כל מה שחשוב ויפה
רננה רז ועילאיה שליט. צילום: יאיר מיוחס
רננה רז ועילאיה שליט. צילום: יאיר מיוחס

רננה רז: בימים האלו, אין לי מילים, יש לי גוף

יום לאחר ה־7.10, רננה רז ושותפתה עילאיה שליט החלו להעביר את שיעורי הבוגי ווגי שלהן, שבעזרתם הילדים יכולים ״לפרוק, לעכל, להרגיש ולהיות הבעלים של גופם ונפשם; להתמודד עם העולם שבפנים ועם זה שבחוץ״

״בימים האלו, אין לי מילים, יש לי גוף״ אומרת הרקדנית והכוראוגרפית רננה רז. ״בימים האלו הגוף הוא העוגן שלי״. 

למלחמה הנוכחית רז הגיעה מיומנת: ״כשהתעוררתי בבוקר שבת ה־7 באוקטובר, והבנתי מה קורה, מה מתחולל בחוץ ולצד זה מה מתחולל עם הילדים שלי בבית, דיברתי עם עילאיה שליט, השותפה שלי לסדנאות הבוגי ווגי, ויחד הבנו שאנחנו ערוכות במידי להעביר שיעורי זום של בוגי ווגי. זו מיומנות שפיתחנו עוד בימי הקורונה״.

יום לאחר שהמלחמה החלה הן פתחו מערך של שיעורי זום פתוחים לציבור. בימים הראשונים העבירו שני שיעורים ביום, כל שיעור נמשך שעה. ״נכון לעכשיו אנחנו מעבירות שיעור זום אחד ביום. ההיענות מדהימה. בשיעורים הראשונים היו כ־300 משתתפים בכל פעם. השיעורים כמובן פתוחים לכולם ובחינם. מידע על לוחות הזמנים אפשר למצוא באתר שלנו״.

צילום: שי גלבוע

צילום: שי גלבוע

צילום: שי גלבוע

צילום: שי גלבוע

מהו הבוגי ווגי?

״הבוגי ווגי היא דרך של תנועה. הוא פותח עולם מצחיק, משונה, מכושף ומקורנף המתחולל בנפשם של ילדים ומקבל ביטוי בגוף ובשירי הבוגי, במיוחד בתקופה הרגישה הזו. באמצעות הבוגי הילדים יכולים לפרוק, לעכל, להרגיש ולהיות הבעלים של גופם ונפשם. זה מעניק להם חוסן ויכולת להתמודד עם העולם שבפנים ועם זה שבחוץ״.

איך הם מגיבים לזה?

״לילדים הפעילות הזו די טבעית. הם רק צריכים מרחב טוב ובטוח, וכמה רעיונות לשחק איתם, כמה הצעות להמשיך את הסקרנות ולנסות דברים חדשים. הבוגי ווגי מנסה להעניק את החופש לכולם: לגלות, להתעניין ולחוות את הגוף בדרכים שונות ומשונות״. 

הפעילות שמוצעת היא לכולם. אנחנו בשביל הילדים שהם בדרך כלל החולייה החלשה. מבוגרים פורקים, ילדים פחות, והבעה ופורקן רגשי דרך הגוף היא דרך טובה

ומה זה עושה לך?

״לי עצמי הפעילות הזו יצרה עוגן, אפשרה לי ולמשתתפים להיות בתוך הגוף שלנו: לשחק עם הגוף, להפעיל את הדמיון ולפרוק. אני לגמרי מרגישה שלבלות ולרקוד עם ילדים זו תרופה לגוף. יש בזה כח של חיים״.

במקביל לפעילות האונליין מדריכות הבוגי ווגי עוברות בין בתי המלון שבהם משוכנים המפונים ומפעילות שם סדנאות לילדים. מאחר ואין גורם מארגן אחד לפעילות הילדים בבתי מלון, מצאה את עצמה רז מגיעה פיזית לבתי המלון ומציעה את הפעילות.

צילום: ענת האואר

צילום: ענת האואר

birds

״רק ככה זה עבד. אני עצמי הייתי במלונות בתל אביב ובים המלח. לצד אלו פתחנו מתחם הפעלה בדיזנגוף סנטר שפתוח כמובן לכולם. מדובר באירוע שיש לו כל כך הרבה אדוות, ואפקטים מצטברים, בזמן שרבים מאיתנו מתקשים לתפקד. הפעילות שמוצעת היא לכולם. אנחנו בשביל הילדים שהם בדרך כלל החולייה החלשה. מבוגרים פורקים, ילדים פחות, והבעה ופורקן רגשי דרך הגוף היא דרך טובה.

״בסוף כל שיעור זום של בוגי אנחנו מתקרבות לחלון אחד של מי ממשתתפי הזום. לא אחת אנחנו רואות שהמבוגרים רוקדים עם הילדים שלהם ולו רק כדי לפרוק. אני באמת חושבת שגם מבוגרים שלא מרשים לעצמם בשוטף צריכים למצוא את הדרך לשחרר ואולי דרך הגוף. כל כך הרבה דברים עוברים עלינו ומצטברים בגוף שלנו והגוף יכול לעזור לנו. תנועה יכולה להחזיר לנו תחושה. 

״תקווה היא מילה מאוד גדולה בימים האלו, אבל אפשר להחליף אותה בתנועה. אולי אם נתנועע ונזוז נוכל להרגיש שמשהו משתנה וזז. לצד זאת אנחנו מקוות לחזור ולהעביר את הסדנאות הקבועות שלנו במקומות השונים ברחבי הארץ. כמובן שרק במקומות שיש בהן את אמצעי המיגון הנדרשים״.

אנחנו נאנחות כל הזמן. זו תגובה של מועקה?

״כן. וזה בהחלט טוב להיאנח. באנחה יש משהו משחרר״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden