כל מה שחשוב ויפה

מילאנו 2017: Aqua Creations

מילאנו 2017: המעצבים הישראלים שהציגו בשבוע העיצוב מסכמים את החוויה, מספרים על ההכנות ומתחילים לחשוב על השנה הבאה

אלבי צרפתי

מי

אלבי צרפתי, הבעלים של אקווה קריאיישנס. אם בכלל יש דבר כזה זהות מקצועית, אז זו שלי היא של צלם ובזה אני עוסק מאז שאני זוכר את עצמי. התפרנסתי במשך שנים רבות מצילום לפירסום, וכעת אני מצלם בעיקר מנורות וטבע. מעולם לא למדתי צילום או עיצוב באקדמיה; בכלל מוסדות מרתיעים אותי, זה נראה לי מקום שמעריץ גאונים ומייצר אחידות.

בשנת 1992 הקמתי ביחד עם אילה את חברת אקווה קריאיישנס שנוצרה בכדי להיות מגרש המשחקים שלנו. חשבנו שאם נעשה את מה שאנחנו אוהבים אנשים יתחברו לזה, וזה בהחלט עבד עד לפני חמש שנים כשאילה פרשה מהסטודיו וממני לטובת קריירה אישית. מאז אני משחק עם מנורות וצילומים עם חבורה מוכשרת של אנשים סביבי.
aquagallery.com

מה

הצגתי את המנורה האיקונית קלאסית של אקווה שאותה הגדלנו לשלושה מטרים גובה והכנסנו מנוע תאורה דיגיטלי לתוכה, ועוד שש משפחות מנורות שעיצבתי בשנים האחרונות, וגם שולחן עץ גולמי שנועד לתצוגה אבל משך הרבה תשומת לב. לרוב המנורות החדשות הללו הוספתי ממד טכנולוגי שמאפשר להן להשתנות ממנורה לעבודת אמנות שהיא וידאו־ארט. לקחתי את המסורת של אקווה וחיברתי אותה לעידן הטכנולוגי הכי חם עכשיו, שנקרא internet of things – IOT. במקרה שלנו זה חיבור בין מחשב שנמצא במנורה לאלפי לדים, אני עובד על זה ביחד עם מייקל זרון שמתכנת בכישרון רב את המנורות ואת האפליקציה. היינו היחידים שהציגו במילאנו את השילוב של מנורה וטכנולוגיה בצורה שבהחלט יכולה להיות העתיד של עולם התאורה.

לפני

הגענו לתערוכה עם הלשון בחוץ: הלחצים היו עצומים, אני זוכר תערוכות קודמות ולא זכורה לי מורטת עצבים כמו זו. האתגר בתערוכה היה שהצגנו שתי חברות ביחד: האחת את אקווה המוכרת עם עיצובים חדשים, עם מסר אסתטי חדש, רענן ועכשווי, והשניה את אקווה שהיא חברת סטראט אפ שמציגה תאורה דיגיטלית חכמה ומשמעותית למשתמש רגיל. לקחתי חברת עיצוב ותיקה עם קולקציות בנות 25 שנים ושילבתי אותה עם חברת הזנק רלוונטית ובועטת.

במילאנו

כל החברות הבין־לאומיות בתחום העיצוב מתכוננות לשבוע העיצוב במילנו במלוא הרצינות ובמירב המשאבים. כל חברה מציגה את יכולות העיצוב ואת יכולות הפקת הייצור שלה. ההשקעות הן אדירות והתחרות היא על תשומת הלב של מאות אלפי מעצבים ובעלי חנויות עיצוב מכל העולם. זה מרגש לראות אלפי אנשים בונים עיר שלמה מפוארת, מושקעת ומתוכננת שתיהרס לאחר שישה ימי תצוגה בלבד, וכל זאת, רק כדי להציג עבודות חדשות ולהרשים את הקהל המקצועי ואת שוחרי העיצוב. אני אוהב לראות ולנתח את אחורי הקלעים של החברות לפי אופן בניית הקמת הביתן שלהן, כך רואים את המקוריות של כל חברה.

היינו שכנים של Ingo Maurer ממינכן ולו יש צוות שבונה לו את הביתנים כבר 12 שנים והם עבדו בתאום וביעילות רבה. מהצד השני שלנו הייתה חברה שהסתבכה עם בניית הביתן בצורה מעוררת רחמים. היו גם את Bocci הקנדית של עומר ארבל שבנו ביתן עצום שכולו היה תלוי מהאוויר ואת Lasvit שהפיקו ביתן מקונסטרוקציות ברזל עצומות.

אנחנו היינו בסדר, בנינו את כל הביתן אצלנו בסטודיו באקווה ושלחנו אותו מפורק. תמיד חלמתי שזה יקרה והפעם הצלחנו לעשות את זה בפעם הראשונה, ולא רק זאת אלא שהביתן חוזר לארץ ויהפוך לתצוגה הקבועה שלנו בסטודיו בבת ים. זה מאד הרשים את השכנים הגרמנים והדנים שאנחנו ממחזרים את הביתן כמעט לחלוטין ולא זורקים אותו כמו כולם.

אחרי

עוד לפני התערוכה ידעתי שיש לנו עבודות מהממות וחכמות שיכולות לגעת באנשים, אבל לא ידעתי איך זה יתקבל והאם זה יובן, ובעיקר מה אני ארגיש לגבי זה. הפעם הרגשתי כפי שהרגשתי בתערוכה הראשונה של אקווה במילנו בשנת 1997, היה ריח של הצלחה באוויר. כתבו עלינו בעיתון האיטלקי כעתיד התאורה ובכתבת הטלוויזיה לערוץ הראשי נתנו לנו הכי הרבה זמן שידור מכל שאר היריד. אנשים נתנו לנו מחמאות לגבי המנורות החדשות. אם המנורות מוצלחות מעבר למחמאות, את זה נדע בשבועות הקרובים עם ההזמנות והקשרים החדשים שיבנו מהיריד. אני יכול לומר שכן הצלחנו לבלוט ביריד באופן משמעותי ולהציג עבודות שונות ממאות מציגים אחרים וזאת בשילוב של המסורת האסתטית שלנו ביחד עם טכנולוגיה פורצת דרך בתחום.

כעת אנחנו צריכים להיערך לייצור החדש, יש לנו תוכנית לייצר את הטכנולוגיה החדשה שלנו בצורה שתאפשר מחירים נגישים לרוב העולם, אני קורא לפרויקט החדש בשם זמני שהוא ״Instagram Lamp״. אנחנו מחפשים כעת שותפים עם כסף ונסיון בתחום של ייצור חכם ושיווק המוני.

מילאנו 2017 >> אבן קיסר >> איתי אהלי >> Aqua Creations >> סטודיו BAKERY >> סטודיו BCXSY >> גלי בליי >> Joynout >> דפי רייס דורון >> IOTA >> נעמה אגסי >> PRODUCKS

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden