כל מה שחשוב ויפה
שירה ברזילי. צילום: מ״ל

על הקו: שירה ברזילי יוצרת במציאות ובמטאוורס

האמנית והמאיירת שירה ברזילי, שמוכרת יותר בשמה ״קוקטית״, משתפת פעולה עם זארה, רוברטו קוואלי ו־H&M, ועכשיו צוללת גם לעולם ה־NFT: ״אנחנו בתחילתה של המהפכה והשינוי״ היא אומרת

שירה ברזילי כנראה מוכרת יותר בשמה מהמרחב הדיגיטלי, ״קוקטית״. היא רק בת 39, אבל נראה שכבר כבשה כמעט כל פסגה אפשרית. ברשימת ההשגים שלה אפשר למנות עיצוב של שתי קולקציות אקסקלוסיביות לזארה, שכללו ליין של הלבשה תחתונה שהיה סולד אאוט בתוך שבוע.

מגזין האופנה Elle הנורווגי פירסם שער שעוצב על ידה כעבודת NFT, שנמכרה במכירה פומבית שכל הכנסותיה היו קודש לנפגעי מלחמת אוקראינה. עוד לפני היא לקחה חלק בפרויקטים גדולים ויוקרתיים, כמו עיצוב נעלי ספורט למותג נעלי הטניס של המעצב הצרפתי בן סימון, השתתפה בקמפיין הג׳ינס האקולוגי של רשת H&M ואיירה טי־שירטס עבור מעצב העל רוברטו קוואלי.

מגזין Elle

מגזין Elle

מגזין הרפרס בזאר

מגזין הרפרס בזאר

קולקציית ה־NFT

קולקציית ה־NFT

קולקציית ה־NFT

קולקציית ה־NFT

קולקציית ה־NFT

קולקציית ה־NFT

קולקציית ה־NFT

קולקציית ה־NFT

במקביל לעבודה עם זארה, נענתה ברזילי להזמנה ממלון ג׳יימס בניו יורק לצייר עבורם ציור קיר ענק בכניסה לבר המלון. לאחרונה, במסגרת שדרוג חדרי הגן במלון דן אכדיה בהרצליה, היא יצרה עבודות מקוריות שההשראה אליהן הגיעה בזכות תחושת החופש שהמלון מייצר. העבודות מעטרות את החדרים בכמה דרכים – הן מצוירות על גב המיטה, על גבי שולחנות קפה וכעבודות ממוסגרות התלויות על הקירות.

בנוסף, חברת PickCherry, שהוקמה על ידי רותם סלע ואסי עזר יחד עם סמדר ועידו רגב ומתמקדת בעולם ה־NFT והמטאוורס, בחרה לאחרונה מספר מצומצם של אמנים וחברה לברזילי בפרויקט בשם Elements By Koketit.הפרויקט הראשון של החברה היה של אמני הקומיקס מאיה ויהודה דביר, ובפרויקט השני של החברה שהתקיים לפני כחודש, מכרה ברזילי לראשונה עבודת NFT במכירה פומבית בגלריה תירוש – המכירה הראשונה בארץ שהתמקדה בעבודות NFT. יחד עם עבודתה של ברזילי הוצעו למכירה גם עבודות של שירלי שור, מורן ויקטוריה סבג ו־TAG.

החלטתי אסטרטגית להשקיע את הזמן שלי באינסטגרם מתוך הבנה שיש בו פוטנציאל מטורף לחשיפה בינלאומית. שיניתי את השפה בעמוד מעברית לאנגלית, כיוונתי לקהלים בינלאומיים והתחלתי להבין שיש ביקוש ועניין במה שאני עושה

העבודה של ברזילי, עבודת אנימציה מלווה במוזיקה ובה עץ עם רישומים של עיניים נעות, נמכרה ב־14,000 דולר. המוזיקה ששולבה בה היא של האמן J.Views (יהונתן דגן) – מוזיקאי, מפיק, כותב שירים ומנהל אמנותי שפועל בניו יורק והיה מועמד פעמיים לגראמי. ״יצרתי הכל לבד באופן ידני באמצעות אפליקציית PROCREATE. אני מציירת ללא הפסקה, מהרגע שאני פוקחת עיניים בבוקר. זה פורץ ממני בסערה פנימית״.

הקולקציות לזארה. צילומים: מ״ל

הקולקציות לזארה. צילומים: מ״ל

סגנון העבודה שלה, שכבר הפך למזוהה איתה, מתמקד ביצירת סקיצות אינטואיטיביות של דמויות נשיות בציור בקו אחד, שאותן היא שותלת על תמונות נוף ריאליסטיות. היא מציירת רק נשים: ״זה המסע שלי. כל החיים ציירתי רק נשים. כילדה ציירתי פרצופי נשים איתן שיחקתי בתחרות מלכת היופי והכתרתי את היפה ביותר. בהמשך ציירתי איורי אופנה עם דמויות שלהן ציירתי וגזרתי בגדים שאחותי ואני הלבשנו להן, ולאחר מכן המשיך העיסוק באיורי אופנה את ציור הנשים, עד שהפך לשפה שלי״.

ברזילי מעידה שהאמן האהוב עליה וזה שמעורר בה הכי הרבה השראה הוא פיקאסו. ״פיקאסו אמר שכל הילדים הם אמנים. להישאר אמן גם כשגדלים ומתבגרים זה האתגר האמיתי ואני שואפת לצייר בחופשיות כמו ילדה. השת״פים הם רק חלק קטן מהעשייה שלי. המהות שלי היא לעשות אמנות. העובדה שהאמנות שלי מושכת גם גורמים מסחריים היא לא העיקר; הדבר שהכי מרגש אותי הוא שהאמנות שלי נוגעת באנשים״.

הוורסאצ׳ה הבא

ברזילי (39) היא ילידת נתניה, האמצעית מבין שלושה אחים. בזכות אב שעבד במשרד הבטחון נדדה המשפחה בעולם לדרום אפריקה, ניו יורק ועוד. כישורי הציור והנטיות האמנותיות בלטו כבר מגיל צעיר והמשפחה נטתה לטפח אותם. כשהיתה בת 16 חזרו ארצה, ועוד לפני הגיוס החליטה לנסות להתקבל ללימודי עיצוב אופנה בשנקר.

היא התקבלה, על אף שלדבריה לאה פרץ, מי שהיתה אז ראשת המחלקה, שאלה אותה מה היא עושה שם. ברזילי ענתה לה בביטחון העצמי האופייני לה שהיא הולכת להיות הוורסאצ׳ה הבא. והתקבלה. ״השנה הראשונה היתה קשה. עזבתי אחריה, התגייסתי לצבא ובסוף השירות חזרתי לשנקר לשנה השנייה״. את הלימודים בשנקר היא סיימה בהצטיינות.

מלון ג׳יימס, ניו יורק. צילומים: מ״ל

מלון ג׳יימס, ניו יורק. צילום: מ״ל

מלון ג׳יימס, ניו יורק. צילום: מ״ל

מלון ג׳יימס, ניו יורק. צילום: מ״ל

מלון דן אכדיה, הרצליה

מלון דן אכדיה, הרצליה

מלון דן אכדיה, הרצליה

מלון דן אכדיה, הרצליה

מלון דן אכדיה, הרצליה

מלון דן אכדיה, הרצליה

קוקטית בפירנצה

קוקטית בפירנצה

איך נולדה קוקטית?

״קוקטית נוצר כשם לבלוג שכתבתי ב־Xnet, שבו הייתי מאיירת אופנה, מספרת על מה שקורה באופנה דרך איורים. היתה לי דמות קבועה, סוג של אלטר אגו שלי שהובילה את הבלוג. הדמות לבשה את כל הקולקציות החדשות, השתתפה בהפקות אופנה ועוד. היא היתה אהובה על כולם. קראתי לבלוג קוקטית כי הדמות היתה קוקטית, קטנה ומדוגמת״. בהמשך שימשה ברזילי כעורכת גרפית במגזין גו סטייל, המשיכה לאייר אופנה במקומות שונים ואפילו פתחה עסק עצמאי לקעקועים זמניים.

איך נוצר המוניטין הבינלאומי שלך?

״באיזשהו שלב השתעממתי מהקעקועים. זה נהיה יותר מדי ריטייל ופחות מדי אמנות. נפרדתי מהם לפני שלוש שנים והתחלתי לתחזק יותר ברצינות את עמוד האינסטגרם שלי, שבו פרסמתי עבודות בהן אני מעבדת ומציירת על ציורים וצילומים קיימים. החלטתי אסטרטגית להשקיע את הזמן שלי באינסטגרם מתוך הבנה שיש בו פוטנציאל מטורף לחשיפה בינלאומית.

״שיניתי את השפה בעמוד מעברית לאנגלית, כיוונתי לקהלים בינלאומיים והתחלתי להבין שיש ביקוש ועניין במה שאני עושה. הבנתי שאני יכולה להשיג את הקהלים שאני רוצה לאו דווקא דרך גלריות ודרך העולם הקונבנציונלי, ושאני יכולה להשתמש בעולם הזה שהוא הרבה יותר דמוקרטי ומתקדם.

עכשיו צריך להגיע השלב בו אמנים כמוני יבינו את הכלי המדהים הזה של הבלוקצ׳יין ואת היכולות המדהימות שלו, וייהנו מהערך האמיתי של זה

״כשהתחלתי להעלות עבודות ובתגובות שאלו אותי איפה אני מציגה ואיפה מוכרת, הבנתי שיש פה פוטנציאל. לקחתי את האתר ששימש אותי לעבודות הקעקועים והתחלתי למכור דרכו. הצמיחה של העמוד היתה פנומנלית. בתוך חצי שנה עלה מספר העוקבים מ־15 אלף ל־100 אלף, ובתוך שלוש שנות פעילות באינסטגרם עוקבים אחרי כחצי מיליון איש מרחבי העולם. הכל אורגני. לא השקעתי מעולם בקידום״.

איך זה קורה?

״תוכן טוב, קונסיסטנטיות. כל יום באותו השעה אני מעלה פוסט עם נרטיב קבוע. לצד התוכן אני חושפת עמודי אינסטגרם של אמנות וגלריות ובדרך הזאת אנחנו מייצרים חשיפה הדדית. כל פעם שמישהו כזה משתף יצירה שלי זו חשיפה מטורפת ומדויקת לעבודה שלי. ככה גדלתי וצמחתי.

״זה מבחינתי סשן של עבודה יומיומית ואני נהנית מזה מאוד. אני מקדישה לזה זמן קבוע בתכנון יום העבודה שלי ולומדת מזה המון. בזכות זה, לדוגמה, פנו אליי מזארה העולמית, ממלון ג׳יימס בניו יורק ועוד. מדובר בפרויקטים בסדרי גודל שונים. ואני לגמרי עובדת רק בזה״.

birds

יש לך סוכן בינלאומי?

״כן. אני חתומה בסוכנות האומנים והיוצרים Storm שבלונדון, אבל אני חייבת להודות שאני מקבלת את מרבית הפניות באופן ישיר. בסוכנות מנהלים עבורי את הצדדים העסקיים, החוזים וכן הלאה״.

מי הם החברים שלך בעולם האמיתי?

״קצת בוהמה, קצת ברנז׳ה, קצת הייטק, חיבור של לבבות ונשמות. התלכדנו בבר הפיקוק ונהיתה לנו חבורה של אנשים ושהפכה לקהילה. אחד מהם הוא עומר גרשון, שהפיק את המכירה הפומבית בתירוש. אילולא הוא זה לא היה קורה. אמיתי תירוש שמנהל את בית המכירות אמר לגרשון שהוא רוצה לשלב מכירה של עבודתNFT במכירות שלו. גרשון ענה לו ׳אאוריקה – יש לי׳. וככה הכל קרה״.

איך מתמחרים עבודת NFT?

״זה עולם חדש והתמחור בו נעשה בזכות הנדירות. להיות מסוגל למכור קובץ ולהעניק לו ייחודיות זה משהו שלא היה קיים לפני המגמה הזו, והוא זה שקובע את רמת המחיר״.

לפי מה תמחרת את העבודה שנמכרה בתירוש?

״זו יצירה אחת מתוך אחת ולכן היא נדירה. מעבר לזה, יש לי כבר מוניטין מצטבר של אמנית שגם הוא משפיע על המחיר של העבודות שלי. השותפות שלי עם חברת PickCherry מסייעת לי בכל מה שקשור להבטים המסחריים. אני מייצרת את האמנות, הם נותנים את הפתרונות הטכנולוגיים, השיווק וכו׳. האתגר הבא שלנו הוא המכירה של 2,000 עבודות NFT שאנחנו עובדים עליהן כעת״.

אז מה יביא איתו העתיד?

״עוד לא התחלנו להבין את מה שהולך לקרות כאן. אנחנו בתחילתה של המהפכה והשינוי. אני חייבת להודות שאנחנו לא ממש יודעים מה יהיה כי השוק משתנה. השוק בתהליך של איזון ועובר טרנספורמציה מבועת ה־NFT שהתפוצצה, ועכשיו צריך להגיע השלב בו אמנים כמוני יבינו את הכלי המדהים הזה של הבלוקצ׳יין ואת היכולות המדהימות שלו, וייהנו מהערך האמיתי של זה״.

אז מה בינתיים?

״עד אז אני מציעה עבודות למכירה לאספנים בארץ ובעולם ומקווה להמשיך ולהתקדם בעולמות האלה״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

4 תגובות על הכתבה

 1. אבי

  מגלגל עיניים

 2. יוסי

  הדימויים שלה שחוקים להחריד, טיפת מקוריות אין בהם, אבל סחתיין על עבודת השיווק שהיא עושה. כנראה באמת יש לה הרבה ביטחון עצמי.

 3. דנה

  עבודות כ״כ בנאליות
  אבל סחטיין על השיווק

 4. דנה

  עבודות כל-כך בנאליות
  אבל סחטיין על השיווק

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden