כל מה שחשוב ויפה
איתמר ליברגל. צילום: נעם דבל
איתמר ליברגל. צילום: נעם דבל

מה קורה // איתמר ליברגל

איתמר ליברגל מציג בגלריה ברבור בירושלים תערוכה שבמרכזה התור והכניסה בשערי אצטדיון כדורגל בעת ״יום המשחק״, הרגע שבו ״באי הטקס״ משאירים את העולם האמיתי בחוץ

מי? 

איתמר ליברגל, אמן ומעצב בן 29, מתוכם 28 שנים בירושלים וכעת גם שנה בתל אביב.
אינסטגרם // אתר

סטטוס זוגי?

בזוגיות מאושרת כבר חמש שנים. פגשתי אותה בשנה א׳ בלימודים בבצלאל ומאז ועד היום אנחנו שותפים בחיים, ביצירה ובעיצוב.

מה בצלחת? 

בסביבות גיל 18 הפכתי בהדרגה לטבעוני בעקבות עבודה זמנית במטבח קיבוצי, שם הייתי אחראי על ניקוי עופות ובשר בכל בוקר. אוהב המון סוגי אוכל שונים, אבל כנראה שהמאכל האידיאלי עבורי בין אם לפניי הטבעונות במתכונו המקורי או מאז בשינויים קלים – מרק קובה חמוסטה כורדי.

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם? 

השבוע תיפתח בגלריה ברבור בירושלים תערוכת היחיד הראשונה שלי, משחקי בית | Homeground, לצד תערוכה נהדרת נוספת של האמנית בר זרמון, נקסוס | Nexus. ליטל מרקוס מורין ורעות ישעיהו אצרו את שתי התערוכות (נעילה: 8.10).

התערוכה עוסקת בקשר שבין אדם למקום. לתערוכה גם ממד אישי ובו הקשר שלי לירושלים, לתרבות הכדורגל שבה ולהיסטוריה של העיר.  בבסיסן של תרבויות אנושיות לאורך כל ההיסטוריה והפרה־היסטוריה היה מוטיב הכינוס והטקס במרכז חיי הקהילה והתרבות. אצטדיוני הכדורגל משמשים כיום כמופע מודרני של אותה התכנסות טקסית.

birds

העבודה המרכזית בתערוכה עוסקת ברגע המעבר אל הטקס – התור והכניסה בשערי האצטדיון בעת ״יום המשחק״, הרגע שבו העולם האמיתי נשאר בחוץ, ומרחב הטרוטופי אחר, שבו חוקים ותכתיבים חברתיים שונים עוטף את באי הטקס. 

הצגתי לראשונה לפניי מספר שנים בפסטיבל מקודשת, ולאחרונה בשבוע העיצוב ירושלים 2023, אבל כעת מדובר בתערוכת יחיד וזו התרגשות חדשה וגדולה מאוד.

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

את יורם אמיר ז״ל, אמן ייחודי ונהדר ואדם עוד יותר. הבן שלו הוא חבר טוב שלי, וכך יצא לי להכיר במעט גם את יורם לפני לא מעט שנים. הרבה ממה שאני יודע על אמנות, אקטיביזם וחיבור עמוק לירושלים ולהיסטוריה שלה למדתי מיורם ז״ל.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו? 

אולי יצירה שתוצב על גדר ההפרדה בירושלים משני צידיה ותתקשר במקביל עם הצופים בצד הפלסטיני והצופים בצד הישראלי. היה עדיף לכונן שלום ולפרק את הגדר, אבל לפרויקט כזה נדרשים סכומים גדולים יותר, אז אולי כדאי להתחיל בקטן.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית? 

חולצת רטרו של הפועל ירושלים מ־1973.


רוצה להשתתף במדור מה קורה?
שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden