כל מה שחשוב ויפה
צילומים: Styletech
צילומים: Styletech

הסטארט־אפ הישראלי Styletech משנה את הדרך שבה נרכוש בגדים

חברת Styletech הישראלית מייצרת קטלוגים וקמפיינים של מותגי אופנה שמבוססים כולם על בינה מלאכותית. זה חוסך החזרות של מוצרים לא מתאימים, אנרגיה, זמן ובזבוז, וגם הרבה כסף  

תחום הבינה המלאכותית והדיגיטציה של עולמות התוכן שמהם אנחנו צורכים הפכו להיות נוכחים בחיים כמעט של כולנו. נראה שכל מה שנוגע בו אפילו מעט מקסם ה־AI הוא כזה שיש בו מקדם טוב להצלחה, או לפחות כרטיס כניסה נכון לעולם החדש. בכתבת הסיכום של שנת 2022 עסקתי באופנה דיגיטלית על כל רבדיה. סיקרתי את התמורה שהתחוללה בתחום במהלך השנה החולפת, ובחלק נרחב מהכתבה עסקתי גם בבינה המלאכותית והשפעותיה על תחומי האופנה השונים.

ציטטתי אז את אסף חנוכה, קומיקסאי, קריקטוריסט וראש המחלקה לתקשורת חזותית בשנקר, ואת מה שאמר בכנס ״יצירתיות בעידן ה־AI״ שערכו פורטפוליו, שנקר וטאב־טאב־טאב: ״השינוי הזה דופק לי בדלת. הוא כאן, ואני רוצה להבין אותו ולראות איך אני משלב אותו בעבודה שלי. כדי שכל זה יקרה – אני אלמד את זה בכל דרך אפשרית״. מאז חלפו בסך הכל מספר חודשים, וזו כבר לא דפיקה בדלת: הדלת פתוחה לרווחה ואנחנו נדרשים להבין ולצרוך.

פיתוח חדש ומסקרן בתחום הזה הוא של הסטארט־אפ הישראלי Styletech שעושה שינוי בעולם האופנה: ייצור ועיצוב דוגמניות ודוגמנים וירטואליים וביגוד באמצעות AI. ״דרך הפיתוחים שלנו אנחנו מביאים לחיסכון עצום של משאבים״, אומרת גוני גרופר, מנכ״לית החברה. ״בליהוק, בסטיילינג, במניעת טיסות לצילומים בחו״ל ללוקיישנים ספציפיים שאפשר לעצב אותם כרקע. אנחנו יוצרים דיוק בנראות של המוצגים באתרים השונים.

״לצד אלה יש גם אלמנט משמעותי שחשוב לנו לקדם – השמירה על איכות הסביבה והיכולות לחסוך משאבים כספיים ולזהם פחות. לאחרונה זכתה סטיילטק בפרס של חברת קורנית דיגיטל בתחרות פתרונות האקלים (The Climate Solutions Prize) בקטגוריית הקיימות באופנה״.

את הדוגמניות האמיתיות מחליפות דוגמניות וירטואליות, ואת ימי הצילום וההפקות המורכבות מחליפה הטכנולוגיה החדשנית שמאפשרת ליצור אלפי לוקים בזמן קצר. הדוגמניות שלנו זמינות לעבודה בכל יום ושעה ובכל מקום בעולם

כבר כמעט 20 שנה שגרופר רואה את עצמה כחלק מעולם האופנה. ״אני עוסקת באופנה בערך כשני שליש מחיי – אני בת 36 ועוסקת בתחום מאז גיל 15. כשהייתי בת חמש, שאלו אותי מה אני רוצה להיות כשאהיה גדולה ועניתי ורסצ׳ה. לא ידעתי מה אני אומרת, אבל זה מה שעניתי״.

דיוק מקסימלי

גרופר למדה עיצוב אופנה במכון מרנגוני במילאנו, נישאה ונשארה לעבוד בעיר, ובהמשך גם בלונדון. ״כשחזרנו לישראל הקמתי עם פקטורי 54 את אתר האי־קומרס שלהם. עבדתי שם ארבע שנים ואני והם היוו עבורי בית ספר מצוין להמשך הפעילות שלי כיום.

״חוויתי על בשרי מה זה אומר לארגן ימי הפקת צילומים, למצוא לוקיישנים, ללהק דוגמניות, לעשות סטיילינג, לשנע וכן הלאה. בשנת 2020, בשיא הקורונה, פרשתי מפקטורי 54 ופגשתי את טל מלנבוים שהוא יזם סדרתי ומהווה את הצלע הטכנולוגית של סטיילטק. החלטנו להקים יחד את החברה.

״כבר מההתחלה הבנו שבעולמות האי־קומרס, מה שרואים באתר הוא מה שהלקוח מצפה לקבל – בדיוק מקסימלי, לכן החשיבות היא על העובדה שהכל צריך להיות מדויק וריאליסטי בצורה המקסימלית. התחלנו מלסרוק פריטים ב־360 מעלות. משם הבנו שהמטרה היא לפשט עוד יותר דרך פיתוח אלגוריתם. יצרנו קטלוג ענק של דוגמניות שהעיצוב שלהן נעשה כולו באמצעות AI״.

גוני גרופר. צילום: אביעד זיסמן

גוני גרופר. צילום: אביעד זיסמן

איך זה עובד?

״החברה עובדת בפורמט של B2B ומציעה קטלוגי אופנה וגם קמפיינים ייעודיים לרשתות החברתיות. הלקוחות שלנו הם מעצבים, חברות אופנה וחברות פרסום. המטרה היא לייצר קטלוג פתוח לכולם ובזכות התוצאות המדויקות והטובות שלנו התאפשר לנו לעבוד עם לקוחות כבר מתחילת הדרך.

״הקטלוג הוא כזה שבאמצעותו יכולה כל חברת אופנה בלחיצת כפתור לבחור את הדוגמניות ולהלביש אותן בקולקציה שלה. הכל בקלות, ביעילות ותוך חסכון משמעותי. הבחירה בדוגמניות יכולה להיות רנדומלית או על פי הגדרה. יש לנו דוגמנים ודוגמניות בכל המידות ובכל הצבעים, מכל המינים ואפילו ג׳נדרקווירים״.

והדוגמניות?

״את הדוגמניות האמיתיות מחליפות דוגמניות וירטואליות, ואת ימי הצילום וההפקות המורכבות מחליפה הטכנולוגיה החדשנית שמאפשרת ליצור אלפי לוקים בזמן קצר – כולל איפור, שיער, דוגמניות במבני גוף שונים, ביגוד בתלת־ממד, אקססוריז, הלבשה תחתונה ועוד. הדוגמניות שלנו זמינות לעבודה בכל יום ושעה ובכל מקום בעולם. אפשר למלא איתן ימי צילום ארוכים בלי שהן מתעייפות או דורשות הפסקה.

birds

״מדובר בפרסונליזציה שסטיילטק עושה לאוואטרים, שעבורם מותאמות מידות מדויקות של אנשים אמיתיים. השימוש בהם גם מקטין את שיעור ההחזרות ובכך את משלוחי ושינוע הסחורות באוויר, בים וביבשה וזאת על ידי התאמת הוויזואליה (הבגדים הווירטואליים) עבור חנויות מקוונות באחוזי דיוק גבוהים ביותר ומיקוד ללקוחות ולשווקים ספציפיים, כמו גם ייצור לפי ביקוש במקום ייצור״.

את יכולה לתת דוגמה?

״אם חברת אופנה רוצה לקיים צילומים באווירה של האיים הקריביים, אנחנו יכולים לבצע את ההפקה במלואה. החל בעיצוב הנוף והאווירה, האקססוריז, להציע סגנונות שונים של דוגמניות ועוד. הפקה מהסוג הזה עשויה לעלות לחברה מאות אלפי דולרים. אנחנו מקטינים את המחיר במאות אחוזים. יום צילום של קולקציה בת 15 פריטים עם דוגמנית לא מאוד מוכרת עשוי לעלות יותר למעלה מ־15,000 שקלים. באמצעות השימוש במוצר שלנו זה יגיע לסכום של פחות מ־1,500 שקלים. וזה עוד לפני הלוקיישן אקזוטי, צוות ההפקה, הסטיילינג ודומה. אנחנו מציעים את הכל. נקי ודיגיטלי.

״אנחנו מסוגלים לייצר למעצבי אופנה לוקבוקים לשימוש בחנויות המקוונות שלהם, עם פריטים שטרם יוצרו. כך מעצבי האופנה יכולים לבחון את ההיתכנות המסחרית של הפריטים ולחסוך ייצור מיותר מראש״.

עם מי כבר עבדתם?

״בארץ עבדנו כבר עם מותגים כמו אורבניקה, אפרודיטה ועוד. עבדנו עם חנויות מקוונות בארצות הברית, בקנדה ובאירופה״.

יש לכם מתחרים?

״בהחלט, אבל אף אחד עוד לא הגיע לרמת הדיוק והסגנון שלנו״.

מה מכאן? מה תוכנית החומש?

״החלום שלי הוא שכל חברות האופנה ישתמשו במוצר שלנו, ובתוך כך לפשט עד כמה שאפשר את תהליך השימוש בו. ברור לנו שנדרש פיתוח מדוייק של תצוגת הדגם על גבי הדוגמנית, כי בסופו של דבר המטרה היא שהלקוח יראה את המוצר באתר ויקבל באופן הכי מדוייק את מה שהוא רוכש. אין ספק שבכך גם נסייע בכמות ההחזרות של קניות מקוונות, שנכון להיום עומדות על ממוצע עולמי של יותר למעלה מ־20 אחוזים״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden