כל מה שחשוב ויפה
צורי גואטה במוזיאון הטבע. צילומים: שי בן אפרים
צורי גואטה במוזיאון הטבע, פיסול בסילקון וטקסטיל. צילומים: שי בן אפרים

הרשימה המשותפת // 20.6.24

צורי גואטה במוזיאון הטבע; תערוכות חדשות במוזיאון פתח תקווה; אביב אצילי בחדר התצוגה של רו ארט; ESCAPISM במלון אימפריאל; קארן דולב ואורי וויינשטיין בפרטר; אן בן אור בגלריה רוטשילד; יומנים בגלריה אילו

צורי גואטה: שירת האלמוגים במוזיאון הטבע

״שירת האלמוגים״, תערוכה חדשה בשיתוף האמן הבינלאומי צורי גואטה, תיפתח ביום שני (25.6) במוזיאון הטבע ע״ש שטיינהרדט (אוצרות: ד״ר נגה סוקלובר ולימור מרגוליס), ותשלב בין מדע לאמנות. עבודתו של גואטה ״יקום מקביל״ נוצרה במיוחד לתערוכה, ובה אלפי פריטים מפוסלים בטקסטיל וסיליקון בעבודת יד. המיצב מדמה תצורות אורגניות מורכבות, ומתכתב עם היופי, הצורה והמרקם של שונית האלמוגים. לצידו מוצגים פריטי אוסף מדעיים, תצלומים מרהיבים ומידע שנאסף בעשרות שנות מחקר מדעי.

גואטה הוא מעצב־על, בוגר המחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר שפרץ לפני כמעט שלושה עשורים בקריירה בינלאומית בזכות יצירות בחומרים, צורניות וטכניקות שפיתח בעצמו. גואטה חי ועובד בפריז, ועבודות הסטודיו שלו, הנעות על התפר שבין עיצוב לאמנות, משולבות בקולקציות אופנה ותכשיטים, שלו ושל מותגי יוקרה.

השילוב בין יצירה אמנותית למדע וטבע מזמין את המבקרים לחוות את העולם התת־ימי ולהתפעם ממנו, להתבונן ביופייה של שונית האלמוגים ולהתפעל ממורכבותו וייחודו של בית גידול חשוב זה, הנסתר בדרך כלל מעינינו.

צורי גואטה במוזיאון הטבע. צילומים: שי בן אפרים

צורי גואטה במוזיאון הטבע. צילומים: שי בן אפרים


תערוכות חדשות במוזיאון פתח תקווה

מקבץ חדש של תערוכות ייפתח מחר (21.6) במוזיאון פתח תקווה לאמנות: הפרויקט המרכזי, ״צלם הדברים – אלבום דרום״ (אוצרות: דנה אריאלי ואירנה גורדון) כולל ספר בהוצאת ידיעות ספרים ותערוכה שתוצג במקביל גם במוזיאון ראשונים. הפרויקט מציג עבודות צילום של 107 צלמות וצלמים צלמים ופורש את סיפורו של חבל הארץ של הנגב המערבי ברקע האקטואליה של האירועים העכשוויים.

בנוסף ייפתחו תערוכות יחיד: ״צבע, חומר, אנרכיה״ – תערוכתו של צבי טולקובסקי (אוצרת: אירנה גורדון) מציבה מערך אנרכי של ציור, רישום, קולאז׳, אסמבלאז׳ וספרי אמן. מור אפגין מציג את ״לימבו״ (אוצרת: דניאל צדקה־כהן), תערוכה המציעה אזור סף אפוקליפטי של מציאות לא ודאית. דורון וולף מציג את ״ואניטס״ (אוצרת: רעות פרסטר), תערוכה של ציור ריאליסטי המעלה שאלות על נצחיות ומקוריות. ״השחר״, תערוכתה של להלי פרילינג (אוצר: דוד פרנקל) הנפרשת על פני שני חללים מזמינה את הצופה למסיבת אבל. מיכל שכנאי בוחנת ב״על כידון הברוש״ (אוצרת: ענת גטניו), תערוכת מרובת מדיומים, את התרבות הקיבוצית שבתוכה צמחה.

מיכל שכנאי. צילום: יסמין להב

דורון וולף. צילום: מ"ל

צבי טולקובסקי. צילום: מ"ל

אבי סבג


אביב אצילי מניר עוז, בחדר התצוגה של רו ארט

תערוכה והשקת ספר לזכרו של אביב אצילי תפתח מחר (21.6) בחדר התצוגה של גלריה רו ארט. בתערוכה יוצגו עבודותיו של אביב אצילי בטכניקות שונות, מהשנים האחרונות. אצילי, בן קיבוץ ניר עוז, נהרג במהלך אירועי ה־7 באוקטובר. אשתו ליאת נחטפה ושוחררה לאחר חודש וחצי. אצילי היה המוסכניק של הקיבוץ, הוא תיקן ציוד חקלאי ובמקביל צייר ופיסל כשהוא עושה שימוש רב באותו הציוד ממש.

ברגים, מסמרים, חתיכות פח, בוכנות מנוע, כל החומרים שהיו בקירבתו היומיומית של אצילי, זכו לטרנספורמציה: מהרגיל והשימושי אל הנשגב והפלאי.  בידיים שלו, ידי אדמה, ידי מוסכניק, ידי עמל, מכחולים מורחים צבעי אקריליק, עטים מותירים את רישומם, מתכות מתעקמות, מותכות זו לזו. במקביל יוצגו בתערוכה עבודות של תלמידים בכיתות י״א־י״ב ממגמת האמנות של בית חינוך אופק, קיבוץ עברון – שאותן יצרו התלמידים כמחווה לעבודותיו של אצילי.

אביב אצילי מניר עוז. צילומים: משפחת האמן

אביב אצילי מניר עוז. צילומים: משפחת האמן


ESCAPISM במלון אימפריאל

ESCAPISM, תערוכת הפופ אפ השלישית בסדרה, תפתח ביום ראשון (23.6) במלון אימפריאל (אוצרת: יערה זקס). בעוד מדינת ישראל מתמודדת עם אי ודאות ולצד אירועי התקופה האחרונה, האמנים בתערוכת אימפריאל הוטל וונדרלנד יציעו למבקרים צורה ייחודית של ביטוח אסקפיזם, דרך תערוכה המבקשת להציע למבקרים להרגיש כיצד אסקפיזם עשוי לשמש ככלי רב עוצמה להתמודדות, ריפוי ושינוי חיובי.

בתערוכה החדשה כל אחד מ־37 חדרי המלון ישמש כפורטל לעולם חדש ומציאות חלופית שיצרו 54 אמנים מתחומים שונים. המלון הוותיק יהפוך לקנבס קולקטיבי שבו אמנים יציעו למבקרים בריחה זמנית מהמציאות המשמשת ביטוח רגשי מפני אי הוודאות של זמננו המבטאת את החזון שלהם לעולם עם תקווה ואופטימיות.

דניאל פילוסוף. צילומי הדמיה: מ״ל

דניאל פילוסוף. צילומי הדמיה: מ״ל

נועה ברכה (הדמיה)

עינת שטקלר (הדמיה)


birds

קארן דולב ואורי וויינשטיין בפרטר

״חמניות״, תערוכה משותפת לקארן דולב ואורי וויינשטיין, מוצגת בפרטר (אוצר: רועי ברנד), וכוללת מקבץ של עבודות רישום, פיסול ווידיאו שנוצרו במהלך המחצית הראשונה של שנת 2024 לאחר אסון מתמשך, על סף תהום. קארן דולב ואורי וויינשטיין הם זוג בחיים, מתגוררים בתל אביב־יפו וחולקים סטודיו משותף. בעבודותיהם אפשר לחוש בכמיהה הנוסטלגית להבטחת עבר שלא מומשה; אפשר לחוש באכזבה אבל גם בהתרפקות על היופי והעונג של הכמיהה עצמה.

דולב מחדירה אובך נוסטלגי ותמימות נעורים לעבוד הרישום שלה. וויינשטיין ממחיז סיטואציות מתרבות פופולרית תוך התמקדות ברגעי קסם ומבוכה עם מתח תיאטרלי שקפא בזמן. עבור שניהם התרבות הישראלית והשפה העברית משמשות חומרי גלם מרכזיים.

אורי ויינשטיין. סטילס מווידאו

קרן דולב. צילומים: מ״ל


אן בן אור בגלריה רוטשילד

״לאחוז בשולי הזמן״, תערוכת יחיד לאן בן אור תפתח הערב (20.6) בגלריה רוטשילד אמנות (אוצר: יניב שפירא). הציורים בתערוכה מרפרפים בין מה שהעין רואה לבין תעתועי זיכרון, בין היאחזות בממש לבין דמיון, בין מצב של ערות ושינה. הם כמו בקעו מעצמם, ללא תכנון או מחשבה תחילה, בעקבות נסיבות שבהן נכנסה בן אור לחנות יד שניה ומבטה נלכד בשמלה אדומה. סדרת הציורים שעליה החלה לעבוד בעקבות אותו צירוף מקרים שהתרחש בשנת 2018 נמשכה חמש שנים תמימות.

הסרט ״הליכה״ שאותו הסריטה בפולין מוצב במרכז התערוכה ומורכב משני מסכים, כשני זמנים שונים אך מקבילים. באחד רואים אישה מבוגרת, צועדת ביערות המושלגים של פולין, בשני זוהי בחורה צעירה שצועדת יחפה בנופי ישראל הצחיחים. שתי הנשים לבושות באותה שמלה אדומה, וההליכות נטולת זמן ותכלית. באמצעות סמיכותן היא מנסה לגשר על פערי הזמן והמקום, כמו ניסיון להיאחז בשולי הזמן.

אן בן אור. צילומים: מ״ל


יומנים בגלריה אילו

״יומנים: תערוכת זכרונות מאוירים״ תפתח מחר (21.6) בגלריה אילו במרכז ההנצחה בקרית טבעון (אוצר: צחי פרבר). בתערוכה יוצגו עבודות בעלות אופי יומני – סיפורים ביוגרפים מצוירים, תיעוד מאויר של התפתחות על ציר זמן, יומנים ויזואליים מקוריים ועוד.

משתתפים.ות: אורית עריף, אילנה זפרן, איציק רנרט, בלה פוטשבוצקי, גל שוהם שכטר, דור כהן, דנה לו־יון, ולי מינצי, טליה דריגס, יונתן וקסמן, יעל אופיר, יעל וייס, לי קורצווייל, לימור שנורמכר, מיכל בוננו, מיכל מגן, מעיין תמיר, מעין פרץ, נגה מלצר, נטע קומורניק, נטעלי רון־רז, נעם נדב, נעמה בנזימן, צחי פרבר, רעות בורץ, שחר קובר, שקד בשן, תמי ברנשטיין, תמר בלומנפלד.

טליה דריגס

טליה דריגס

רעות בורץ

רעות בורץ

מיכל בוננו

מיכל בוננו

יעל אופיר

יעל אופיר

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden