כל מה שחשוב ויפה

ביהמ"ש: הזכויות על גופן "הדסה" שייכות למשפחתו של המעצב

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע השבוע כי זכויות היוצרים הבלעדיות על הגופן (פונט) "הדסה" שמורות לחנה טל, בתו של מעצב הגופן, הנרי פרידלנדר. טל הגישה לפני כשנתיים תביעת פיצויים מתוקשרת בסך 4.5 מיליון שקלים נגד חברת הגופנים מסטרפונט, בטענה שסחרה בהדסה במשך שנים ללא הסכמתה. החברה מסרה בתגובה כי תערער על הפסיקה לבית המשפט העליון.

הדסה הוא בין הגופנים החשובים בעברית, יחד עם גופנים אחרים דוגמת פרנק-ריהל (שבו מודפס עיתון "הארץ"), נרקיסים, קורן ואהרוני. פרידלנדר, יליד גרמניה, עיצב אותו בשנות ה-30 בהולנד, שאליה ברח ממולדתו בשל גילויי האנטישמיות, כחלק מניסיונותיו לעצב אות עברית מודרנית. בשנות הכיבוש הנאצי הוחבא בעליית גג על ידי אשתו והמשיך לפתח את האות בשנות מלחמת העולם השנייה. לאחר המלחמה המשיך במחקר, עיצוב וחינוך טיפוגרפי וב-1971 זכה בפרס גוטנברג.

ביולי 2009 הגישה טל, בעידוד בתה אילה העובדת כמאיירת ב"TheMarker", תביעת פיצויים כנגד מסטרפונט. לטענתה, החברה הודתה כי עשתה שימוש בגופן ללא הרשאתה. בין השאר סחרה בו בקטלוג גופנים למחשבים שהוצעו למכירה ומכרה רישיונות לשימוש בו. לטענת טל, "הדסה היא יצירת אמנות ייחודית ומקורית, שמוגדרת על ידי מומחים בתחום כאות פורצת דרך מבחינת סגנונה, וכל שינוי בצורתה מהווה פגיעה של ממש וסילוף של יצירת האמנות".

לאחר יותר משנתיים של דיונים, קבע ביום שני השופט רפאל יעקובי כי "הגעתי למסקנה כי התובעת היא בעלת הזכויות באות, ובכלל זה בתוצר הדיגיטלי, בשל כך שזכויות אלו היו בבעלות אביה כשנפטר ועברו אליה כיורשתו היחידה".

עורכת הדין של טל, נרדה בן צבי, מסרה כי כעת ייאלץ בית המשפט לקבוע מהו הנזק הראוי שנגרם לה עקב השימוש בגופן ואת סכום הפיצוי. לדבריה, היקף הפגיעה הריאלית שגרמה מסטרפונט למרשתה עומד על 14.7 מיליון שקלים וייתכן שתבקש מבית המשפט לעלות את גובה הפיצויים לסכום זה.

עורך הדין של מסטרפונט, יעקב קלדרון, מסר בתגובה להכרעה כי "מדובר בשופט שלא הבין את הכתוב, לא בעברית ולא באנגלית, וכדאי שכל עם ישראל יידע מיהם שופטיו. הוא לא קרא את מה שהוא היה צריך לקרוא ולא הבין את מה שהוא קרא. מי שיקרא את פרוטוקול המשפט ייווכח שבשנת 1950 פרידלנדר ויתר ויתור מוחלט על הזכויות שלו באות. יש כאן טעם רציני לפגם גם ביושרה של השופט וגם בהבנה שלו". קלדרון הוסיף כי מסטרפונט תערער על הפסיקה.

חנה טל מסרה כי "לאחר כחמש שנים של מאבק משפטי והרבה יותר שנים שבהן נסחרה אות הדסה בצורה פראית, פיראטית ולא מוסרית, אני שמחה שזכיתי לקבל הזדמנות לאפשר לאות הדסה את המשך קיומה והתנהלותה באופן שהולם אותה ואת יוצרה".

– – –

פורסם במקור בעיתון הארץ. בתמונה: פונט הדסה

לקריאה נוספת: למי שייך הגופן "הדסה", כתבתה של עפרה אידלמן, עיתון הארץ, 10/7/2009

מלחמת הפונטים, פוסט שלי עם שלל תגובות, 14/7/2009

 

 

 

 

 

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

3 תגובות על הכתבה

 1. שוע

  בין כל החדשות כיף לקרוא כל סיפור שבו הטובים מנצחים. 🙂

  1. yuval saar

   לגמרי! ולמרות שזה עדין לא נגמר, יש סיבה להיות אופטימיים

   1. אברהם

    אני חושב שזה ממש במידה שאדם מודד מודדים לו בחזרה רואים זאת בחוש אני מזדהה עם כל אחד שקבל את האיומים שלהם וברוב המקרים הגיב בתשלום מיידי של כמה ספרות

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden