כל מה שחשוב ויפה
הר סטורי. צילומים: עירד נצר
הר סטורי. צילומים: עירד נצר

קולקציית Her Story: הסיפור שלה, ההיסטוריה שלנו

במסגרת שיתוף פעולה עם רשת סטורי עמותת המכללה משיקה מותג שמספר את סיפורן של נשים פמינסטיות, אקטיביסטיות ופורצות דרך. ״ממש כמו הסטודנטיות - מהפכניות בזכות עצמן וגדולות מהחיים״, אומרת טל חמווי, אחת משתי מייסדות העמותה

איפה את רואה את עמותת ״המכללה״ בעוד עשר שנים? זו השאלה שהצגתי בתום הריאיון לטל חמווי, אחת משתי מייסדות עמותת המכללה, שפועלת ליצירת הזדמנויות לנשים הנמצאות במצבי זנות ואלימות, באמצעות מתן הכשרות מקצועיות וליווי תעסוקתי במגוון תחומים. התשובה שלה אולי נשמעת מובנת מאליה, אבל המציאות לא ממש תומכת ברצונות ובמאווים שלה.

״לפני הכל אני רוצה שיהיה שלום, אחר כך אני רוצה שהמכללה תהיה פרושה בעוד ערים בארץ״, היא אומרת. ״נכון לעכשיו אנחנו פותחות את הסניף החיפאי, אבל אנחנו שואפות שיהיו סניפים בכל הערים הגדולות וכמובן בפריפריה. אני רוצה שהמכללה תעמוד כלכלית בזכות עצמה; שיהיו לנו מקורות הכנסה קבועים שבאמצעותם נוכל לקדם ולהתקדם, ולממש את החלום הכי גדול שלי – להקים רשת ביטחון של דיור – מה שכל כך מתבקש כשמדובר באוכלוסיה שאיתה אנחנו עובדות״.

מימין: איריס שטרן לוי וטל חמויי. צילום: עירד נצר

מימין: איריס שטרן לוי וטל חמויי. צילום: עירד נצר

עד שזה יקרה הן מנסות לייצר בכל דרך פעילות שבאמצעותה יוכלו לקדם חלק מהשאיפות שלהן. לאחרונה הן חברו לרשת סטורי, ויחד משיקות את המותג herstory – חיבור השמות באנגלית של עמותת המכללהּ וסטורי (Her Academy, Story); וגם מהווה תיקון למונח History (= הסיפור שלו), ומספר דווקא את הסיפור שלהן.

בשלב הראשון במסגרת שיתוף הפעולה יוצעו שמונה חולצות טי המספרות את סיפורן של נשים פמיניסטיות, מהפכניות ופורצות דרך שהצליחו במהלך ההיסטוריה לחולל מהפכה ושינוי כנגד כל הסיכויים. ״ממש כמו הסטודנטיות הלומדות במכללהּ, מהפכניות בזכות עצמן, גדולות מהחיים, נשים ששינו ומשנות את חייהן מתוך רצון ליצור לעצמן מסלול חדש״, אומרת חמווי. עוד יוצעו כובעים ותיקי בד שמשלימים את המראה.

מטרת העל שלנו היא לאפשר לכל אישה שנמצאת או הייתה במצבי זנות ואלימות להתפרנס ממקצוע שבחרה לפי שאיפותיה, חלומותיה ורצונותיה. זאת על ידי הקניית ידע ומיומנויות לצד יצירת ערך עצמי, תחושת מסוגלות ושייכות לקהילה

החולצות, כמו גם הפרוייקט כולו, עוצב על ידי דפנה בלוך – מעצבת גרפית, ארט־דירקטורית, ומרצה במחלקה לתקשורת חזותית בשנקר. הן מגיעות במגוון צבעים ונושאות בגבן ציטוטים איקונים של נשים אקטיביסטיות פורצות דרך, כמו המשפט You can't be what you can't see של מריה רייט אדקמן שהיתה אקטיביסטית אמריקאית בתחום זכויות האזרח; או The only tired I was was tired of giving in של רוזה פארקס, פעילה בתנועה לזכויות האזרח האמריקנית שהנהיגה חרם קשה כנגד הפליית השחורים ובזכותה שונו חוקים מפלים.

גם נציגות ישראלית יש בקולקציה, הודות למשפט ״אני יודעת להיות נאמנה לעצמי, זה מה שאני יודעת הכי טוב״ שאמרה רונית אלקבץ, שמלבד שחקנית, בימאית ותסריטאית כיהנה גם כנשיאת תנועת ״אחותי – למען נשים בישראל״. החולצות, כמו גם כובעים ותיקים מאותה הקולקציה, יימכרו בחנות סטורי שבכיכר דיזינגוף ובאתר, וכל הרווחים יועברו לטובת עמותת המכללהּ (חולצות – 180 שקלים; תיקים וכובעים 80 שקלים).

להעניק לכל אישה אפשרות להתפרנס

את העמותה הקימה חמווי יחד עם איריס שטרן לוי, פמיניסטית אקטיביסטית ופעילת שטח. ״בתחילת הדרך שימשתי כתחקירנית בתכניות הטלויזיה ׳לונדון וקירשנבאום׳, ׳המקור׳, ו׳שישי׳ עם שלח ודרוקר; כתבתי טורים וכתבות עיתונאיות.

״תמיד היתה בי נטייה סוציאליסטית אקטיבסטית. בהמשך השנים סיימתי לימודי תואר שני בלימודי נשים ומגדר באוניברסיטת תל אביב. אני מרצה בנושאים מגוונים ביניהם מגדר ותקשורת, מגדר ושפה ונושאים הקשורים לזנות – בפני בני ובנות נוער, בתכנית מנדל למנהיגות ועוד. יש לי ניסיון עשיר בעשייה אקטיביסטית למען אוכלוסיות מוחלשות, בפעילות במאבק נגד הדרת אוכלוסיות שוליים ונגד אלימות כלפי נשים. התנדבתי שנים רבות במקלט לנשים נפגעות אלימות, במרכז סיוע לנפגעות תקיפה מינית בתל אביב ובעמותת ׳הופכות את היוצרות׳״.

כבר בשלב לימודי התואר השני הבינה שאת הרצונות האקטיביסטיים שלה לא תוכל לממש בעולמות התקשורת. בתקופה ההיא הכירה את איריס שטרן לוי, שבמשך 16 שנים ריכזה את מערך המתנדבות במרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, גם היא מרצה בתחומים שונים הנוגעים למגדר, פמיניזם ותקיפה מינית. יחד הקימו את ״המכללה״.

בשנת 2016 הצליחה לרתום חמווי את בן זוגה אורי רייז, היום הבעלים של חברת 911 שבבעלותה בין השאר רשת החנויות סטורי, להכניס פעילות חברתית לעובדי החברה שבבעלותו, כדי לקדם אג׳נדה חברתית ונתינה. הקשר החל עוד משלב הפיילוט של העמותה בטרם הקמתה: בעלי תפקידים ברשת סטורי לימדו ומלמדים את הסטודנטיות מקצועות מתחום הקמעונאות ושירותי המשרד, תוך שילוב בוגרות הקורסים במגוון תפקידים שונים ברשת.

״מטרת העל שלנו היא לאפשר לכל אישה שנמצאת או הייתה במצבי זנות ואלימות להתפרנס ממקצוע שבחרה לפי שאיפותיה, חלומותיה ורצונותיה. זאת על ידי הקניית ידע ומיומנויות לצד יצירת ערך עצמי, תחושת מסוגלות ושייכות לקהילה, ומתוך דאגה לתנאי הקיום הפיזיים והחברתיים שנחוצים לה לטובת השתלבות בחברה ובמעגל העבודה.

birds

״אנחנו מעניקות לנשים שמגיעות לכאן הזדמנות להתרכז בלימודים ובהמשך גם להשתלב בתעסוקה. המקצועות שנלמדים במכללהּ הם: בק אופיס, יישומי מחשב, QA, הנהלת חשבונות, שיווק דיגיטלי, מבוא לגרפיקה (גרפיקה ממוחשבת), תומכות חינוך לגיל הרך, מזכירות וניהול משרד, מכונאות אופניים, עברית, אנגלית, ערבית ועוד.

״אנחנו מסייעות גם בתשלומי שכר דירה, סיוע במיצוי זכויות (כמו ביטוח לאומי) הסדרת חובות, מזון וציוד לילדות.ים. המשרדים שלנו פתוחים חמישה ימים בשבוע משעות הבוקר ועד שעות הערב, במרחב המשרה נינוחות וביטחון שמוגש בו אוכל טבעוני, חם ומזין לאורך כל היום. אנחנו דואגות גם למפגשים חברתיים, טיול שנתי ובנוסף חוגגות יחד את ערב ראש השנה וערב פסח – כדי שאף סטודנטיות לא תישאר לבד. אנו דואגות להן להסעות, מתנות ושוברים לקניית בגדים לחג״.

פעילות נוספת שמתקיימת בעמותה בימים אלה הוא קמפיין גיוס המונים שכותרתו ״#אחיות לדרך״, שנועד לסייע בשילובן של הבוגרות בשוק התעסוקה. לדברי חמווי המלחמה העמיקה את מצבן הפגיע של נשים במצבי זנות והותירה רבות מהן ללא מקור פרנסה וללא עורף כלכלי וחברתי. הקמפיין, שמתבצע באמצעות הפלטפורמה JGive, מלווה במסע פרסום ברשתות ושיתופי פעולה נוספים, שנועדו לחזק את הסולידריות הבין נשית – הסיסטרהוד – שעומדת בליבת העשייה של המכללה.


פעילותה של עמותת ״המכללה״ מבוססת על מתנדבות. המכללה היא מוסד יחיד מסוגו ומהגורמים הבודדים בישראל המסייעים בשילובן של נשים במצבי זנות ואלימות בשוק העבודה. למידע נוסף ולתרומות >>>

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden