כל מה שחשוב ויפה

נון-אובג'קט

לפני שלוש שנים נתקלתי בכף שהייתה מורכבת מהמון כפיות קטנות. כל כך הוקסמתי ממנה כך שמיד פרסמתי עליה פוסט. שנייה לאחר מכן כבר שכחתי ממנה. והנה, כבמטה קסם, נתקלתי בה שוב, בספר עיצוב חדש בשם "NONOBJECT", שיצא בסוף השנה שעברה בהוצאה לאור של המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT). לא מדובר בספר עיצוב רגיל, ששם דגש על תמונות יפות, אלא בספר שלתמונות המרהיבות שמופיעות בו ולטקסט שמבאר אותו יש מעמד שווה. מיד שלחתי מייל להוצאה ולמחברי הספר, המעצב ברנקו לוקיץ' והתיאורטיקן של עיצוב, בארי כץ, שהיה לי הכבוד לפגוש ולראיין לגלריה כשהוא ביקר בארץ לפני כמעט שלוש שנים.

שלוש שנים אחרי, התפרסמה היום בגלריה סקירה של הספר וראיון עם מחבריו. מכיוון שבעיתון שמו רק שתי תמונות, נראה לי שכדאי להרחיב קצת יותר כדי שיהיה אפשר להבין מדוע ביל מוגרידג', מנהל הקופר יואיט, המוזיאון הלאומי לעיצוב של ארצות הברית, מעצב המחשב הנייד הראשון, ממקימי Ideo וזוכה פרס מפעל חיים שהוענק לו ב-2009 בבית הלבן, אמר על הספר "אני חושב שספר זה ישנה את הדרך שבה אנחנו חושבים על עיצוב" והשווה את לוקיץ' לגדולי המעצבים כמו דיטר ראמס (שטבע את האמירה "פחות אבל טוב יותר"), אטורה סוטסאס, מאריו בליני, פיליפ סטארק, נאוטו פוקאסווה, ג'ספר מוריסון וג'ונתן אייבי (המעצב הראשי של חברת אפל).

נקודת המוצא של לוקיץ' היא קריאת תיגר על המשוואה הידועה שהצורה של אובייקט צריכה לרמז על התפקיד שלו (Form Follows Function). הרעיון נובע בעיקר מהמצאת השבב האלקטרוני, שביטלה את הצורך של הצורה לבטא את יעודו של האובייקט. כאן עולה השאלה הפילוסופית מה זה אובייקט ואיך אנו אמורים להתייחס אליו? לפי כץ, אנחנו כבר לא יכולים לנחש מה אובייקט עושה רק מהתבוננות בו, וכדוגמה הוא נותן את מכשיר האייפון או הבלאקברי – האם היינו יכולים לנחש מה המכשיר עושה רק מלהסתכל עליו? כתוצאה מכך, הוא כותב, מעצבים קיבלו חופש בלתי מוגבל לעצב אובייקטים, גם אם הם לא תמיד משתמשים בחופש הזה.

והנה מה שלוקיץ' עיצב. את כל הראיון מומלץ מאד לקרוא, כאמור,  כאן.

טלפון שמורכב כולו ממקשים כך שלא משנה איך הוא מונח ומאיזה צד מרימים אותו אפשר מיד לחייג

כף שברגע שמעמיסים עליה יותר מדי אוכל היא קורסת והאוכל נופל בחזרה לצלחת

כמה דק יכול להיות הסכו"ם שלנו, ועדין להישאר פונקציונאלי

כסאות ושולחנות בעלי רגל אחת המעניקים אשליה של ריחוף

רוצים עוד? הנה האתר של הספר

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

  1. shua

    ממש מעניין. הספר כבר הגיע לארץ?
    נורא חבל שלפעמים בעיתונים מקמצים בתמונות בעיקר בכתבה בעלת אופי כזה

    1. יובל

      אין לי מושג אם הספר הגיע לארץ, לדעתי הוא לא מסוג הספרים שגם יגיעו, וחבל. ובאמת גם חבל שלא תמיד יש מקם ליותר תמונות בעיתון. בזביל זה יש בלוג…

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden