כל מה שחשוב ויפה
כולנו זקוקים לחסד. צילום הצבה: יסמין להב
כולנו זקוקים לחסד. צילום הצבה: יסמין להב

״כולנו זקוקים לחסד״ בגלריה במכללת אורנים

פורטפוליו Promotion: בתערוכה קבוצתית חדשה מציגים למעלה מ־35 אמנים.ות עבודות שיש בהן חסד ושמטרתן לחזק את הגלריה כהיכל של שיח ושל קרבה

״כולנו זקוקים לחסד״, כתב המשורר נתן זך. האמנות יכולה להעניק לנו מעט מן החסד שלו אנו כה זקוקים, בהציעה ביטויים אינספור של מחשבה בהירה או של הרהור מהסס, של רגש מתפרץ או דווקא מאופק, של סדר שהופר ואולי אף של תקווה. בראשית אוקטובר 2023 גם הגלריה במכללת אורנים עמדה ריקה מול השאלה המסובכת – מה נכון להציג עכשיו? בין הימים הסוערים של ערעור הקרקע ואי הוודאות, ובהסתכלות על תפקידה של הגלריה הנטועה בליבה של אורנים, בית אקדמי שבו מתרחשת שגרת חיים של שותפות אזרחית בקמפוס רב־תרבותי ומגוון, הבחירה הייתה להציף את קירות הגלריה בנקודות מבט מרובות.

מתוך הכרה באחריות הסביבתית והקהילתית שיש לתרבות וליצירה נקטה הגלריה פעולה של הזמנה – פנייה לאנשי ולנשות רוח להציע יצירה שיש בה חסד, שיש בה כדי לחזק את הגלריה כהיכל של שיח ושל קרבה. עבודותיהן הרבות של למעלה מ־35 אמנים מפגישות בין אמנים מחוויות חיים שונות שהפכו באחת למצוקות חיים ב־7 באוקטובר.

חדרי אוכל מוארים ונצבעים באדום לציון חודש ל־7.10, כפר מסריק. צילום: התנועה הקיבוצית

חדרי אוכל מוארים ונצבעים באדום לציון חודש ל־7.10, כפר מסריק. צילום: התנועה הקיבוצית

ליאנה פינק, ללא כותרת

ליאנה פינק, ללא כותרת

סלאם דיאב, The world needs our help. צילום: מ״ל

סלאם דיאב, The world needs our help. צילום: מ״ל

רון צורן, נדודים

רון צורן, נדודים

במרכז הגלריה מוצגים דפים מן היומן הגרפי של משי קופלביץ, ״מימי מפונה״, המתעבה ככל שחולפים הימים מתחילת המלחמה. קופלביץ, אמנית בוגרת בצלאל המתגוררת בקיבוץ דפנה שבגבול הצפון, פונתה מביתה ביחד עם בני משפחתה. את חוויותיה היא מתרגמת לקומיקס המספר כיצד נראה היומיום למי שהפכה בן יום פליטה בארצה, תלושה מביתה ומסביבתה, כשהעתיד לוט בערפל. ״הקומיקס מאפשר לי להגיד המון דברים שזה לא הזמן להגיד אותם…״, משתפת האמנית המתייחסת לתקופה שבה מצוקה של האחת עלולה להיתפש כשולית לעומת מצוקות ״גדולות״ יותר.

ממול ליומן הגרפי מוצגת עבודת קולאז׳ על קרטון הממזגת דמויות גיבורי־על לתוך קומפוזיציה של מחברי צבע וצורה. זו עבודתו של סלאם דיאב, אמן ופעיל חברתי מהכפר טמרה שבגליל, אותה כינה The world needs our help. ״בעבודה יש דברים שרציתי להגיד, אבל לא יכולתי, ועדיין אני לא יכול לדבר עליהם. יש בה שכבה עם דברים שכתבתי והסתרתי״.

מידה מסוימת של הצפנה מצויה גם בעבודת האנימציה של רון צורן, שאותה בחרה לתערוכה עינת סיני פסטרנק, אמנית ואוצרת הגלריה בשער העמקים. ״כשהחלו לצאת עדויות מפרעות ה־7 באוקטובר, נזכרתי מיד בתיאורים של צורן שקיבלו כעת משנה תוקף ורלוונטיות. הכל נשמע חי ומעכשיו״. צורן יצרה עבודת וידיאו המבוססת על מסעה של סבתה, קרולינה אלי, אמנית מגזרות נייר, שנולדה בפולין ועברה את תלאות השואה כילדה. את שעבר עליה ביטאה בעזרת שתי ידיה ומספריים עדינים ודקים.

בתערוכה עבודות רישום רבות. אחת המפתיעות היא עבודת הרישומים המינימליסטיים והנוקבים של ליאנה פינק, אמנית אמריקאית המוכרת מקריקטורות בניו יורקר, בחירתו של עודד הירש, ראש המכון לאמנות. בחירה נוספת היא העבודה ״דיוקן עצמי על כנף״ של זאב לבינגר שבחרה המשוררת והחוקרת ד״ר עדנה גורני, ובה דמותו של האמן מכונסת בניסיון למצוא שלווה. עבור האמנית עידית לבבי־גבאי הבחירה המדויקת לתערוכה הייתה תמונות חדרי אוכל המוארים באדום שצולמו על ידי צלמים שונים, לציון חודש למלחמה, שמוקרנות על קיר הגלריה.

מימי מפונה

משי קופלביץ, מימי מפונה

יונתן אופק, מלאך. צילום: מ״ל

יונתן אופק, מלאך. צילום: מ״ל

birds

בשירה המוצג בתערוכה ״איך לתקן מדינה שבורה״, מבקשת המשוררת טל רחל הורוביץ מהאזרחים ״לצאת אל הרחוב או אל המרפסת ולהביט אל האפק הצלול־האפור. מותר גם לבכות״. התערוכה היא הזמנה להביט ולהטות אוזן אל הקולות המדוברים והמדוברים פחות. ומותר גם לבכות.

משתתפים.ות: פריד אבו שקרה, רחל אהרון, שני וייס, ריקי פוך, עיינה שני, דניאל וייסמן, רונית פורת, יונתן אופק, תרצה ולנטיין, ליאנה פינק, יעל אורן־סופר, מוחמד זייתון, רון צורן, נירוונה אסדי־דבאח, סובחיה חסן קייס, משי קופלביץ, שי גולדשטיין, רונה יפמן, עדינה קיי, אילת גנוסר כהן, אביטל כהן אהרוני, פאטמה עמורי, סלאם דיאב, נועה לוין חריף, חמי רודנר, שמס הווארי זועבי, זאב לבינגר, מור רימר, טל רחל הורוביץ, רחל מנשה דור, חובב רשלבך, רותי הלביץ כהן, דניאל סגל, מיכל שכנאי יעקבי, עביר פארג׳ וצלמי התנועה הקיבוצית.


כולנו זקוקים לחסד
אוצרת: שחר מרנין־דיסטלפלד
הגלריה במכללת אורנים
נעילה: 20.1

צילומים: יסמין להב

צילומים: יסמין להב

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden