כל מה שחשוב ויפה

ירדן עובד משולם // מפות קיר לישוביי העוטף

אחרי שלמדה וחקרה אודות כל יישובי עוטף עזה, יצרה ירדן עובד משולם סדרה של מפות מאוירות - אחת לכל יישוב - שמספרות את סיפורו של המקום ומטרתן להעניק זיכרון טוב ממנו, כפי שהיה לפני ה־7 באוקטובר

בארי, נתיב העשרה, כפר עזה, חולית, ניר עוז, נחל עוז, סופה, עין השלושה, יכיני, זיקים, כרם שלום, ניר עם, עלומים, סעד, כיסופים, רעים, ארז, ניר יצחק, מגן, פרי גן, יד מרדכי, מפלסים, מבטחים, נירים, עין הבשור, גבים, יתד, אופקים ושדרות: 29 מפות קיר, מחווה ליישוביי עוטף עזה שספגו פגיעה קשה בשבת השחורה. כל מפה מגיעה עם סיכת לב כדי לסמן מקום עם משמעות.

אני ירדן עובד משולם, מאיירת, מעצבת וגם עובדת סוציאלית. ב־2018 הקמתי מותג בשם קדיה, מתוך רצון לייצר פריטים יפים שיתרמו לעיצוב הבית ולחדר הילדים, ובו בזמן שיהיו בעלי משמעות אישית ושיעודדו שיחה; לדוגמה, מפות קיר של ערים ברחבי העולם ובארץ.

אלומים

אלומים

ניר עוז

ניר עוז

שדרות

שדרות

נחל עוז

נחל עוז

קדיה היה שמה של סבתי היקרה ז״ל, והוא גם סוג של פרח שבתימן היו מכינים ממנו בושם לכלות לפני חתונתן. השם הזה הוא מהות העסק שלי: שילוב בין אסתטיקה לבין נשמה ורגש. בין המוצרים שלי אפשר למצוא מפות ערים עם סיכת לב לסמן מקום אהוב, קולקציית פרינטים שמוקדשת לחלומות של ילדים, ושף קדיה – מנוי דיגיטלי להרפתקת בישול מאוירת למשפחות.

כמו רבים אחרים, ה־7 באוקטובר טלטל אותי ואת התא המשפחתי שלי. הייתי משותקת, המומה ולא ידעתי איך להתרומם ולתפקד לנוכח המציאות החדשה. כאמא צעירה וכעצמאית, לא נותרה לי ברירה והייתי חייבת לפעול כדי לחזור למסלול. בין משימות העסק למשימות הבית, הרגשתי שאני חייבת לקחת חלק ולתרום למערך האזרחי, לעשות את מה שאני יודעת לעשות הכי טוב. החלטתי לתרום באמצעות עיצוב, ומשם הגיעה ההחלטה לעצב מפות ליישוביי העוטף.

גיליתי שמפות היישוביים שונות מהמפות שעיצבתי בעבר של מקומות כמו ירושלים, תל אביב, ניו יורק ועוד – שהיו מאופייניות בהרבה קווים, צפיפות ואינטנסיביות. במפות העוטף מצאתי הרבה אוויר, שטחים פתוחים והמון מקום לטבע

התחלתי ללמוד על כל אחד מהישובים שהיו תחת המתקפה היבשתית. קראתי את סיפורי הזוועות וסיפורי הגבורה. למדתי על האנשים, על המקומות, על הקהילתיות ועל החיים בקיבוץ. קראתי גם על החיים של לפני ה־7 באוקטובר בחבל הארץ הדרומי והיפהפה הזה.

פתחתי קנבס ריק והתחלתי לעצב את מפות הישובים. כל עיצוב מפה הגיע עם הרבה מטען וידע מהקריאה המוקדמת. התחלתי לשרטט. הסתכלתי על הבתים, על השדות ועל אותם הגבולות שנפרצו. בכל סיום מפה וצירופה למפות המוכנות התחיל להיחשף מרקם הרמוני, משותף, עם צורות מעניינות של כל המפות יחד. גיליתי שמפות היישוביים שונות מהמפות שעיצבתי בעבר של מקומות כמו ירושלים, תל אביב, ניו יורק ועוד – שהיו מאופייניות בהרבה קווים, צפיפות ואינטנסיביות. במפות העוטף מצאתי הרבה אוויר, שטחים פתוחים והמון מקום לטבע.

המפות נותרו זמן רב על המחשב שלי מבלי להוציא אותן לאור. התקשיתי למצוא את המילים הנכונות שאיתן אשווק ואספר על המפות. כל המוצרים שלי בקדיה מעוררים רגש, סיפור או זיכרון טוב, וכאן ידעתי שהזיכרון יהיה ברובו רגיש וכואב. אז החלטתי להוסיף לקולקציה היבט חברתי, ולתרום למען שיקום העוטף.

ירדן עובד משולם, מפות קיר לישוביי העוטף. צילומים: מ״ל

בארי, רעים, כבר עזה

ירדן עובד משולם. צילום: רן עזרא

ירדן עובד משולם. צילום: רן עזרא

birds

כל הרווחים ממפות העוטף כולם ייתרמו להקמת בית מלאכה בקיבוץ ברור חיל. בית המלאכה יוקדש לזכרה של לבנת קוץ ז״ל ולזכרו של נדב עמיקם ז״ל, שנרצחו בביתם בכפר עזה. לבנת הקימה את בית מלאכה שער הנגב. חלמה, יזמה וביצעה ובזכותה התושבים באזור זכו לעוגן של יצירה ואמנות. נדב היה דמות משמעותית בבית המלאכה וגם הוביל את תחום הנגרות במקום. כדי להמשיך את ההגשמה שלהם, הקמת בית המלאכה הוא הזדמנות להנגיש את האמנות והיצירה לתושבי ברור חיל והאזור – מפונים ואלה שחזרו.

למרות שבחרתי בעיצוב, תחום העבודה הסוציאלית הוא חלק בלתי נפרד בעשייה שלי ובמוצרים שאני יוצרת ומעצבת. בעבודות שלי אני משתמשת בכלים עיצוביים כדי לספר סיפור או לתעד רגע משמעותי בחיים. אני מקווה שבזכות מפות העוטף אצליח לגעת ולרגש עוד אנשים, ובעזרת הלב גם אולי להשאיר להם את הזיכרון הטוב מאותו מקום אהוב שהיה לפני ה־7 באוקטובר.


מדור הגשות כולל חומרים שהתקבלו במערכת פורטפוליו. שלחו לנו סיפורים חדשותיים, מידע בלעדי ופרויקטים מעניינים ותקשורתיים. פרטים נוספים בעמוד ההגשות שלנו

תל אביב

תל אביב

ניו יורק

ניו יורק

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden