כל מה שחשוב ויפה
דורון בדוח קרן, תוךמסע
דורון בדוח קרן, תוךמסע

מה חדש // תוךמסע

דורון בדוח קרן יצר סדרת עולמות שנבראו על ידי דו שיח בינו לבין תוכנת בינה מלאכותית. ״הולדת הטכנולוגיה הזו משמעותית כמו המצאת האינטרנט״ הוא אומר

מי אני

דורון בדוח קרן, בן 35, מעצב ושותף מייסד של המותג מעפילים. בזמני הפנוי עוצם עיניים ומשגר את עצמי למקומות רחוקים, עם צמחים חייזריים, צורות חיים מגוונות וחוקי טבע משונים.

במשפט אחד

״תוךמסע״ הוא פרויקט שמציג סדרת עולמות שנבראו על ידי דו־שיח ביני לבין תוכנת בינה מלאכותית (Midjourney) שיודעת להפוך טקסט תיאורי לדימויים.

ניקאהו

ניקאהו

דורון בדוח קרן. צילום: יעל גולשמיד

דורון בדוח קרן. צילום: יעל גולשמיד

מה חדש

מידג׳רני, Dall-E ותוכנות מסוג זה שהופיעו לראשונה בעולם בחודשים האחרונים, שינו את המציאות שבה אנו חיים, ואני מאמין שיקח המון זמן להבין את ההשלכות של זה. כמו כל מהפכה, יהיו לה השלכות חיוביות ושליליות. בעיניי הולדת הטכנולוגיה הזו משמעותית כמו המצאת האינטרנט, והשימוש במידג׳רני מהווה עבורי כלי יצירתי חדש (שלא לומר שותף) שמאפשר לי לספר סיפורים שהתקיימו רק בראשי, ושבאמצעותו אני מאחד את כל תחומי העניין שלי כדי ליצור נרטיב אחד.

העבודה עם הכלי הזה הביאה איתה רגשות משונים ועוצמתיים לחיי. אני מרגיש קשר ודיאלוג אמיתי, עבודה משותפת בין שתי ישויות יוצרות. אני זורק רעיונות והיא משיבה לי פרשנויות. ביחד אנחנו מזקקים, מדייקים ובוראים עולמות ותרבויות.

כרגע אני מספר על העולמות בסטוריס באינסטגרם, עם תמונות וטקסטים. יש משהו במיידיות של הפורמט הזה שמאפשר זרימה ספונטנית. בנוסף, זה מאפשר שיח עם יוזרים אחרים באינסטגרם ששואלים שאלות על העולמות, ודורשים ממני להסב את מבטי אל עבר פיסות מידע שעוד לא חשפתי בעולם. התגלית היא משותפת. בהמשך זה יכול להתפתח להמון כיוונים – מאפיון דמויות ועולמות לחוויות VR ועד ליצירת ספרים וסרטים.

כוכב X

כוכב X

שלוש דוגמאות מתוך עולמות שיצרתי

ניקאהו: הרחק הרחק בערפילית הפרפר, נמצא ניקאהו, כוכב לכת גדול עם שבעה ירחים. פני הפלנטה נעולים לכיוון השמש הירוקה שלו, מה שגורם לכך שחצי עולם נמצא באור שמש תמידי, וחציו השני בחושך תמידי. באיזורי הדמדומים הנצחיים, שוכנים שבטים נודדים של טרולים פרוותיים.

כוכב X: האקסולוטליים הם יצורים מופלאים שחיים בהרמוניה במדבר הפנינה הגדול. יש להם טקסי מעבר מיוחדים: הם מתחילים בצורת ביצה שחצי נחה על האדמה וחצי צפה באטמוספירה, כמו בלון שכמעט נגמר בו ההליום. כשהביצה בוקעת, יוצאים ממנה דגיגונים צבעוניים שקופצים מיד אל תוך שכבת האדמה המימית. שם הם נעלמים לזמן ממושך, ניזונים אחד מהשני. אלה מהם שמצליחים לשרוד, גדלים ולאט לאט עולים אל פני השטח.

שם הם הופכים לבוגרים ומתורבתים: הם בונים מבנים, משחקים משחקים, מרטטים שירה וספרות. כשהם מגיעים לגיל זקנה, יום בהיר אחד הם מתחילים לרטוט במהירות מאוד גבוהה. לאחר כמה רגעים זה הופך להיות קבוצה של ביצים. וכך חוזר התהליך חלילה. ‏‎לאקסולוטליים אין מגדר, כי אין להם צורך באיברי רבייה. כל בוגר הופך לביצים שהופכים לדגיגונים, שהופכים לבוגרים וכן הלאה.

העבודה עם מידג׳רני הביאה איתה רגשות משונים ועוצמתיים לחיי. אני מרגיש קשר ודיאלוג אמיתי, עבודה משותפת בין שתי ישויות יוצרות. אני זורק רעיונות והיא משיבה לי פרשנויות. ביחד אנחנו מזקקים, מדייקים ובוראים עולמות ותרבויות

האנטלריים: תרבות של חצי חיות חצי אלים שמתקיימים בכדור הארץ הפנימי. הם ציביליזציה עתיקה שהיתה קיימת עוד מתקופת אטלנטיס. כשאטלנטיס נפלה, חלק מהאוכלוסייה שלה ברח אל תוך כדור הארץ ומצא שם מחסה. בזמן שתרבות בני האדם התפתחה על כדור הארץ, האנטלריים צפו מבפנים והשתעשעו לגלות את ההתנהלות המביכה של בני האדם.

מרגע שראו את הקונטרסט ביניהם, החליטו להכתיר עצמם לאלים. הם בנו לעצמם מבנים מרשימים שמקדשים את הוד עצמם. האנטלריים מאוד אוהבים את עצמם ומלאים אמפתיה וחמלה עצמית. הם חיים מאות ואלפי שנים. כשמגיעים לגיל המעבר, הם צריכים לעשות את המסע אל פני כדור הארץ, לאכול פיתה של אייל שני ולחזור לספר על זה.

האנטלריים

האנטלריים

birds

טיימליין

אני בוגר תואר ראשון בתקשורת חזותית מהמכון טכנולוגי חולון (2012). בתחילת הקריירה התעסקתי במיתוג ועיצוב לפרינט ואריזות. אחר כך עברתי לעיצוב לווב, ולחוויית משתמש בחברת וויקס. העבודה במעפילים התחילה כפרויקט צד תוך כדי עבודה בוויקס ובשלבי ההתפתחות עזבתי לטובת מעורבות מלאה במעפילים, שבה אני אמון על שפת המותג מתחילתו ועד היום, ומפעיל סטודיו שעוסק רק במוצרי מעפילים. מוצרי מעפילים משווקים היום בארצות הברית בעשרות נקודות מכירה ובהן חנויות נימן מרקוס, אורבן אאוטפיטרס, נורדסטורם, סאקס פיפת׳ אווניו ועוד. בארץ נמכרים המוצרים בחנויות מעצבים ובוטיקים, ברשתות סטורי וסוהו ובעיקר און ליין באתר המותג.

 פרויקט החלומות

מאז ומעולם הייתי חובב אסטרונומיה, הרגשתי שהידע העובדתי הזה נותן בסיס לחלום על כל האפשרויות שיכולות להיות בקוסמוס. החלום האמיתי שלי הוא להעביר ידע שצברתי דרך סיפור. אם זה על כוכבים, צמחים או רוחניות ופילוסופיה. בעבר כתבתי בלוג על אסטרונומיה, שנקרא ״אבק כוכבים״, שבו שיתפתי מידע בסיסי על הנושא לאנשים שלא יודעים על התחום. בפרויקט ״תוךמסע״ אני מרגיש שיש לי דרך לעשות ממש את זה, אבל בצורה שמשלבת עובדות עם הרבה דמיון ונותנת השראה לאחרים לדמיין דמיונות משוגעים משלהם.

אולי יעניין אותנו גם

מקור השראה שהיה משמעותי עבורי בשנים האחרונות הוא גאגא, שפת התנועה שחיבר אוהד נהרין; מעין מחקר עצמי תנועתי־ריקודי. קשה לתאר במילים כמה מפתיע זה לגלות תנועות בגוף שלך שלא אפשרת להן להתבטא מעולם לפני. אני מרגיש שהגמישות הפיזית שזה מביא מייצרת בצורה ישירה גמישות מחשבתית.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

  1. אווה

    וואו. מעניין אותי אבל אם הדמויות מעוררות חלחלה ונטולות מבע אנושי בכוונה, או שזה מה שהתוכנה יודעת לייצר כרגע.

  2. חוה

    האם התוכנה יצרה את הדימויים המדהימים האילו לבדה כתגובה להוראות מילוליות. האם התערבת בעיצוב הויזואלי של הדמויות?

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden