כל מה שחשוב ויפה

רואים רוקנ'רול

 

התערוכה "רואים רוקנ'רול- המימד הויזואלי של הרוק הישראלי" יפתח ב-18.6.2011 בבית האמנים בתל אביב, בשלושה חללי תצוגה. אוצרים: אירית לוין, אריה ברקוביץ. יועץ אמנותי: פרופ' נסים קלדרון

הרוקנ'רול יוצר חוויה הפונה לכל מערכת החושים האנושית. אפשר לראות בו הגשמה של אמנות טוטאלית, שכן הוא מורכב מממדים יצירתיים רבים ובהם הספרותי – מוזיקה ומילים; התאטרלי – הופעה על במה; הממד של האמנויות הפלסטיות – עיצוב של צורה וצבע בחומרים המלווים את הופעת האמן; התנועתי – קירבה למחול באמצעות תנועות הגוף בזמן ההופעה; הקולנועי – וידאו-קליפים וסרטי רוק.

התערוכה "רואים רוקנ'רול" מציעה מבט אל האספקטים הוויזואליים של עולם הרוק הישראלי.

ההתמקדות בוויזואליה של תרבות הרוק – שה"פרפורמנס" הדרמטי, העוצמתי, הוא מרכיב דומיננטי בה – מרכזת את מבטנו בפן החזותי של הרוק, כפי שהוא בא לידי ביטוי בצבע ובצורה, בקליפּ, בעיצוב עטיפות האלבומים, הכּרזות והתמלילים.

התערוכה שופכת אור על הדיאלוג המתקיים בין האמנים המבצעים לבין האמנים המעצבים – צלמים, מעצבים גראפיים ואמנים פלסטיים המתעדים את הסצינה. עבודתם של האחרונים מייצרת אמירה מעניינת על אופי היוצר והיצירה, תוך שימוש בסמלים ובדימויים עכשוויים הטבועים בתודעה התרבותית הקוקלטיבית.

עיצוב האלבומים והכּרזות יש בו כדי להעיד על נגיעה עמוקה בהוויה הישראלית, שכל אחד מן היוצרים מקיים איתה יחסים משמעותיים על פי דרכו. הזיכרון הקולקטיבי, המחאה החברתית-הפוליטית, המצוקה הביוגרפית, תהיות בענייני סמנטיקה ומיגדר – כל אלה מוצאים את ביטויים האישי הייחודי. ניתן לראות במקום העיצובי של מוסיקת הרוק העברי צומת דינאמי של שיתוף פעולה בין מוסיקה, צילום, עיצוב והפקה. וכאן יש להזכיר גם את האמנים הפלסטיים שהתחברו לחוויה של הרוק בכלל ולרוק העברי בפרט, ועבודתם נגעה בו במישירין או בעקיפין – עוד ראָיה להשפעתו הממריצה ורבת ההשראה של הרוק הישראלי על התרבות המקומית.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

4 תגובות על הכתבה

 1. יותם

  תודה על הפרסום, נראה מעניין מאוד.

  שאלה כללית יותר, ברשותך, בהקשר של הפוסט ובכלל –
  בתור בלוג אישי שלך, שבו הרוב המוחלט של הטקסטים פרי עטך, לא נראה לך הגיוני לציין שאתה מצטט הודעה לעיתונות? אין פה דרך לדעת מה טקסט שלך ומה טקסט יחצ"ני. לפי דעתי הכנה דרוש בידול עיצובי או טקסטואלי.

  1. יובל

   בגדול אתה צודק. לתומי חשבתי שכל מה שנכנס לחדשות העיצוב זה ברור שזה טקסטים כלליים כאלו זה ברור. הפוסטים של חדשות העיצוב גם לא מופיעים בעמוד הבית, כמו גם לא ברשימת הוסטים האחרונים מימין למעלה.
   אבל במחשבה שניה, אולי דרוש פה באמת בחלק הזה איזה מין דיסקליימר או באמת עיצוב שונה. יש לך רעיון קונקרטי?

   1. יותם

    המממ… אולי אפור/איטליק/מוזח/במסגרת/עם מירכאות?

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden