כל מה שחשוב ויפה

עיצוב טרי

מהרגע הראשון שבו פורסמה הידיעה על כניסתו של תחום העיצוב ליריד צבע טרי (שייפתח מחר), השאלה שכולם שואלים היא יצליח או לא? אנשים יקנו או לא? האם החיבור בין אמנות לעיצוב יעבוד?

ובמילים אחרות: האם אפשר לחבר בין גורמים מסחרים כמו קסטיאל (וגם שרית שני חי, אריק בן שמחון, דניאלה להבי, סוהו ומונקי ביזנס) לבין גלריות נחשבות לאמנות ולבין מעצבים אחרים שמציגים ביריד כמו חנן דה לנגה, טל גור, יעקב קאופמן, עמי דרך ודב גנשרוא, סטודיו מג'נטה של רונן בבלי, דויד אמר, עדי טוך, זמר פלד, אוהד זלוטניק או נעמה הופמן ודקלה בן ארי, שהצילום בראש הפוסט (של יעל אנגלהרט) מעניק הצצה לשיתוף הפפעולה המסקרן שלהן.

האמת, אין לי תשובה נחרצת, אבל אלו יהיו כמה מהשאלות שאעסוק בהן מחר במפגש נוסף בסדרה פורטפוליו לייב שיתקיים בבית העיר בשעה 20:30 בהשתתפות יעקב קאופמן, נירית נלסון וורדית גרוס.

יעקב קאופמן, 2013, Crowd

יעקב קאופמן, 2013, Crowd

השאלות האלו גם הופיעו בכתבה שלי שהתפרסמה הבוקר בגלריה על יריד עיצוב טרי – שכללה בעיקר ראיון עם יפעת גוריון, המנהלת האמנותית והאוצרת של שני הירידים, ועם עוזרות האוצרות, אמי שחר וסלומה פקיאל. שחר הקימה ב-2009 את גלריית דיזיינספייס, תחילה בחלל פיזי בדרום תל אביב, והציגה בה עיצוב אינטרדיסציפלינרי. אחר כך חברה לפקיאל ובשנתיים האחרונות הן יזמו בין השאר אירוע הקרנת סרטי וידיאו ארט בקולנוע עדן בלילה הלבן בתל אביב והציגו את צמד המעצבים מיכל צדרבאום ונועם דובר ביריד דיזיין מיאמי האחרון.

קולקציית HYBRIDE של חברת SELETTI לרשת SOHO

קולקציית HYBRIDE של חברת SELETTI לרשת SOHO

 

את רשימת המציגים המרשימה של יריד צבע טרי אפשר לזקוף גם לזכותן: מעבר על רשימת השמות, גם זו של המציגים בחממת המעצבים, מגלה שנעשתה פה עבודה יסודית ומעמיקה, ושמיטב המעצבים הפעילים בארץ מציגים השנה ביריד. זה כבר מעלה שאלה אחרת: בהנחה שהיריד יצליח, מה יקרה בשנה הבאה? מאיפה יגיעו מעצבים חדשים? בתגובה לשאלה הזו אמרה שחר ש"זה נסיון מעניין לבדוק במה הקהל מתענין, לבדוק את השוק המקומי. אנחנו מקוות שהפלטפורמה החדשה תגרום למעצבים להבין שיש איפה להציג ולמכור עבודות, שיש בשביל מה להתאמץ".

אם לחזור לשאלה הראשונה, גוריון מאמינה כמובן שהחיבור בין העיצוב לאמנות יוכיח את עצמו. לדבריה, "המציגים המסחריים היו צריכים להציג פרויקט חדש, לא לפתוח עוד סניף של החנות. אני אוהבת את הדיפוזיה בין שני העולמות, אני לא שותפה לרגשי הנחיתות של עולם העיצוב מול האמנות. בכל מקרה לא היה מי שאמר שהוא לא ישתתף בגלל יריד העיצוב. זה פיילוט של כולנו, כולם סקרנים לראות מה יהיה".

ואם לחזור גם לשאלה מי יקנה עיצוב ביריד, ענתה גוריון ש"לעומת יריד האמנות, אני מאמינה שדווקא ביריד העיצוב יהיה קל יותר למכור, כי אלו פריטים פרקטיים שאנשים רגילים לקנות. על אמנות אתה אולי יכול לוותר אבל אתה תמיד צריך כסא לשבת עליו ומנורה שתאיר מעל הראש. אנחנו לוקחות סיכון גדול, זו הרפתקה, אבל לא היינו עושות את זה אם לא היינו מאמינות שבסופו של דבר כולם ירוויחו מזה. היום יש אנשים ששואלים מתי צבע טרי הבא כי הם עברו לבית חדש והם רוצים לקנות יצירות אמנות לבית החדש. עכשיו הם שמעו שהשנה יהיה גם עיצוב, והם אומרים ׳יופי. נורא מסקרן אותי לראות מה יהיה שם׳.

"גיבשנו מקבץ מציגים מעניין שמספק נקודת מבט על עולם העיצוב בארץ כעת. זה לא המבט בהא הידיעה, יש הרבה אקלקטיות, אין רצף אוצרותי, זה יריד, אבל אנחנו מקפידים שהרמה לא תיפול ממה שאנחנו מציגים ביריד האמנות".

– – –

היריד נפתח כאמור מחר. אני מקווה שהמעצבים ימכרו את כל מה שהכינו כבר ביום הראשון, ואם אתם מחפשים מה לקנות, יש שם יופי של דברים (גם אם לא מאד זולים…). עד אז שוב תזכורת, מחר ב-20:30:

plive16a

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. tallyco

    נורא נורא יקר (וזה רק מהכתבות בXNET)

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden