כל מה שחשוב ויפה

לי אדלקורט: פולין היא האיטליה החדשה

פוזנן!

מבין כל המקומות שבעולם, הנה מקום שלא חשבתי שאבקר בו. על אחת כמה וכמה לא תיארתי לעצמי שדווקא שם, בפולין, תפתח חזאית הטרנדים המפורסמת לי אדלקורט, את אחד מבתי הספר לעיצוב הכי מסקרנים והכי מעניינים שפועלים כיום בעולם: School of Form (שם מעניין, אגב, "צורה").

כמה ימים אחרי שחזרתי מפוזנן פרסמתי בגלריה כתבה על בית הספר החדש. לפני כמה ימים גם ראיינו אותי לשידורי החוץ של קול פולין (יש אייקון קטן של רמקול שצריך ללחוץ עליו כדי לשמוע).
לטובת מי שהפסיד, הרציונל להקמת בית הספר הוא זה: בעוד שהשנים האחרונות לא מיטיבות עם הפקולטות למדעי הרוח – התקציבים מצומצמים, מספר חברי הסגל מידלדל, ובאוניברסיטאות, כמו בקרב הסטודנטים, מעדיפים חוגים יוקרתיים יותר כמו מינהל עסקים או משפטים, בית הספר החדש נושא בגאון את דגל המקצועות ההומניים. ואמנם, הלימודים בבית הספר, שנפתח בחודש אוקטובר השנה, משלבים לימודי עיצוב עם לימודי פילוסופיה, פסיכולוגיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה.

בשנה הראשונה הלימודים נחלקים שווה בשווה בין לימודי העיצוב לבין הלימודים ההומניים. בשנה השנייה הסטודנטים צריכים לבחור שתי התמחויות במדעי הרוח והתמחות אחת מתוך ארבע מחלקות העיצוב. בשנה השלישית כל סטודנט ממשיך בהתמחות אחת בעיצוב ובהתמחות אחת במדעי הרוח, והשנה האחרונה מוקדשת כולה לעיצוב ולעבודה על פרויקט הגמר.

במילה אחת: פנטסטי! בשתי מילים: איפה נרשמים? ובמילים אחרות: מה שאדלקורט עשתה לאיינדהובן היא עושה עכשיו לפוזנן.

– – –

השקת בית הספר, בסוף נובמבר, היתה אחד האירועים בסוף שבוע בנושא "מעצבים את העתיד" שהתקיימו בפוזנן. במקביל לפתיחת בית הספר, נחנך בבית דפוס לשעבר מרכז עיצוב חדש ושמו "קונקורדיה". שימת הדגש על העיצוב נעשתה במטרה להפוך את פוזנן למרכז עולמי בתחום זה. לשם כך הזמינה הנהלת המחוז כמה עיתונאים מרחבי העולם וקיימה בסוף השבוע סדנאות וסיורים מודרכים בשטחה. בנוסף לכך נפתחו במקום שלוש תערוכות – של עיצוב פולני צעיר, של חברת רהיטים מקומית ותערוכה שאצרה אדלקורט, הבוחנת את שיתוף הפעולה בין המעצבת פטריסיה אורקיולה לבין פטריציה מורוסו, המנהלת האמנותית והבעלים של חברת הרהיטים האיטלקית מורוסו.

אורקיולה ומורוסו יהיו המנטוריות של אחת ממחלקות העיצוב בבית הספר החדש, עדות נוספת לחשיבות שהפולנים מייחסים למהלך כולו: העובדה ששלוש הנשים הכי חשובות והכי משפיעות בעולם העיצוב הגיעו דווקא לפוזנן מעידה יותר מכל על העתיד המבטיח שצפוי לבית הספר. אין הרבה מקומות שהיו יכולים לקבץ את שלושתן באולם אחד, וברור שלא מדובר רק בכסף: השם שלהן חשוב מדי.

ומי שעדין לא השתכנע, מורוסו, שמבינה דבר או שניים בעיצוב, הסבירה כי המצב בפולין מזכיר לה את המצב שבו היתה איטליה בשנות ה-60, רגע לפני שנהפכה למעצמת עיצוב. "יש פה גישה של עשייה. אני חושבת על איטליה אז, כשהיו הרבה יצרנים עם הרבה כישרון של עשייה – אבל בלי רמה גבוהה של חשיבה. אבל אז הגיעו האדריכלים הגדולים וזה היה הרגע שבו קרה הקסם של העיצוב האיטלקי. גם פה זה דומה עכשיו".

– – –

ומה עושה מעצב גרפי שמבקר בבית ספר חדש לעיצוב ובמרכז עיצוב חדש? מצלם את השילוט:

School of Form, עיצוב תעשייתי

School of Form, מעבדת המחשבים

School of Form, אופנה

קונקורדיה

קונקורדיה

ומי שרוצה לראות עוד מוזמן לסט בפליקר שלי.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden