כל מה שחשוב ויפה
בנימין הסנוט
בנימין הסנוט. צילום: מל

הרשימה המשותפת // 10.8.23

בתוך הקונטקסט בנמל קיסריה; היסטוריה קטנה של הצילום במוזיאון ישראל; הנסיבות בגלריה לאמנות במוסררה; קולקטיב עמה בגלריה ימה; חגית דקל (רפאלי) בגלריה בגבעת חיים איחוד

בתוך הקונטקסט בנמל קיסריה

בנמל קיסריה מוצגת ״בתוך הקונטקסט״, תערוכה קבוצתית של מרכז אדמונד דה רוטשילד בשיתוף עם החברה לפיתוח קיסריה, שמחברת בין היצירות לנוף הימי הנשקף מבחוץ (אוצרת: נוהר בן אשר). התערוכה בוחנת את היחסים בין הצופה, יצירת האמנות והאמן.ית בהקשרים קהילתיים ומשתמשת באופי של חלל התערוכה, בנמל קיסריה, כנקודת התייחסות ביצירות.

חלק מהיצירות, בדומה לקו החוף, מבטאות אזורי טווח, ביניים. לדוגמה, העבודה העדינה ״ביני לביני״ של ליטל גולדנברג שעוסקת ביחסים של חוץ ופנים הנפש, או האמן אסא ריקין שחוקר את הממשי והמופשט דרך אמצעים דיגיטליים ודימוי הים. עבודת אחרות מבטאות כמו ״התנגשות״ בין ים ליבשה ועוסקות בהיבטים אקולוגיים עכשוויים, כמו אלה של גל ברין הרוקמת ממצאים עתיקים ופסולת שהוצאה מחופי קיסריה, בנימין הסנוט שמפסל סירה ועוסק בשחזור ידע קדום ממשפחתו באמצעות טכנולוגיות חדשות ויבגניה קירשטיין שדרך עבודת קדרות עוסקת במשבר היכחדותן של דבורים ותהליכים אבולוציונים־טכנולוגיים בעקבות כך.

אסא ריקין. צילומים: מל

אסא ריקין. צילומים: מל

יוהד ארקין

יוהד ארקין

יבגניה קירשטיין. צילום: סשה פליט

יבגניה קירשטיין. צילום: סשה פליט


היסטוריה קטנה של הצילום במוזיאון ישראל, בעקבות וולטר בנימין

״היסטוריה קטנה של הצילום – בעקבות וולטר בנימין״, תערוכה קבוצתית היסטורית, תפתח הערב (10.8) במוזיאון ישראל (אוצר: גלעד רייך). התערוכה מאפשרת לראות ולחוות את עבודותיהם של כל הצלמים המופיעים בחיבורו הקאנוני של ההוגה היהודי־גרמני וולטר בנימין – היסטוריה קטנה של הצילום. זו הפעם הראשונה מאז פרסום החיבור, לפני כמעט 100 שנים, שעבודותיהם של צלמים אלו מוצגות יחדיו לצד המהדורות המקוריות של ספרי הצילום ששימשו לבנימין השראה בכתיבתו.

ד״ר גלעד רייך, אוצר הצילום של מוזיאון ישראל, שזו התערוכה הראשונה שהוא אוצר במסגרת תפקידו, ליקט מתוך אוסף הצילום העצום והייחודי שברשות המוזיאון את כל התצלומים המרכיבים את התערוכה. בין הצלמים המפורסמים ביותר שעבודותיהם מופיעות בתערוכה: נאדר, דייוויד אוקטביוס היל, ג׳וליה מרגרט קמרון, אוגוסט זאנדר, מאן ריי ומהולי נאג׳. לצד העבודות של האמנים הללו, התערוכה כוללת גם אלבומי תמונות מהמאה ה־19, כרטיסי ביקור מצולמים, אלבומי תמונות נדירים וכן עבודה עכשווית אחת.

ולטר בנימין בצילום של ז׳רמן קְרול, פריז 1927. צילומים: אלי פוזנר, מוזיאון ישראל

ולטר בנימין בצילום של ז׳רמן קְרול, פריז 1927. צילומים: אלי פוזנר, מוזיאון ישראל


הנסיבות: בדיאלוג עם מורל דרפלר, בגלריה לאמנות במוסררה

״הנסיבות״, תערוכה קבוצתית של עבודות בדיאלוג עם עבודותיו של מורל דרפלר תפתח ביום רביעי (16.8) בגלריה לאמנות במוסררה (אוצרת: אורה רז). מורל דרפלר היה אמן ומרצה בבית ספר מוסררה. הוא נהרג בפיגוע ברכבת בנהריה בשנת 2001, ומאז מתקיימת מסורת אחת לשנה של תערוכת צילום בדיאלוג עם יצירתו. בתערוכה הנוכחית מתייחסת האוצרת אורה לב לעומק פני השטח של פוטוגרמות שיצר דרפלר, ובהן יסודות של מציאות שנוכחים בה ביטויים של עימות.

העבודות שנבחרו לתערוכה ונמצאות בדיאלוג ישיר וסמוי עם עבודותיו של דרפלר מתאפיינות במבט על המרחב הגיאופוליטי בישראל ועל נוכחותה של הצבאיות במרחב הציבורי דרך דימויי נופים ואנדרטאות, שרידים וצלקות , עדויות, טקסיות והלך רוח.

אריאל הכהן

אריאל הכהן

דנה אריאל

דנה אריאל


birds

קולקטיב עמה בגלריה ימה

״מילים שלא הובנו״, תערוכה של חברי.ות קולקטיב עמה מוצגת בגלריה ימה בנהריה. הקולקטיב הנשי שהוקם לפני ארבע שנים הוא מפגש אנושי במרחב משותף שבו מתקיימת זליגה רעיונית ואמנותית. החברות מגיעות מרקעים מגוונים, השכלה, מקצועות וגילאים שונים. כולן חולקות זיקה גדולה לאמנות וליצירה, ומאמינות בפוטנציאל הגלום באמנות להפגיש בין אנשים.

מילים הן חומר גלם נצרך ומשומש ביותר בחברה האנושית – כולנו חושבים, חולמים מילים; מחליפים מילים זה עם זו, בדיבור או בכתב, מפרשים לעצמנו, שולחים ומקבלים מסרים מהסביבה. היכולת לתקשר מבוססת על הסכמה משותפת על משמעות שנושא צירוף אותיות או צלילים כזה או אחר. לכל אחת מהחברות בקולקטיב עמה שפה ייחודית לה, המכילה מגוון מילים ואותיות חזותיות. בשנה האחרונה עמלו על פיתוח שפה חזותית משותפת, שבה הן יכולות להבין ולהשתמש במילים אחת של השניה, להשאיל, להעניק משמעויות חדשות וליצור שפה חדשה. כדי לקרוא תערוכה זו, יש לגלות את האלף־בית, התיבות והסימונים בכל אחת מהיצירות ומה שביניהן.

מאיה פרת. צילומים: מל

מאיה פרת. צילומים: מל

גלריה ימה, מבט לרחוב עם העבודות של לונה בן-דב ומוניקה פפסקו

גלריה ימה, מבט לרחוב עם העבודות של לונה בן-דב ומוניקה פפסקו

קלאודיה גומס דה מלו, ברקע שחר דניאלי

קלאודיה גומס דה מלו, ברקע שחר דניאלי


חגית דקל (רפאלי) ואורחות, בגלריה בגבעת חיים איחוד

״שכבות״, תערוכה לחגית דקל (רפאלי) תפתח ביום שישי (11.8) בגלריה לאמנות בגבעת חיים איחוד (אוצרת: שירי ברוזה), ותציג לראשונה את גוף עבודות הטלאים של דקל. בתהליך העמלני של חיבורי הבדים מצאה דרך להביע את קולה האישי והיצירתי. הבחירות הצבעוניות והצורניות במלאכת היד המדויקת, מציגות את רוחה ורחשי ליבה בתנועה ואנרגיה על גבי שכבות הבד.

לצד דקל (רפאלי) משתתפות בתערוכה גם האמניות נורית רפאלי, אביבית גרף גרסל, אביטל כנעני, נעמי רפפורט (מערבי) וקרן שפילשר. עבודותיהן מתכתבות עם עבודות הטקסטיל של חגית דקל, ומייצרות חיבור בין דורות וזמנים ומרחב תומך ומפרה.

חגית דקל רפאלי. צילומים: מל

חגית דקל רפאלי. צילומים: מל

קרן שפילשר

קרן שפילשר

נעמי מערבי

נעמי מערבי

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden