כל מה שחשוב ויפה

פורטפוליו לייב ירושלים מפגש 3: בין עיצוב פנים לאדריכלות

במסגרת שבוע העיצוב ירושלים 2013 יתקיים המפגש השלישי בסדרת המפגשים פורטפוליו לייב בירושלים, ביום חמישי ה-26/12 בשעה 20:00, בגלריית YH4, יד חרוצים 4, קומה 4, ירושלים (להזמנת כרטיסים: 077-333-2222, [email protected]). משתתפים:

  • אדריכל ניסן (ניני) ורשבסקי, ראש המחלקה לעיצוב פנים, מכון טכנולוגי חולון
  • אדריכל גל גאון, סגן ראש המחלקה לעיצוב פנים, מכון טכנולוגי חולון, המייסד והבעלים של ״טאלנטס דיזיין״
  • מיה דבש, עורכת ראשית, מוזיאון העיצוב חולון
  • שרון היבש, כתבת העיצוב של xnet ומחברת הספר ״דירה ישראלית״

והפעם: בין עיצוב פנים לאדריכלות

בהחלטה יוצאת דופן בעולם האקדמי מונו מוקדם יותר השנה האדריכלים ניסן (ניני) ורשבסקי וגל גאון לעמוד בראשות המחלקה לעיצוב פנים במכון טכנולוגי חולון. המינוי משותף לארבע השנים הקרובות: ורשבסקי יכהן בשנתיים הראשונות כראש המחלקה וגאון כסגן ראש מחלקה, ולאחר מכן יתחלפו בתפקידם.

ורשבסקי וגאון הם מרצים בכירים בפקולטה לעיצוב במכון, שמשתפים פעולה גם בעיסוקם המקצועי. ורשבסקי, בוגר המחלקה לאדריכלות בבצלאל ובעל תואר שני בלימודי מקרקעין בטכניון, הוא בעל סטודיו עצמאי לתכנון, השקעות ועיצוב, המתמחה בתכנון, פיתוח ועיצוב מחדש של מבנים. בשנה שעברה הוציא לאור את ספר האמן "בתים כואבים", העוסק במושג בית על כל רבדיו, וממנו נבעו גם יתר עבודות האמנות שיצר בהמשך (בתמונה בראש הפוסט: בית קברות לבתים כואבים, ניני ורשבסקי. צילום: איתי סקלובסקי).

לקריאה נוספת: פולין היא האיטליה החדשה. School of Form, בית הספר החדש של לי אדלקורט

גאון, בוגר המחלקה לאדריכלות בבצלאל ובוגר התוכנית למנהלים בפקולטה למינהל עסקים באוניברסיטת תל אביב, הקים בשנת 2008 את מותג העיצוב "טאלנטס דיזיין", שבמסגרתו הוא פועל כארט דירקטור תוך זיהוי מגמות בעיצוב עכשווי וליווי תהליכים יצירתיים של מעצבים, אמנים ואדריכלים. בשנה האחרונה הציגה טאלנטס ביריד האמנות והעיצוב מילאנו, ביריד "עיצוב טרי" הראשון ובפארק בבלי החדש בתל אביב.

את המינוי הכפול הסבירה דיקן הפקולטה לעיצוב במכון טכנולוגי חולון, פרופ' דנה אריאלי, בכך ש"מתוך חתירה לראות את התחום של עיצוב הפנים במבט חדשני, חשבנו שיהיה נכון לשלב בין שתי נקודות מבט שהשניים מייצגים בפועלם – השילוב שבין עיצוב לאדריכלות שמהווים את היסודות של עיצוב הפנים". כך, השניים מצהירים, שאחד הדגשים שמוביל את האני המאמין שלהם, הוא הרצון לחדד ולחזק את תחום עיצוב הפנים ולהבליט ולהקצין את ההבדלים בינו ובין ארכיטקטורה. ״אנחנו לא מתחרים בבתי ספר לאדריכלות, זה משהו אחר״, הם אומרים. ״הדבר יבוא לידי ביטוי בחיזוק העבודה בקנה מידה קטן, מיקסום חומר ויצירת סביבות ואובייקטים בקנה מידה 1:1. בנוסף, נשאף לחזק את התחושה של הבית מול השוק והתעשייה; להיות בית מבחינה מקצועית, מחקרית וחומרית לקהילת מעצבי הפנים – לסטודנטים, למרצים ולבעלי מקצוע בתחום – ובמקביל להיות מחוברים לשוק המקומי והבין-לאומי בתחומים שונים תוך שיתופי פעולה מגוונים".

איך מבדלים בין עיצוב פנים לאדריכלות, בין קנה מידה קטן לגדול, בשוק קטן ותחרותי כמו השוק המקומי? מה התהליך האידיאלי של עיצוב פנים ושל הקשר בין בעל המקצוע ללקוח? האם אפשר לדבר על טעם ישראלי בכל הקשור למגמות בעיצוב פנים? עד כמה חשוב לתת כלים שיעזרו לבוגרים למצוא תעסוקה בתחום? ולבסוף, האם האקדמיה צריכה להגביל את מספר הסטודנטים ולהתאים את עצמה לביקושי השוק?

כל זאת ועוד ביום שלישי ה-17/12 בשעה 20:00, גלריית YH4, יד חרוצים 4, קומה 4, ירושלים. להזמנת כרטיסים: 077-333-2222, [email protected]

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden