כל מה שחשוב ויפה
אלבי צרפתי ל״אקווה קריאיישנס״, אגם לוטוס. צילומים: מ״ל

ראה את האור: אלבי צרפתי מייצר את גופי התאורה המורכבים והיקרים בעולם

את גופי התאורה של אלבי צרפתי מ״אקווה קריאיישנס״ אפשר למצוא בבתים של מארק צוקרברג, ג׳ק ניקולסון ובראד פיט. השבוע הוא השיק בדיזיין מיאמי מהדורה מוגבלת לדגם האיקוני שלו

פתיחת יריד דיזיין מיאמי השבוע היתה חגיגה כפולה עבור המעצב אלבי צרפתי, כשהציג את הקולקציה החדשה שלו, Light On Water, ובמקביל חגג יום הולדת 30 לדגם ״מורנינג גלורי״ – הדגם שפרץ את דרכו העולמית של בית היוצר אקווה קריאיישנס. המיצב, שאיתו פתח צרפתי את התצוגה במיאמי, מבקש להביא לידי ביטוי את מצבם הקשה של אגמי המים המתוקים ברחבי העולם שהולכים ומתייבשים – מה שיוצר מצוקה וחוסר במים בחלקים עצומים על גבי הגלובוס, ובהם אוכלוסיות שלמות של בני אדם ובעלי חיים.

המיצב מביא לידי ביטוי את היכולת של צרפתי לתת צורה פיזית לנושא ידוע, ומדגים את הפוטנציאל של הסטודיו להעלות את המודעות לעניינים חברתיים כמו עוני, אלימות והשפעת הרס החי והצומח על הקהילות השונות. ״באמצעות העיצובים שלי אני מציג דרך חדשה להבין את הקשר עם הסביבה״ הוא אומר. ״לכן החלטתי שהחלק המרכזי במיצב תהיה העבודה ׳אגם לוטוס׳ – מנורת ענק שעוצבה בהשראת המצב הנוכחי של אגם דויראן שנמצא בגבול יוון ומקדוניה הצפונית, שאף הוא הולך ומתייבש״.

אגם לוטוס. צילומים: אלבי צרפתי

אגם לוטוס. צילומים: אלבי צרפתי

Light On Water, דיזיין מיאמי 2022

Light On Water, דיזיין מיאמי 2022

אני מאמין שדרך העיצובים שלי אני מעביר את המסרים הנדרשים למקבלי ההחלטות העולמיים. בדרך הזו אולי גם אצליח לסייע קצת בשינוי קבלת החלטות והתייחסות שונה לבעיות האקלים הקשות שעוברות על העולם

״אגם לוטוס״, נעשתה כולה בעבודת יד ומסמלת את העתיד החלופי ההרמוני שצרפתי מייחל לו. באמצעות 17 גווני משי שיכולים לנוע בנפרד זה מזה חוקרת היצירה את משחקי האור והצבע. כל אחד מגופי התאורה עשוי מסגרת נירוסטה מבריקה שיוצרת תחושה ונוכחות של מים, שבה מותקנת הטכנולוגיה העדכנית ביותר בתחום התאורה. על מסגרת המנורה מתוחים בדי משי בגוונים שונים. המנורות מודולריות ובכך מתאפשר לעצב מהן מגוון של צורות וכיוונים. צרפתי שמר על נאמנות למותג, וגם כאן עבד עם המשי הייחודי לעבודות הסטודיו.

״העיצוב של אגם לוטוס גרם לי להתרגשות עצומה. זו היתה תחושה שלא הרגשתי כבר הרבה זמן. מצאתי את עצמי יושב בסטודיו ומביט בה ומוקסם. זה עיצוב חדש שמשלב את הטכנולוגיה הכי חדשנית שיש בתחום עם בד המשי שמאפיין את עיצובי הסטודיו לאורך כל השנים. מוצרים נוספים הכלולים בסדרה שמבוססת על הדגם אגם לוטוס כוללים מנורת רצפה, מנורות שולחן, מנורת קיר, מנורת תקרה ומובייל״.

איך עיצוב של גופי תאורה מסייע לבעיות אקולוגיות כמו זו שאתה עוסק בה?

״אני מאמין שדרך העיצובים שלי אני מעביר את המסרים הנדרשים למקבלי ההחלטות העולמיים. בדרך הזו אולי גם אצליח לסייע קצת בשינוי קבלת החלטות והתייחסות שונה לבעיות האקלים הקשות שעוברות על העולם. ליריד במיאמי מגיע קהל מחתך סוציו־אקונומי גבוה. זה קהל מקושר למקבלי החלטות בדרגים בכירים. גם הלקוחות האחרים שלנו מעבירים את המסרים, וזה מחלחל״.

הכל התחיל בסיני

צרפתי, יליד ירושלים, הוא הקטן מבין חמישה אחים ואחיות. הוא התחיל את הקריירה האמנותית שלו כצלם, למרות שמעולם לא למד צילום וגם לא אמנות. יחד עם זאת, קבע לעצמו מעמד ומוכרות מקצועית כמעט בעולם כולו. ״המותג הזה נולד אי אז בשנת 1992. אני ובת הזוג שלי דאז, איילה צרפתי, אמנית מוערכת בזכות עצמה, הקמנו יחד את חברת Aqua Creations. נתנו לה את השם בהשראת הים שהיה מגרש המשחקים האמנותי שלנו״.

במהלך חופשה בסיני ושנורקלינג מעל ריף של אלמוגים, יצאה איילה עם ההשראה למנורה הראשונה שהפכה עם השנים לדגם הפופולרי שהפך לסמל ההיכר של הסטודיו – מורנינג גלורי. זהו גוף תאורה פיסולי עשוי בד משי צבוע, מקופל בסגנון קפלים שמתוחים על גבי מסגרת מתכת שהנראות שלהם מעוררת אסוציאציות לעולם שמתחת למים. לפני 30 שנה הם יצאו להציג אותו בשבוע העיצוב במילאנו וזכו להמון תשומת לב.

מורנינג גלורי

מורנינג גלורי

לקסוס ו־Aqua Creations במיצב Sparks of Tomorrow. צילומים: יובל סער

לקסוס ו־Aqua Creations במיצב Sparks of Tomorrow, שבוע העיצוב מילאנו 2022. צילומים: מ״ל

אלבי צרפתי, מילאנו 2022

אלבי צרפתי, מילאנו 2022

קוד 130

קוד 130

״הגענו עם צבעים וצורות ועושר של טבע, מאוד שונה ממה שהשאר הציגו שם בזמנו. הגענו בזמן לכאורה לא נכון עם מוצר לא נכון, ושברנו את כל המוסכמות. כתבו עלינו, צילמו אותנו, ומאותה נקודה החלה הצמיחה הבינלאומית והתחלנו לקבל הזמנות מכל רחבי העולם״.

מאז ועד היום הוצגו עבודותיו של הסטודיו בשבוע העיצוב בניו יורק, פרנקפורט, מיאמי ומילאנו. ביוני האחרון הציג צרפתי את שיתוף הפעולה הראשון והיוקרתי שלו עם ענקית הרכב לקסוס. הוא מספר שנציגי לקסוס פנו אליו בבקשה לעצב שתי קולקציות של גופי תאורה, בהן מנורות תליון בשם ״קוד 130°״ ו־״ToTeM Family״ שעוצבו יחד עם גרמן בארנס, אדריכל אמריקאי פופולרי במיוחד. לכבוד חגיגות ה־30 למורנינג גלורי עיצבו באקווה 30 מנורות מהדגם, והן יוצעו למכירה כסדרה מוגבלת וחתומה. את אחת מהן לקח איתו צרפתי גם למיאמי.

לא מדובר בגופי תאורה פשוטים, אלא ביצירות אמנות שמחירן יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים. הכל מיוצר בעבודת יד בשילוב טכנולוגיות חיתוך חדשניות בלייזר, בכיסוי וציפוי במשטחי משי נדירים, נייר, לבד, עץ וברזל גולמיים וטבעיים. חלק מהם אף מבוססים על פיתוח מקורי ופטנט רשום שלנו

מהם השווקים הכי חזקים שלכם?

״השווקים הגדולים ביותר שלנו הם גרמניה, אוסטריה וארצות הברית. לגרמנים וגם לאוסטרים יש תודעה אסתטית והבנה עיצובית מעמיקה. בין האמריקאים יש הרבה עשירים. הם בעלי בתים גדולים והעיצובים שלנו מתאימים לסגנון החיים הזה״.

הסטודיו שאתה עובד ממנו היום הוא ממש מפעל. מדובר בעסק גדול.

״כן. עם השנים, מחלל מוזנח במפעל יהלומים בתל אביב שהיה בית וסטודיו יחד, עברתי לסטודיו באזור התעשייה של בת ים, קרוב לים. שם אני עובד יחד עם כ־25 עובדים: מעצבים, מהנדסים, אנשי מקצוע טכנולוגיים, ואלה שמרכיבות ויוצרות את הקסם. תחת ידן מיוצרים גופי התאורה המוגמרים.

״הסטודיו הזה מייצר את גופי התאורה היקרים בעולם. לא מדובר בגופי תאורה פשוטים, אלא ביצירות אמנות שמחירן יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים. הכל מיוצר בעבודת יד בשילוב טכנולוגיות חיתוך חדשניות בלייזר, בכיסוי וציפוי במשטחי משי נדירים, נייר, לבד, עץ וברזל גולמיים וטבעיים. חלק מהם אף מבוססים על פיתוח מקורי ופטנט רשום שלנו״.

איפה אפשר לרכוש את הפריטים שלכם?

״אפשר לרכוש הכל באתר וקונים בו לקוחות רבים מהארץ ומהעולם. אנחנו עובדים גם עם כ־200 חנויות מסביב לעולם, אבל העבודות שאנחנו מוציאים הן אחת אחת ורק לפי הזמנה. אין אצלנו ייצור למלאי. אנחנו מקבלים פניות ישירות לעיצובים אקסקלוסיביים על פי דרישה מדוייקת של הלקוחות. השבוע מכרנו גופי תאורה למרק צוקרברג, במכירה שנעשתה באמצעות המעצבים שעובדים איתו. מכרנו גם לג׳ק ניקולסון, שלו עיצבנו על פי דרישה מפורטת. בעבר מכרנו לג׳ניפר אניסטון מנורה שאותה רכשה למי שהיה אז בן זוגה – בראד פיט. והיו עוד כאלה״.

מהם טווחי המחירים?

החל מ־3,000 דולר למנורה מסדרת הטוטם. המורנינג גלורי מהמדורה המיוחדת תעלה 15,000 דולר, ומחיר הלוטוס לייק הגדולה (שמורכבת מ־17 גופי תאורה שונים) עומד על 180,000 דולר״.

אגם צ׳אד

אגם צ׳אד

אגם צ׳אד

אגם צ׳אד

אגם דוריאן

אגם דוריאן

אגם דוריאן

אגם דוריאן

birds

בשנים האחרונות, לקח צרפתי את הווידאו ארט צעד אחד קדימה. הוא החל לשלב ביצירותיו ממד טכנולוגי שמאפשר להן להשתנות ממנורות לעבודות אמנות מבוססות וידאו. ״אנחנו עושים את זה באמצעות התקנה של מנועי תאורה דיגיטליים קטנים שמחוברים למחשב שדרכו אפשר לשלוט על הצבעים, על הטמפרטורה והעוצמה של האור״.

כך, על פי השקפתו של צרפתי, אקווה היא חברה אחת שפועלת בני שצירים, כמו שתי חברות: האחת מוכרת בעולם ומציעה עיצובים אסתטיים חדשים, צבעוניים ועכשוויים, והשנייה היא כמו חברת סטראט־אפ שמציגה תאורה דיגיטלית ומתוחכמת. ״לקחתי את חברת העיצוב הוותיקה שלי עם קולקציות בנות 25 שנים ויותר, ושילבתי אותה עם חברת סטארט־אפ רלוונטית ובועטת״.

מהו האני מאמין האמנותי שלך?

״השאיפה שלנו היא ליצור גוף תאורה שהוא מיצב, שמאפשר ללקוח להתאים את האווירה בחלל על פי צרכיו בצורה יוצאת דופן וייחודית, להשפיע על האווירה ועל התחושות של הנמצאים בו״.

מה השלב הבא? מה בעתיד?

״אני מאמין שהקולקציה הנוכחית תהווה את המטמורפוזה של אקווה ל־30 השנים הבאות. יש בה טכנולוגיה חדשנית שמאפשרות ייצור מנורה דקה שמייצרת הרבה אור. השלב העיצובי הבא של המנורות האלה יכלול ציפויים חדשים של סריגים, בדים, ניירות עשויים ידנית וגם הדפסות בתלת־ממד. זה המחקר הבא שלי״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. מארק דהן

    כישרון גדול ונדיר לחבר רעיון, עשייה ורוחניות

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden