כל מה שחשוב ויפה
יוסי מרק, Moody Blues. צילום: סטודיו שוקי קוק

הזוכה בפרס שיף לשנת 2024: יוסי מרק

פורטפוליו News: הצייר יוסי מרק הוא הזוכה בפרס ע״ש חיים שיף לאמנות פיגורטיבית־ריאליסטית לשנת 2024; יציג בשנה הבאה תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב

ועדת פרס שיף הכריזה על הזוכה בפרס שיף לאמנות לשנת 2024 – הצייר יוסי מרק. הפרס כולל מענק כספי לאמן בסך 10,000 דולר ותערוכת יחיד במוזיאון תל אביב מלווה בקטלוג, שתוצג בשנת 2025. 

 מרק נולד בשנת 1954 והחל לצייר כבר מגיל צעיר. הוא למד פילוסופיה ומדעי החברה באוניברסיטת תל אביב וציור במכון אבני, והציג את עבודותיו בתערוכות יחיד וקבוצתיות רבות. מרק הוא מייסד, מורה ומנהל המכון לאמנות חזותית בקריית המוזיאונים בפתח תקוה.

יוסי מרק. צילום: דודי צרנובילסקי

יוסי מרק. צילום: דודי צרנובילסקי

יוסי מרק בגלריה שלוש. צילומים: סטודיו שוקי קוק

דיאלוג חרישי. צילום: סטודיו שוקי קוק

מוקדם יותר השנה הציג מרק תערוכת יחיד בגלריה שלוש שאצרה דרורית גור אריה. בשיחה שניהלו השניים אמר ש״הציור הוא מסע בין המינימום ההכרחי לבין המקסימום האפשרי. האתגר הוא להשיג איזון בין השפה החזותית לבין התוכן המנטלי – הנפשי רגשי״.

למעלה מ־160 אמניות ואמנים הגישו את מועמדותם לפרס השנה והאמן הזוכה נבחר על ידי ועדת שופטים: האוצרת הראשית של מוזיאון תל אביב לאמנות, מירה לפידות; האוצרת ומרכזת הפרס, עמנואלה קלו; חבר מועצת המנהלים של מוזיאון תל אביב, דורון סבג; פרופ׳ אריאל הירשפלד וד״ר דיויד גרייבס.

birds

מנימוקי חבר השופטים: ״יוסי מרק הוא אמן ותיק ומוערך בעולם האמנות הישראלי. עבודותיו מציעות לצופה חוויה מרתקת, המשלבת בין מבט כובש של שליטה גמורה לבין מבט מופנם של אינטימיות נדירה.

״׳כתב היד׳ הציורי של מרק הוא יחיד במינו. בדומה לציירים דגולים אחרים, אפשר לזהות את הסגנון הייחודי לו במבט ראשון. מצד אחד, מרק מצייר דמויות חיות, מתוך התבוננות, ובאורח ריאליסטי משכנע ביותר. מצד שני, ציורו מדוד באורח קיצוני, שכן מרק בוחן את המודל שלו בקפידה מיקרוסקופית, בעיפרון מחודד, הוא מודד – פשוטו כמשמעו – כל מילימטר של הדמות.

״את סימני המדידה הוא משאיר גלויים בציור המוגמר. מן הצד האחד, הרישום המדוד של הנושא מעניק לציור איכות של חדות, דיוק ויציבות ״מעבר למציאות״. ומן הצד השני, בכך שהוא תופס כל קמט, כל קפל, כל ניואנס של המודל, הוא מעניק רובד אנושי, אפילו אינטימי, לציור״.

אפילוג (2). צילום: אבי חי

אפילוג (2). צילום: אבי חי

בערוב היום. צילום: סטודיו שוקי קוק

בערוב היום. צילום: סטודיו שוקי קוק

חיים שיף (1924-2000) היה איש עסקים, מלונאי ואספן אמנות ישראלית, שתמך רבות באמנים צעירים ובלתי ידועים. בנו, דובי שיף, גם הוא אספן אמנות נלהב, החליט להנציח את זכרו של אביו באמצעות הענקת פרס שנתי במוזיאון תל אביב לאמן.ית ישראלי בולט בתחום האמנות הפיגורטיבית־ריאליסטית.

 הפרס ע״ש חיים שיף לאמנות פיגורטיבית־ריאליסטית נוסד בשנת 2008 ועם השנים ביסס את מעמדו בשדה האמנות הישראלי, בעקבות התערוכות של הזוכים במוזיאון תל אביב. זוכי הפרס: אמנון דוד ער 2008 / מיה זר 2009 / ערן רשף 2010 / אורית אקטע הילדסהיים 2011 / אלדד פרבר, סיגל צברי 2012 / דוד ניפו 2013 / ליאוניד בלקלב 2014 / עפר רותם 2015 / פאטמה שנאן 2016 / מתן בן כנען 2017 / סמאח שחאדה 2018 / טגיסט יוסף רון 2019 / ישראל חמד 2020 / שירה זלוור 2021 / רוני טהרלב 2022 / נטע ליבר שפר 2023.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden