כל מה שחשוב ויפה
המחלקות לעיצוב אופנה וטקסטיל, שנקר. צילום: יהב טרודלר
המחלקות לעיצוב אופנה וטקסטיל, שנקר. צילום: יהב טרודלר

האקדמיות נרתמות: המחלקות לאופנה וטקסטיל תופרות ציוד ללוחמים

המחלקות לעיצוב אופנה וטקסטיל ברחבי הארץ נרתמות בימים האחרונים לטובת חיילי צה״ל ומסייעים בתפירה של ציוד צבאי. למשימה מתנדבים סטודנטים.ות, מרצים.ות, בוגרים.ות ואזרחים.ות מהשורה

ביום ראשון הייתה אמורה להיפתח שנת הלימודים האקדמית בישראל. נכון להיום הודיעו המוסדות האקדמאים שפתיחת שנת הלימודים תידחה ל־5.11, עד אז, ברוח ההתנדבות יוצאת הדופן ומעוררת ההשראה של כל חלקי העם, התגייסו למאמץ סטודנטים, בוגרים וסגל במחלקות לעיצוב אופנה וטקסטיל – שמשתמשים בידע המקצועי שלהם כדי להעניק ולתת ממה שהם יודעים לעשות הכי טוב.

אביגיל קורן, הבעלים של בית הבד, שבימים כתיקונם משמש כחלל שיתופי שמיועד למעצבים שזקוקים לציוד ולליווי מקצועי, מספרת שעד שבת האחרונה הם עסקו בהכנה של תלבושות לפסטיבלים ולמסיבות. ״תפרו אצלנו תלבושות למידברן ולפסטיבל אינדינגב שהיו צפויים היו להתקיים בקרוב, ובבת אחת הכל עצר מלכת.

שנקר. צילום: יהב טרודלר

המחלקות לעיצוב אופנה וטקסטיל, שנקר. צילום: יהב טרודלר

בית הבד. צילום: כוכב זמיר

בית הבד. צילום: כוכב זמיר

״הסתובבתי ולא ידעתי את נפשי, ואז נתקלתי בפוסט שבו היה כתוב שהצבא מחפש מתפרות, שהם זקוקים לחיזוק וסיוע בתפירה של ציוד עזר ללוחמים. מדובר במוצרים כמו פאוצ׳ים, חבקים ותיקי נשיאה שונים. בימים האחרונים אנחנו תופרים ציוד ליחידה ספציפית. אנחנו עובדים על פי דרישה מדויקת ונמצאים בקשר ישיר עם אנשים בצבא שמגדירים לנו בדיוק את הצורך״.

מאיפה מגיעים חומרי הגלם?

״קיבלנו הרבה תרומות מיצרני החומרים השונים ובנפרד פתחנו מערך ייעודי של תרומות לרכישת החומרים בפייבוקס. אנחנו זקוקים לתרומות כדי לרכוש ולייצר את מה שמבקשים מאיתנו. בכל משמרת בבית הבד פועלים כרגע כ־25 מתנדבים שמתחלפים ביניהם במהלך היום״.

אילן בזׁ׳ה: בשנקר מתנדבים כרגע בכל משמרת כ־50 איש שפועלים במעבדות ובמחלקות השונות, על פי הנחיות פיקוד העורף והיכולת שלנו להכיל את האנשים בממ״דים. יחד, כולנו, ללא הגדרות והיררכיה, פועלים למען אותה המטרה

״העולם התהפך על פנינו, ובשבת האחרונה התחיל עולמנו החדש, השונה, המטורף וזה שאנחנו עדיין לא יודעים איך אנחנו ממשיכים בו״, אומר אילן בז׳ה, ראש המחלקה לעיצוב אופנה בשנקר. ״בשנקר מתנדבים כרגע בכל משמרת כ־50 איש שפועלים במעבדות ובמחלקות השונות, על פי הנחיות פיקוד העורף והיכולת שלנו להכיל את האנשים בממ״דים. במרחבים האלה אנחנו מנהלים פס ייצור של סדרת מוצרים שמיועדים ליחידות שונות. את פרויקט ההתנדבות והפעולות השונות בשנקר מרכזים המרצים מאיה ארזי, אופיר איבגי ואנה סולו. יחד, כולנו, ללא הגדרות והיררכיה, פועלים למען אותה המטרה״.

גם שנקר עומד בקשר ישיר עם אנשי הצבא, שמגדירים להם בדיוק את הצרכים ואת הכמויות. ״גורם במערכת הביטחונית פנה אלינו והגדיר את סוג המוצר שנדרש. זהו פריט שמיועד ללבישה ומתחבר לציוד של החיילים הקרביים. קיבלנו מוצרים ללא גזרות ואנשי המקצוע שלנו פרקו אותם ובנו להם את הגזרות הנדרשות. במחלקה לעיצוב טקסטיל מתמחים גם בצביעת טקסטיל, ואנחנו מסייעים גם בהבט הזה. כבר היום נמסור את סדרת המוצרים הראשונה שהכנו, ומיד אחר כך נעבור לייצר את הסדרה הבאה״.

את חומרי הגלם גייסו בשנקר ממלאים שהיו במקום, ובנוסף נעזרים גם הם בתרומות של יצרנים שונים. במקביל לפרוייקט עם צה״ל, התקבלה בשנקר תרומה גדולה של טי־שירטים שעליהן מדפיסים סמלים שונים לטובת תושבי הקיבוצים בארי ורעים. ״אלו חולצות שהמבוגרים נהגו ללבוש כשיצאו לעבודה, והילדים לבשו ביום־יום. באמצעות החולצות המוכרות אנחנו מנסים להחזיר אותם במעט למציאות חייהם הקודמת״.

המחלקה לעיצוב אופנה, ויצו חיפה. צילום: מ״ל

המחלקה לעיצוב אופנה, ויצו חיפה. צילום: מ״ל

המחלקה לצורפות ואופנה, בצלאל. צילום: טל מאיר

המחלקה לצורפות ואופנה, בצלאל. צילום: טל מאיר

רחל גץ סלומון, ראש המחלקה לעיצוב אופנה בויצו חיפה, מספרת שמערך ההתנדבות אצלם התחיל מפניה מגורם צה״לי שביקש תרומה של מכונות תפירה תעשייתיות. ״לא היו לנו מכונות תפירה שאפשר היה להוציא מכאן, מה גם שמדובר במכונות תפירה גדולות שדורשות התקנה וכיוונון. הצעתי במקום זה להעמיד את מעבדות התפירה המקצועיות בבית הספר לרשות הצבא, וכך עשינו.

״על בסיס הפניה הזו אנחנו מייצרים סוגי פאוצ׳ים לצרכים שונים שמשמשים כאביזרי עזר ללוחמים, ומיועדים ליחידות ספציפיות שלהם הם יועברו. את הגזרות של המוצרים עשינו כאן לאחר שפרקנו ולמדנו אותם. חומרי הגלם נרכשו בעזרת תורם גדול שתרם את מלוא הסכום הנדרש לכל הציוד. בתוך שעות התחלנו לייצר את הפריטים. בכל משמרת מתנדבים כ־40 איש, ביניהם מרצים, סטודנטים, בוגרים ואזרחים מן השורה. כבר היום אנחנו מוסרים את המוצרים הראשונים ליחידות״.

birds

גם בבצלאל נרתמו סטודנטיות וסטודנטים מכלל מחלקות האקדמיה למאמץ הלאומי, והתגייסו בעיצוב ציוד אמל״ח עבור יחידות שונות בצה״ל ובהן מילואים וסיירות. במסגרת זו נתפרים בנדולרות (סוג של כיסי אחסון), פאוצ׳ים צבאיים וכל התוספות הנדרשות לאפודים הקרמיים, עבור הלוחמות והלוחמים בחזית.

העבודה מתבצעת במסגרת חמ״ל שהוקם בהתנדבות על ידי אזרחים פרטיים שגם החומרים בהם הגיעו כתרומה מחנויות ואנשים פרטיים. בכיתת התפירה והגזירה שבה לוקחים חלק סטודנטים וסטודנטיות מכלל המחלקות בבצלאל, נתפרות תוספות לכל הציוד הנדרש לאפודים הצבאיים.

מה שנדרש

אחד המארגנים שעומדים מאחורי הפעילות ההתנדבותית, שחוצה את בתי הספר לאופנה, הוא רועי ברדס, בוגר המחלקה לעיצוב אופנה בשנקר (2021) שבשרותו הצבאי שימש כתופר בסיירת מטכ״ל. ברדס מציין שבפעילות לוקחות חלק עוד מתפרות פרטיות רבות שפרוסות ברחבי הארץ, כולם פועלים למען אותה המטרה – השלמת ציוד תומך לחימה לחיילי צה״ל.

״כבר ביום ראשון אני יחד עם עוד חבורה של כ־12 איש ששרתו בצבא כתופרים או כבעלי תפקידים שונים ביחידות אמל״ח, החלטנו שאנחנו מארגנים ומרכזים את כל מערך התפירה ליחידות השונות. המערך שלנו פועל בשני צירים: פתיחת מתפרות בבסיסים השונים שמבצעים תמיכת תפירה בלוחמים, והציר השני הוא הקשר עם המתפרות הפרטיות ובהם גם בתי הספר לאופנה. לכל אחד מאלו אנחנו מתאימים את מה שנדרש לטובת כך.

״הבנו שכדי ליעל את כל הפעילות הזו, חשוב שהיא תעשה על ידי גורם אחד שאליו וממנו יועבר: מה נדרש, כמויות, יצירת הגזרות, סיוע בגיוס של חומרי גלם ועד שינוע של הפריטים התפורים ליחידות ולחיילים״.

איך אתם מקבלים את המידע מי צריך מה?

״אנחנו מקבלים פניות פרטיות של כל מיני גורמים שמודעים לחוסרים. אנחנו כמובן בודקים לפני ומקבלים הגדרות מדוייקות של סוגי מוצר וכמויות: החל באפודים קרמיים, מחזיקי נשק, פאוצ׳ים ועוד. אנחנו נמצאים בקשר עם בעלי תפקידים בבסיסים השונים שמסייעים לנו בעיקר בכניסות לבסיסים ומסירת הציוד שייצרנו.

״לצערי, נכון לעכשיו אין גורם אחד ממשלתי או צבאי שמעביר אלינו את הצרכים המדוייקים באופן מסודר. אני מניח שבעוד מספר ימים כולנו נצטרך לחזור לפעילות היומיומית שלנו ולטובת ההמשך של העשייה הזו, ולכן בכוונתנו לחבור לעמותה גדולה שתבצע את כל הניהול והלוגיסטיקה שכעת אנחנו עושים״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. אבירם

    שלום וברכה.
    אנחנו מחפשים תורם לכפפות טקטיות לגדוד 7035 . הלוחמים (4 פלוגות ) מבצעות פעילות מנע מדי לילה.
    במידה ואין אפשרות האם אתם מכירים גוף שיכול לעזור בזה.
    תודה

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden