כל מה שחשוב ויפה
לואי פרטינו, הביאנלה בוונציה, 2024. צילומים: יובל סער
לואי פרטינו, הביאנלה בוונציה, 2024. צילומים: יובל סער

ונציה 2024: זרים (וקווירים ומהגרים וגולים ופליטים) בכל מקום

הביאנלה לאמנות של ונציה תיפתח הבוקר תחת הכותרת ״זרים בכל מקום״. בשבועות הקרובים נפרסם בפורטפוליו סיקור נרחב של האירועים השונים. עד אז טעימה ויזואלית אינטואיטיבית ראשונה, מהתערוכה המרכזית שאצר אדריאנו פדרוסה בג׳רדיני ובארסנלה

״לא משנה איפה אדם מוצא את עצמו, תמיד, עמוק בפנים הוא זר״, אמר בחודש יוני האחרון אדריאנו פדרוסה, אוצר הביאנלה לאמנות שנפתחה הבוקר בוונציה. שנה לאחר מכן דבריו מקבלים משנה תוקף, בשעה שההכנות לפתיחת התערוכה בביתן הישראלי הושלמו, אבל הביתן נשאר סגור. ובעוד שהתמה המרכזית של הביאנלה מתמקדת באמנים שהם בעצמם זרים, מהגרים, גולים ופליטים – במיוחד אלה שנעו בין הדרום הגלובלי לצפון הגלובלי – בזמן הביקור בימי הפריוויו לקהל המקצועי, החוויה האמנותית האישית מושפעת מהעומס והמטען הרגשי של החצי־שנה האחרונה.

״דמות הזר קשורה למוזרות, לאחרות, להדרה ולרתיעה״, הוסיף פדרוסה. וכך, לצד גרעין היסטורי שמקבץ עבודות מאמריקה הלטינית, מאפריקה, מהעולם הערבי ומאסיה של המאה ה־20, התערוכה נפרשת ומתמקדת בקשת של נושאים קשורים אחרים: ״האמן הקווירי, שנע בתווך של מיניות ומגדרים שונים, לעתים קרובות נרדף או מחוץ לחוק; אמנים אאוטסיידרים, שנמצאים בשולי עולם האמנות, אוטודידקטים או אמנים עממיים; כמו גם האמנים הילידים – שמקבלים יחס של זרים בארצם״. כל אלה עומדים במוקד הביאנלה הזו, ועבודותיהם מהוות את הגרעין העכשווי של התערוכה הבינלאומית.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden