כל מה שחשוב ויפה
חדר 2704, גלריה רוזן. צילום: ענת פינקלשטיין
חדר 2704, גלריה רוזן. צילום: ענת פינקלשטיין

קול קורא: אוסף הטיפוגרפיה של מרכז שנקר לחקר העיצוב

פורטפוליו Promotion: מרכז שנקר לחקר העיצוב בישראל מזמין מעצבות ומעצבים, סטודיאות, חוקרים וחוקרות להציע עבודות גמורות, פונטים שלמים, סקיצות, תהליכי עבודה ועבודות לטרינג וכן טקסטים ומאמרים על האות העברית

מרכז שנקר לחקר העיצוב בישראל מבקש לקדם את מחקר הטיפוגרפיה בשדה העיצוב בישראל ופתוח לקליטה של אוספים טיפוגרפיים הכוללים עבודות גמורות, פונטים שלמים, סקיצות, תהליכי עבודה ועבודות לטרינג וכן טקסטים ומאמרים על האות העברית.

עיצוב אותיות היא מלאכה מורכבת, הדורשת ידע רב ועבודה מדוקדקת וממושכת. מעצבות ומעצבי גופנים אמנם יוצרים תוצר אחד סגור יחסית – מערכת אותיות, קובץ גופן, אך גופנים אלו משמשים את קהל המעצבים האחרים, ותוצרי עבודתם של הטיפוגרפים מתגלגל לשימושים רחבים באוכלוסיה – כרזות וספרים, אריזות מוצרים, פרסומות וכתוביות, שילוט, ממשקים דיגיטליים ועוד. באופן זה, למעצבי הגופנים יש אחריות כבירה והשפעה רבה על התרבות המקומית – במיוחד בישראל הצעירה, שזהותה החזותית עוד מתגבשת.

סקיצות מבחינת פונט דרוגולין, סטודיו ראג. צילום: מ״ל

סקיצות מבחינת פונט דרוגולין, סטודיו ראג. צילום: מ״ל

שני איבגי, תנואות, כתב יד בעולם דיגיטלי

שני איבגי, תנואות, כתב יד בעולם דיגיטלי

קבר יהודי מאל חאנק, מרוקו. צילום: דני זיס

קבר יהודי מאל חאנק, מרוקו. צילום: דני זיס

״אחד המאפיינים המובהקים והמרתקים של התרבות החזותית המקומית הוא האלף־בית העברי. מערכת האותיות המשמשת אותנו היא בעלת היסטוריה עשירה, השזורה בקורות המקום, בעברו ובעתידו״, מסבירה גלית גאון, ראש המרכז. מתוך הכרה בהשפעה זו, הוחלט במרכז על תכנית חמש־שנתית לקידום תחום הטיפוגרפיה בשדה העיצוב המקומי.

התכנית מתבצעת דרך תיעוד ושימור, עידוד יצירה מחקרית חדשה, ארגון הידע באופן שיועיל למחקר ולסטודנטים ולמעצבים וכן פרסום מאמרים, תערוכות (הראשונה ביניהן היא ״חדר 2704: ניסויים בטיפוגרפיה״ שאצרו קובי פרנקו ותום כהן), פודקאסט על טיפוגרפיה וכנס מקצועי.

אחת מפעילויות הדגל של תכנית זו היא חממת מפעל הפיס לאות העברית. במסגרת החממה נבחרו ארבעה פרויקטי מחקר של חמישה טיפוגרפים, הזוכים למימון מטעם מפעל הפיס ולליווי מקצועי ואקדמי צמוד במשך שנה. חברי החממה עמלים על ארבעה גופנים חדשים, המתבססים על מחקרים אלו.

״כמרכז מחקר לעיצוב, חלק מתפקידנו הוא להציע פלטפורמה למחקר תיאורטי לצד מחקר מעשי, שלו שימושים פרקטיים בשדה העיצוב״, מסבירה תום כהן, אוצרת החממה. ״כמי שעוסקות בתיעוד היסטורי ובחיבורו ליצירה עכשווית, אנחנו רואות חשיבות רבה בעידוד מעצבות ומעצבים ותיקים ומיומנים, לצד שיתוף הידע עם מעצבות ומעצבים צעירים, העתידים להוביל את התחום״.

במסגרת החממה, הטיפוגרף בן נתן מחיה בגופן חדש את המסורות הטיפוגרפיות העבריות של דרום מרוקו, בעקבות ארבעה בתי קברות עצומים שהתגלו לאחרונה בקרבת אל אל חאנק; המעצבת שני איבגי מייצרת כתב יד עברי שמשתנה בסביבה דיגיטלית, השומר על האופי והייחוד של הכתיבה הידנית; סטודיו RAG (רמי רשתי ואלון קנצ׳וק) מחיים ובוחנים מחדש את צורתו של דרוגולין, גופן גרמני־יהודי קאנוני שמקורותיו מתערערים בעקבות מסמך בן מאה שנים; ונוי ניימן בוחן את האפשרות של יידיש 2.0 בגרסה עכשווית, שמאירה את השעטנז השפתי שמאפיין את הישראלים המתגוררים בניכר. כל אלו יוצגו בספר ובתערוכה, שעתידים להתפרסם בסוף 2024.

ביקור החממה לאות עברית בספריה הלאומית. צילום: אורי דרוקמן

ביקור החממה לאות עברית בספריה הלאומית. צילום: אורי דרוקמן

birds

לצד הפרויקטים והתערוכות, עיקר התכנית הוא הקמתו של פרק טיפוגרפי נרחב ומסודר באוסף של מרכז שנקר לחקר העיצוב. האוסף יציג פרויקטים חשובים בתחום ואת הגופנים המשמעותיים שיצאו בישראל, וכן ירכז עבודות מחקר בנושא. האוסף ישמש בעתיד כמאגר המידע האמין, המקיף והעדכני בתחום הטיפוגרפיה העברית (והמקומית שאינה בעברית) ויכלול תיעוד לגופנים ולעבודות טיפוגרפיות, סקיצות ותהליכי עבודה, ראיונות עם מעצבים, חיבור למאמרים ומידע תיאורטי והיסטורי.

מעצבות ומעצבים, סטודיאות, חוקרים וחוקרות, מוזמנים לשלוח חומרים והצעות לאוסף הטיפוגרפיה. המרכז פתוח לקליטת אוספים טיפוגרפיים, הכוללים עבודות גמורות, פונטים שלמים, סקיצות, תהליכי עבודה ועבודות לטרינג וכן טקסטים ומאמרים על האות העברית. ההצעות ייבחנו על ידי צוות אוצרות האוסף ויעברו, לקראת קליטתם, סריקה, עריכה והשלמת מידע.

להגשת הצעות ופרויקטים לאוסף הטיפוגרפיה, פנו במייל לכתובת [email protected] בצירוף שמות המעצבים או החוקרים, שם הפרויקט, שנת הפרויקט ותיאור קצר. מומלץ לצרף קבצים.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden