כל מה שחשוב ויפה
לילך פורגס. צילום: New Bedford for Research and Robotics
לילך פורגס. צילום: New Bedford for Research and Robotics

לילך פורגס ועבד אלקאדר עבד אלקאדר בתחרויות אופנה בינלאומיות

פורטפוליו News: מעצבי אופנה ישראליים עושים כבוד בעולם: לילך פורגס (FIT) זכתה בתחרות של אופנה בת קיימא בניו יורק; עבד אלקאדר עבד אלקאדר (בצלאל) מועמד בשלב הגמר בתחרות אופנה בינלאומית ביפן

לילך פורגס: מקום ראשון בתחרות אופנה וטקסטיל בר קיימא בניו יורק

המעצבת הישראלית לילך פורגס, שסיימה לאחרונה את לימודי התואר השני באופנה במכללת FIT שבניו יורק, זכתה במקום הראשון בקטגוריית אופנה/טקסטיל בר קיימא בתחרות בוגרי 2023 של Arts Thread's Global Design.

פורגס זכתה בזכות קולקציית הגמר שלה ב־FIT, שגם פתחה את התצוגה בשבוע האופנה בניו יורק בספטמבר האחרון. הקולקציה, שנקראת DRESS_CODE, מתמקדת במיזוג בין טכנולוגיה ואופנה. היא משלבת מערכות לבוש שהודפסו בתלת־ממד באמצעות זרוע רובוטית מחומרים ברי קיימא. היא נוצרה בהשראת מדעי המחשב וחקרה את האסתטיקה של יכולות ומגבלות הטכנולוגיה. התזה משווה בין שיטות מסורתיות, כמו הכנת גיזרה ותפירת בד, להדפסת תלת־ממד ביד וברובוט, כשתוכנה הופכת לאמנות ומתורגמת לאלמנטים לבישים.

צילומים: פליסיה דיסאלבו

צילום: פליסיה דיסאלבו

צילום: פאולה לנצי

צילום: פאולה לנצי

צילום: רוברטו דה מיקלי

צילום: רוברטו דה מיקלי

פורגס ציינה שמה שריגש אותה במיוחד היה שתחת שמה נכתב ״ישראל״, וזאת על אף שהיא בוגרת מכללה אמריקנית. ״אני שמחה לייצג את המדינה במיוחד בתקופה הזו, והפרס הזה הוא עבורי בשורה משמחת, במיוחד אחרי החדשות הקשות מאז אירועי ה־7 באוקטובר״. מאז סיימה את לימודיה ב־FIT עבדה פורגס גם על פרויקט בשיתוף חשבון האינסטגרם Design של Meta עבורו עיצבה שמלה מחומר מבוסס קנה סוכר.

לתחרות, שנערכה זו הפעם הרביעית בשיתוף בית האופנה גוצ׳י, הוגשו למעלה מ־5,800 עבודות של סטודנטים מ־472 אוניברסיטאות ומכללות לאמנות ועיצוב מרחבי העולם, בני כ־114 לאומים שונים, בוגרי תואר ראשון ושני באמנות ועיצוב. מישראל הוגשו מועמדויות של סטודנטים מרוב בתי הספר לעיצוב ואופנה.

מארגני התחרות ציינו שרבים מבין היוצרים שזכו בתחרות בעבר השתלבו במקצועות האופנה וגם השיקו מותגים משל עצמם. מדובר בתחרות שהפכה לחלון הראווה המקוון הגדול ביותר של אמנים ומעצבים בוגרים ברחבי העולם.


עבד אלקאדר עבד אלקאדר: מועמד בשלב הגמר בתחרות עיצוב אופנה ביפן

עבד אלקאדר עבד אלקאדר, שסיים השנה (2023) את לימודיו במחלקה לצורפות ואופנה בבצלאל, עלה לשלב הגמר בתחרות Sakura Collection לעיצוב אופנה לשנת 2024. הפרס מציג את היצירתיות והחדשנות של מעצבי אופנה צעירים מכל העולם, שנתבקשו לעצב עם טקסטיל יפני מסורתי משולב בבדי ג׳ינס ממוחדשים. בשלב הגמר ישפטו שלושה מומחים, ביניהם אוסמו סאיטו – הנשיא לשעבר של בית האופנה של יוג׳י יאמאמוטו.

עבד אלקאדר מספר שהמסע ליצירת הדגם התחיל מצלילה לתוך המורכבות של עולם החומרים והצורות היומיומיות, והיה כרוך בהפיכת ג׳ינס סטנדרטי לטקסטיל רענן על ידי פירוק האריגה של הבד לחוטים בודדים ותפירתם מחדש. ״שילבתי בד סאקורה ליצירת ז׳קט מחויט שהתחיל מגרסה רדי מייד והתפתח דרך דיגום חופשי על הבובה. הדגם שואב השראה מהתרבות היפנית ואופנת הרחוב ביפן״.

עבד אלקאדר עבד אלקאדר

עבד אלקאדר עבד אלקאדר

הפרס נועד לחבר את התעשייה המסורתית של יפן עם יוצרים צעירים מרחבי העולם כדי ליצור רעיונות חדשים לעתיד תעשיית האופנה. עד שנת 2019 התמקדה התחרות רק בסטודנטים מאסיה, ומאז 2020 התרחבה והפכה לבינלאומית.

בשלב הראשון הגישו המתמודדים סקיצות עיצוביות (Style Drawing / Design Drawings) של עיצובים העושים שימוש בבד משי יפני ממחוז ניאיגטה וג׳ינס ממוחדש של ליוויס, לצידם צרפו תיק עבודות. בשלב השני שלחו המתמודדים את הבדים שבהם ישתמשו, כשהעולים לגמר ידרשו לייצר את הדגם ולצלמו – כך שתתאפשר הצבעה אונליין. הזוכים בתחרות ייקחו חלק בתצוגת אופנה שתתקיים בינואר בניו יורק, לצד שידורה בסטרימינג בעולם כולו.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden