כל מה שחשוב ויפה
אנה לוקשבסקי, מתוך התערוכה ״פגישה עיוורת״. צילום: מ״ל
אנה לוקשבסקי. צילום: מ״ל

אנה לוקשבסקי - זוכת פרס העמותה לחקר אמנות נשים ומגדר

פורטפוליו News: פרסי הצטיינות מטעם העמותה יוענקו לאמניות סמאח שחאדה ונירית טקלה

האמנית אנה לוקשבסקי היא הזוכה בפרס בקי דקל לאמנית מצטיינת לשנת 2022 מטעם העמותה לחקר אמנות נשים ומגדר בישראל. לוקשבסקי היא הזוכה הרביעית בפרס. קדמו לה האמניות נחמה גולן (2021), ורד נסים (2020) וחנאן אבו חוסיין (2019).

הפרס, בסך בגובה 15,000 שקלים, וכן שני פרסי הצטיינות בסך 5,000 שקלים כל אחד, מוענקים בחסות TLVseed. ההחלטה התקבלה על ידי ועדה מקצועית בלתי תלויה, והרכבה מבטא את מגוון הקבוצות החברתיות הקיימות בישראל. קול קורא להגשת מועמדות לפרס זה מתפרסם אחת לשנה במהלך חודש פברואר.

אנה לוקשבסקי. צילום: גון אלון

אנה לוקשבסקי. צילום: גון אלון

 

אנה לוקשבסקי. צילומים: אלי פוזנר

ועדת השיפוט לפרס כללה השנה את רויטל בן אשר פרץ, זיוי ברמן, סנדרה וייל, מירה לפידות, עאידה נסראללה, ליאת ארלט סידס ולנה רוסובסקי. בנימוקי הזכייה מסרו חברות הוועדה הבוחרת: ״לוקשבסקי מציירת מתוך התבוננות באנשי השוליים החברתיים והכלכליים ובקהילות המהגרים בסביבת מגוריה בחיפה. הצבעוניות הבוהקת והסגנון הציורי הישיר מנכיחים ראיה חברתית מפוכחת ופקוחת עיניים, הממשיכה ומחדשת את מסורות הריאליזם החברתי, ושופכת אור על האדם שמאחורי ההקשר החברתי או המעמד שלו.

״היא מתבוננת באהבת אדם ניכרת על פרטיה המגוונים של החברה סביבה, מעלה על נס את המבט הסקרן והמשתאה ומשרטטת במכחוליה את פניה של החברה הישראלית ברגישות, אומץ ואנושיות. פועלה האמנותי הייחודי מנכיח קול חברתי־הומני מרהיב ומופתי בשדה האמנות הישראלי העכשווי״.

birds

בנוסף לפרס לאנה לוקשבסקי, העניקו חברות הוועדה גם פרסי הצטיינות לשתי אמניות – סמאח שחאדה ונירית טקלה. על שחאדה אמרו חברות הוועדה: סמאח שחאדה שוזרת באופן דייקני ומדוקדק את הדיאלוג בין האישי לקולקטיבי, בכר יצירה מקורי, משמעותי ומרתק לעילא. באסטרטגיה מתוחכמת של שימוש ברישום שחור לבן, עדין ומפתה ביופיו, היא עוסקת בנושאים טורדי מנוחה, הן בהיבט המגדרי והן בהיבט הקולקטיבי, כלל אנושי ולאומי־פלסטיני בפרט. אותה אסטרטגיה מגייסת את תולדות האמנות ודמויות מיתיות כדי לעסוק בנושאים אקטואלים מחד ועל־זמנים מאידך.

על טקלה אמרו: מצוינותה של האמנית הצעירה במיומנות וצבעוניות גועשת ובקומפוזיציה מורכבת, מייחדת את דרכה האמנותית של טקלה ואת סגנונה המפעים. היא מטיילת במבטה בין ההוויה האישית שלה לבין המבט החיצוני, החברתי, המתבונן בה ומגדיר אותה, משקפת את זהותה בצבעוניות מרשימה והרמונית, בשפתה הצורנית ובמיומנות בולטת במשחקי אור וצל. טקלה מביאה לקדמת הבמה את קולה של הקהילה האתיופית בישראל ושואבת את מושאי השראתה ממורשתה של הקהילה, מאירועים בתולדותיה ומהביוגרפיה המשפחתית תוך הבלטת סוגיות של מגדר, הגירה ואפליה.


טקס חלוקת הפרס יתקיים ביום ראשון ה־11.9 בשעה 19:00 ב״טוקהאוס״, נמל תל אביב

נירית טקלה. צילום: מ״ל

סמאח שחאדה, מתוך נושמות, גלריה דואק

סמאח שחאדה. צילום: מ״ל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

 1. נירה כלב

  פעם אחת מסתכלת על התמונה ופעם שניה מסתכלת על הקווים הבולטים שבציור ובמעבר מזה
  לזה נמצא הציור. הצבעים תורמים לעומק היצירה,, יש בה משהוא שטוח, אך זה ממקד אותך
  ברגש הפורץ מהדמות. היצירה מתארת מצב קפוא אתה תוהה מה יקרה מכאן והלאה, בלתי ידוע
  כאילו אומרת לנו, לא מענין מה יקרה בעוד רגע. ההתרכזות בכאן ועכשיו מאפינת אדם, שאולי
  חש ארעיות במקום מגוריו, אולי עוד לא השתקע לגמרי במקום. (לעניות דעתי).

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden