כל מה שחשוב ויפה
מאיה שלייפר, בית ענק
מאיה שלייפר, בית ענק

מקום שני למאיירת מאיה שלייפר בביאנלה לאיור של ברטיסלבה

פורטפוליו News: מאיה שלייפר זכתה ב״תפוח הזהב״ מטעם הביאנלה לאיור של ברטיסלבה על איוריה לספר הילדים הראשון שכתבה ואיירה, ״בית ענק״, שיצא לאור בהוצאת כנרת

יום אחד, ענק בודד ורגזן מתעטש עיטוש גדול במיוחד, וביתו – מתפרק. עכביש קטן ועקשן מציע לענק את עזרתו, אבל הענק דוחה אותו בזלזול ויוצא לחפש לעצמו בית חדש. העכביש לא מוותר, ומתברר שיש לו דרכים משלו לעזור לענק ואפילו לרכוש את לבו.

איוריה של מאיה שלייפר לסיפור המשל על מסעות שאיירה וכתבה – על הדברים הבלתי צפויים שקורים בהם, ועל הגילוי שלפעמים דווקא הקשיים שבדרך הם המתנה הכי גדולה – זכו בפרס השני, ״תפוח הזהב״, מטעם חבר השופטים הבין־לאומי של הביאנלה לאיור של ברטיסלבה. במקום הראשון זכה ספר מצ׳ילה, ובתפוח הזהב זכו לצד שלייפר מאיירים מלטביה, סין, שוויץ וספרד. בסך הכל השתתפו השנה בביאנלה 275 מאיירים מ־36 מדינות, שהגישו 2,072 איורים מ־355 ספרים.

״ב־2019 נסעתי לוורקשופ של מאייר שאני מעריצה – הסוס ציסנרוס (Jesus Cisneros)״, מספרת שלייפר על תהליך העבודה על הספר. ״אחד הרישומים שיצרתי במסגרת הוורקשופ היה דמותו של הענק בתוך הבית הצפוף.

״בסוף הוורקשופ התבקשנו לכתוב סיפור, והאגדה על הענק שיוצא לחפש בית הייתה מוכנה תוך רבע שעה, כאילו רק חיכתה לרגע הזה. כשחזרתי לארץ הצגתי את הרישומים ואת הטקסט ליעל גובר (עורכת בהוצאת כנרת). יעל מאוד האמינה בסיפור ובאיורים, ובמשך שנה וחצי עבדנו עליו יחד״. 

הטכניקה שבה השתמשה שלייפר – ״בוגרת המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, רוכבת על אופניים מסביב לעולם, מאיירת וממציאה סיפורים, עובדת עם סטארט־אפ מגניב״ – הייתה סוגי הדפס מהירים ושונים כמו לצבוע דף מצד אחד עם פסטל שמן, להצמיד לדף נקי ולצייר מעל עם עפרונות.

״לא היתה לי טכניקה נוקשה. בעיקר הייתי מאוד ספונטנית ומשוחררת עם החומרים. ומאז שהענק השתחרר מביתו הצפוף ומצא את מקומו, כאילו פקק של בקבוק נשלף, ועוד ועוד סיפורים מבעבעים ונשפכים ממני החוצה״.

BIB, הביאנלה לאיור ברטיסלבה (Biennial of Illustrations Bratislava) היא אירוע בין־לאומי ללא כוונת רווח, שמתקיים בחסות אונסק״ו החל משנת 1967, אחת לשנתיים. בשנת 2019 זכתה המאיירת ענת ורשבסקי לציון לשבח מטעם הביאנלה על איוריה לספרה של נורית זרחי, מסעדה בקצה הקוטב, שיצא לאור בהוצאת מודן וספריית נוח.

גולת הכותרת של הביאנלה היא תערוכה־תחרות של איורי מקור מתוך ספרי ילדים ונוער מכל העולם, שיצאו לאור בשנתיים הקודמות לביאנלה. חבר השופטים הבין־לאומי, שכלל השנה את האוצרת אורנה גרנות, מנהלת ספריית האיור במוזיאון ישראל, מעניק פרסים הכוללים מענקים כספיים. לצד התערוכות מתקיימים סימפוזיונים בין־לאומיים למאיירים מקצועיים וסדנאות אמן למאיירים צעירים. מארגני הביאנלה הם משרד התרבות של הרפובליקה הסלובקית, הוועדה הסלובקית של אונסק״ו ו״ביביאנה״, בית האמנות הבין־לאומי לילדים.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden