כל מה שחשוב ויפה
בר זרמון. צילומים: מיטל איזביצקי
בר זרמון. צילומים: מיטל איזביצקי

מה קורה // בר זרמון

בר זרמון מציגה בגלריה ברבור בירושלים עבודות שנוצרו מהרצון לייצר אמנות ״חיה״ שמשתנה, שלוקחת שליטה ומפתיעה אותה, שיש בה את הפוטנציאל לחיות לנצח או לקרוס בכל רגע

מי? 

בר זרמון, 28, ירושלמית.
אתר // אינסטגרם

סטטוס זוגי? 

ברוך השם, תודה.

מה בצלחת? 

בתיאוריה אוכלת הכל חוץ מדגים, בפועל חיה על פתיבר.

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

בימים אלה אני פותחת את תערוכת היחיד הראשונה שלי, ״נקסוס״, בגלריה ברבור בירושלים, לצד תערוכה מדהימה של האמן איתמר ליברגל, ״משחקי בית״. ליטל מרקוס מורין ורעות ישעיהו אצרו את שתי התערוכות (נעילה: 8.10). בתערוכה אני מציגה עבודות שהבשילו כולן מתוך אותה המוטיבציה – לייצר אמנות שמתנהגת, אמנות אוטונומית שנפרדת ממני, אמנות ״חיה״ שמשתנה, שלוקחת שליטה ומפתיעה אותי, שיש בה את הפוטנציאל לחיות לנצח או לקרוס בכל רגע. 

בחלקה הראשון התערוכה מורכבת מסדרת עבודות המציגות חיים חדשים, מלאכותיים, המתקיימים בממד הווירטואלי. היצורים הדיגיטליים שמוצגים על מסכי וידאו שונים בגודלם ובהצבתם אינם ״אנימציות״ אלא ייצוגים חזותיים של אלגוריתמים כתובים; סימולציות אוטונומית חיות שמקיימות את עצמן, קבצים ללא משך מוגדר, המורכבים ממערכות בינה מלאכותית ולמידת מכונה הכוללת תוכנה ובסיסי נתונים המייצרים תנאים שמהם יכולים היצורים לפעול ולהתקיים בחופשיות בריק האינסופי.

birds

בחלק השני אני מציגה פרויקט שנולד בחודשים האחרונים ועדיין נמצא בתחילת דרכו. הפרויקט שהתחיל במרכז לאמנות דיגיטלית, במסגרת התכנית ״מחקר חומרי״ הנחיית אילי לוי ואביטל ברק, הוא מיצב ״פיסול פרפורמטיבי״ שמורכב מתאים אלקטרוכימיים שבהם גדלים גבישי מתכות טהורות בזמן אמת לאורך התערוכה בתהליך אלקטרוליזה. הפרויקט הזה הוא ניסיון לפתור את המשימה המאתגרת של להביא את אותה המוטיבציה לעולם החומרי. 

העבודות בתערוכה משמשות לי כמצע לחקור חיבורים והקשרים בין אמנות, מדע, שפה וטכנולוגיה. אני מתעניינת בדפוסים חוזרים – דפוסי התנהגות ודפוסים אנושיים, מבנים של חומרים ופאטרנים של הטבע, טרמינולוגיה טכנולוגית ומערכות ביולוגיות – והקשר שבין כל אלה. 

התהליך שלי אמנם מעוגן במחקר ונשען על תחומים מדעיים אבל השהייה בחלל מזכירה ביקור באקווריום גדול, שבו כל חלון מאפשר הצצה לעולם אחר, ובתוכו מתקיימים חיים נפרדים שפועלים על פי סט חוקים אחר. הנוכחות וההתבוננות בכל עולם כזה מאפשרת להביט בקומפוזיציה החיה, לחשוב על הכל או לא לחשוב על כלום, לנסות לפענח את המכניקה, או להתנתק לזון־אאוט אל מול התנהגות משתנה ללא הרף של תנועה, צבע וחומר. 

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה? 

וויל איי אם, אם אפשר לקרוא ללבהות בשתיקה ״פגשתי״. בכל מקרה היה אדיר. 

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו? 

החלום שלי זה להתעסק במחקר עמוק בשיא הלגיטימציה ככה שאולי לממן דוקטורט יסגור לי את הפינה.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית? 

מגפי צ׳לסי שחורות מאוד ספציפיות שחיפשתי לא מעט זמן ומצאתי בטעות בטיול בפריז.


רוצה להשתתף במדור מה קורה?
שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden