר. צילום: אלדד מאסטרו
קבוצת תיאטרון רות קנר. צילום: אלדד מאסטרו

פסטיבל מדרום: יוצרים בשיתוף תושבי העיר אופקים

כל העבודות, היצירות והמופעים בפסטיבל מדרום שייפתח מחר נוצרו בשיתוף בין אמנים.ות לתושבי אופקים. ״זו המורכבות הגדולה של הפסטיבל, אבל גם היופי שבו״ אומר מנהלו האמנותי יאיר ורדי

״אחד הדברים שאמנות יודעת לעשות הוא להתבונן במציאות, ולהבין איך אפשר לייצר ממנה מציאות חדשה, אלטרנטיבית״ אומר יאיר ורדי, המנהל האמנותי של פסטיבל מדרום לאמנות רב־תחומית באופקים. הפסטיבל, שייפתח מחר (23.5) למשך שלושה ימים בעיר הדרומית, הוא שיתוף פעולה בין המחלקה לתרבות – יצירה והפקה במכללת ספיר לבין העיר אופקים. בשנה שעברה בוטל הפסטיבל ברגע האחרון, בגלל המלחמה בדרום; השנה, כך מקווים כולם – הוא ייפתח כסדרו.

״העבודה על הפסטיבל מתחילה שנה לפני״, מספר ורדי, שמנהל את הפסטיבל לצד נואית זכאי. ״השלב הראשון הוא המון עבודת שטח בעיר, מחקר מעמיק עם תושבים ואנשי מפתח כדי להבין מה חסר בה או מה יש בה אבל טעון שיפור. כל העבודות והיצירות בפסטיבל, ללא יוצא מהן הכלל, הן שיתופי פעולה בין יוצרים.ות לקהילות שונות בעיר״.

יאיר ורדי. צילום: רני לוז עמיחי

יאיר ורדי. צילום: רני לוז עמיחי

בית היוצר עדי אופקים, מפעל תרבות. צילום: מ״ל

בית היוצר עדי אופקים, מפעל תרבות. צילום: מ״ל

המטרה היא לספק תרבות לתושבי אופקים? או להביא קהל שוחר תרבות מבחוץ אל העיר?

״באופקים יש תרבות, אנחנו לא צריכים להכניס אליה תרבות. המטרה היא דו־כיוונית: גם להביא אנשים מרחבי הארץ לחוות את התרבות הזו שבאה מדרום, וגם לייצר הזדמנויות לראות עבודות, מופעים ופרויקטים שנוצרו במיוחד עבור העיר, עם אנשי העיר. כ־300 מתושבי העיר עובדים יחד איתנו על הפרויקטים, כמשתתפים של ממש. העבודה המעמיקה הזו עם העיר ועם הקהילות שבה היא המורכבות הגדולה של הפסטיבל, אבל היא גם היופי שבו״.

סיפורי השכונה בתיאטרון ובקולנוע

בין הפרויקטים שיוצגו השנה, אפשר למצוא, לדוגמה, את בית היוצר – מפעל תרבות: ״מדובר במפעל של עמותת עדי נגב, שעוסקת בשיקום אנשים עם מוגבלויות״, מסביר ורדי. ״במהלך הפסטיבל הוא יהפוך בשעות הערב למועדון, מרחב תרבות עירוני שיתופי שמנוהל על ידי קהילות שונות בעיר. יהיו בו הצגות, מופעי סטנד־אפ, הופעות מוזיקליות, הרצאות ואפילו סדנאות פתוחות בהנחיית עובדי המפעל״.

עוד פרויקט הוא אבן פינה (גינת האבנים) – פרויקט משותף של האמן והפסל ניתאי חלופ ששהה באופקים ברזידנסי במהלך חודש פברואר. הפסטיבל מקיים מדי שנה תכנית רזידנסי שבה משתתפים שלושה אמנים.ות, שעובדים בשיתוף עם הקהילה ויוצרים פרויקט שמותג בפסטיבל.

״חלופ בנה במהלך החודש הזה פסל סביבתי יחד עם תושבי השכונה. בחודשים האחרונים החליפה עיריית אופקים את המדרכות, ולפני שנשלחו לבני האקרשטיין הישנות לגריסה, אספנו אותן ומחזרנו אותן לטובת הפסל. הפסל בנוי ממאות לבנים, כשהקומפוזיציה שלו נבנתה יחד עם תושבי השכונה – והוא גם יישאר פסל קבוע בעיר״.

סיפורים מהנייד. צילום: אורנה עמר

סיפורים מהנייד. צילום: אורנה עמר

סיפורים מהנייד. צילום: ברק בוקובזה

סיפורים מהנייד. צילום: ברק בוקובזה

סיפורים מהנייד. צילום: חנה יוסף

סיפורים מהנייד. צילום: חנה יוסף

גם בני הנוער בעיר הם משתתפים מרכזיים בפסטיבל – במשך שלושת הימים שלו יעבדו משתתפים מכל תנועות הנוער בעיר מתחם ייעודי לנוער, יחד עם האמן איתמר פלוג׳ה. גם המתחם הזה יישאר באופן קבוע בעיר אחרי הפסטיבל. יהיו בו עוד פעילויות מוכוונות לקהל בני הנוער, כמו ערב להקות נוער אזוריות ועוד.

לא רק באמנות, גם בקולנוע ותיאטרון באים תושבי קהילת העיר לידי ביטוי: במסגרת הפרויקט סיפורי שכונת גן יוני של קבוצת תיאטרון רות קנר, יהפכו סיפוריהם של תושבות ותושבי השכונה למופע תיאטרלי – בביצוע קבוצת תיאטרון עלילה מקומית. שחקני הקבוצה יפתחו שולחן־סיפורים ברחבה שבמרכז השכונה, שבו יתעדו זיכרונות, היסטוריות אישיות ומשפחתיות, שמחות, משברים, סיפורים על עניינים ידועים ועל עניינים נסתרים, על פגישות ועל פרידות. מכל אלה, תיצור קבוצת התיאטרון פסיפס של סיפורים, שיעלה בביצוע מקהלת דיבור – מופע חד־פעמי שכולו מאת ועל קהילת השכונה.

birds

בפרויקט סיפורים מהנייד של יוצר הקולנוע והיזם תושב אופקים, נדב משעלי, משתתפים כבר מאז חודש פברואר עשרה תושבים ותושבות. הם היו חלק מסדנה במסגרתה יצרו סרטונים המספרים את סיפורה התרבותי והבין דורי של העיר מנקודת מבטם אישית, דרך מכשירי הסמארטפונים האישיים שלהם. אותם הסרטונים יוקרנו במהלך הפסטיבל בבית הקולנוע של אופקים.

כל האירועים בפסטיבל הם חינמיים וחופשיים לקהל הרחב. עכשיו רק נותר להחזיק אצבעות שהפעם לא יהיו הפתעות בלתי צפויות ונוכל כולנו – תושבי אופקים וגם כל מי שיגיע לבקר בה – ליהנות ממנו.


פסטיבל מדרום לאמנות רב תחומית
23-25.5, אופקים

רונן בבלוקי, סיפורים מהשכונה. צילום: מ״ל

רונן בבלוקי, סיפורים מהשכונה. צילום: מ״ל

מפעל תרבות, אנסמבל כולנא ויאיר דלל. צילום: אשר אזולי

מפעל תרבות, אנסמבל כולנא ויאיר דלל. צילום: אשר אזולי

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden