כל מה שחשוב ויפה
גל ירושלמי, Building Dialogue. צילומים: אינגה המלמן
גל ירושלמי, Building Dialogue. צילומים: אינגה המלמן

איינדהובן 2022 // גל ירושלמי

בשבוע העיצוב באיינדהובן הציג גל ירושלמי, סטודנט לתואר שני בעיצוב חברתי באקדמיה לעיצוב בעיר, משחק שיצר עם קבוצת מעצבים שמאלץ את המשחקים בו לדון בתרחישים חברתיים, אקולוגיים וכלכליים ולחשוב על דרכי פעולה אלטרנטיביות

מי 

גל ירושלמי, אמן ומעצב, לומד לתואר השני בעיצוב חברתי באקדמיה לעיצוב באיינדהובן. עברתי להולנד כחלק מתהליך ההתפתחות האישית והמקצועית שלי, במטרה לעבור שינוי: משיטת עבודה עצמאית בסטודיו ועיסוק באמנות מופשטת, להתעסקות בשאלות חברתיות ואקולוגיות שדורשות מחקר ושיתופי פעולה.

מה 

יחד עם קבוצה של סטודנטים מהמחלקה יצרתי משחק בשם Building Dialogue. המשחק משמש כמתודולוגיה ליצירת שיח על תרחישים עתידיים שנוגעים לכולנו, וככלי לפיתוח דיון על דרכי ההתמודדות איתם. המשתתפים במשחק מתבקשים להצהיר על הכישורים והאמצעים העומדים לרשותם (בחיים האמיתיים), ובעזרתם לדון בתרחיש שקיבלו ובאפשרויות להמשך התקיימות הקהילה בתנאים האלה.

התרחישים עוסקים בנושאים כמו משבר האקלים, עתיד עולם התעסוקה, דרכים אלטרנטיביות לחיות כקהילה ועוד. הקהל מסביב ומנהלת המשחק רשאים באמצעות קלפים שברשותם להציע עזרה או לאתגר את התרחיש, ובכך להפוך לחלק פעיל במשחק.

תרחיש לדוגמה: חלק גדול מהאוכלוסייה פיתח בעיות נפשיות קשות שסביבות העבודה שלנו הפכו ללחוצות ותובעניות יותר. עקב כך, אי אפשר להמשיך לעבוד בצורה שאנחנו רגילים אליה. איך אפשר לעצב מחדש את הדרך שבה אנחנו עובדים על ידי ניסוח מחדש של דרכי העסקה, מרחב העבודה ובמה אנחנו עובדים? יש לכם הכוח לעצב מחדש את המערכת מאפס.

לפני שבוע העיצוב

העבודה על הפרויקט היתה כחלק מקבוצה של מעצבים מרחבי העולם בעלי רקע מגוון (מעצבי מוצר/אופנה/UX תיאטרון ועוד). חלוקת העבודה בינינו גרמה לכל תהליך ההכנה והתכנון להיות רגוע ולהיעשות בצורה מקצועית ויעילה. באופן אישי הייתי אחראי על כתיבת התרחישים והתוכן הנוסף של הפרויקט, עבודה שמצאתי כמהנה ואיפשרה לדמיון שלי להתפרע.

בזמן שבוע העיצוב 

בזמן שבוע העיצוב ערכנו שני אירועים שבהם שיחקנו ארבעה סבבים של המשחק. האירועים היו כחלק מתוכנית שבוע העיצוב והזמינו קהל המורכב מאנשים מתחומים שונים, מה שהביא אותם לדון בתרחישים אקולוגים וחברתיים ולשמוע דרכים ודעות שונים על הנושאים שעלו.

היה מרגש ומעניין לקחת חלק באירועים אהלה ולראות את המחויבות ושיתוף הפעולה מצד המשתתפים, ולאחר מכן את התגובות החמות והדיונים שנמשכו בעקבות המשחק. אני שמח ששבוע העיצוב נותן מקום לפרויקטים כמו אלה ויוצר במה לדיאלוג שונה שמאתגר את תפקיד המעצב והעיצוב כיום.

גל ירושלמי

גל ירושלמי

חודש אחרי 

התגובות לפרויקט היו טובות ודרך המשחק הכרנו מעצבים ויוצרים חדשים שהקשר איתם נשמר, בתקווה לפתח עוד שיתופי פעולה בעתיד. בנוסף הוזמנו לעשות אירוע של Building Dialogue בגלריה MU באיינדהובן ולהגיב לנושא התערוכה המוצגת שם – Future Reproduction, בהשתתפות סטודנטים לתואר שני מ־RCA בלונדון שמבקרים בעיר. אנחנו שואפים להמשיך ולהציג את הפרויקט במקומות נוספים.

ישר אחרי שבוע העיצוב שקעתי בכתבת התזה ובפרויקט הגמר שלי שעוסקים שניהם בשילוב ועידוד של מגוון ביולוגי במרחב העירוני, ושימוש בפתרונות מבוססי טבע (NBS), בדגש על שיטות המתבססות על תשתיות טבעיות ועל עקרונות של חקלאות ביו־דינמית. זהו ניסיון להבין מהו המקום שלי בתור מעצב חברתי, ואיך אני יוצק תוכן ומוצא את תחומי העניין שלי בתחום.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden