כל מה שחשוב ויפה
איילת אניקסט

העיצוב יוצא לרחוב בשבוע העיצוב חולון

מבין הפעילויות שיתקימו במסגרת שבוע העיצוב חולון, שיפתח ב-16/4, מסקרנות אותי במיוחד הפעילויות של הפקולטה לעיצוב במכון טכנולוגי חולון. במסגרת פרויקט העיצוב יוצא לרחוב יציגו סטודנטים מהפקולטה לעיצוב מיני תערוכות במרחב האורבני בעיר חולון: בקניון חולון, בבתי עסק ברחובות סוקולוב ושנקר בעיר, במתחם המדיטק ועוד. השילוב של תלמידי המכון באירועים הוא מתבקש – כמו כל שיתוף פעולה ומעורבות של סטודנטים במרחב שסובב אותם ואת בית הספר שבו הם לומדים.

התהליך עם הסטודנטים החל כשלפני מספר חודשים נשלח מייל לסטודנטים בפקולטה לעיצוב במכון, ובו נכתב על פתיחת קורס חדש: סטודנטים מהפקולטה הוזמנו לקחת חלק משמעותי בבניית שבוע העיצוב המתקיים מידי שנה בחולון. ״מיד קפצנו על ההזדמנות״, מספרת ניבי להבי, אחת מתוך קבוצה של כ-15 סטודנטים משנים ג׳ ו-ד׳, העונה לשם בלוקה, בהנחייתם של המרצים לוקה אור וטל צור.

איילת אניקסט

איילת אניקסט. בראש הפוסט: ערן אולק

המטרה שהוצגה לסטודנטים הייתה להפוך את אירועי שבוע העיצוב בחולון לכאלה שמורגשים בכל העיר, ״להפוך את חולון לשבוע אחד שכולו חגיגה עיצובית גדולה, בדומה לאופן שבו מתנהלים שבועות עיצוב בערים גדולות בעולם״ מוסיפה להבי. ״ההחלטה הזו הגיעה מתוך הבנה כי הכוח של שבוע העיצוב נמצא ביכולת שלו להשפיע ולחשוף את הקהל הרחב למשמעות של העיצוב בחיינו, תוך שילוב מפתיע שלו בשגרת היומיום של העיר.

״אז איך אנו מתכננים להוציא את העיצוב אל הרחוב? במגוון תערוכות במקומות מפתיעים – מהמספרה השכונתית, דרך בית הקפה ועד לקניון. בנוסף, התערבנו במרחב של מוזיאון העיצוב ויצרנו בו ׳וירוסים׳ במטרה לספק למבקרים חוויית עיצוב מפתיעה ומשעשעת. הוירוסים כוללים מיני-מיצגים והפעלות מעולם העיצוב התעשייתי והגרפי. בין הווירוסים והתערוכות אנחנו מארגנים גם אירועים: הרצאות, סדנת בניית אהילים, ערב הקרנת סרטי אנימציה ועוד״.

איך כסטודנטים בחולון אתם רואים את הקשר בין עיצוב לבין האקדמיה, המוזיאון והתושבים?

״האקדמיה והמוזיאון שנמצאים אחד ליד השני ומתקשרים בשפה דומה הם שותפים טבעיים כביכול. אולם, ההרגשה היא כי הסטודנטים והמרצים תופסים את המיקום של הפקולטה לעיצוב בחולון כמקרית, משוייכת יותר לתל אביב ו׳לעולם הגדול׳ מבחינת האווירה, ולא מחוברת להווי העיר חולון ולתושביה. עם ׳דעות קדומות׳ אלה יצאנו בחשש קטן, ובחוסר אמון מסויים, בלי לדעת מה יהיו התגובות על שיתופי הפעולה עם התושבים ובעלי העסקים בעיר. הופתענו לגלות כי ההיענות גדולה, ושיתוף הפעולה טבעי. מכאן, הלקח העיקרי שלנו מפרוייקט זה הוא שהאקדמיה בחולון לא צריכה לתפוס את מיקומה בעיר כ׳מקרה׳ אלא כהזדמנויות ליצירתיות, שיתופי פעולה, ומעורבות.

״חשוב לנו להוסיף כי אנחנו מרגישים שנפלה בחלקינו זכות גדולה להשתתף בפרויקט שמאתגר את יכולתנו כסטודנטים, מעניק משמעות ללימודים תוך כדי התואר ומאפשר לנו לשבור שגרה ולפתוח כיוונים בתוך עולם העיצוב שטרם יצא לנו להתנסות בהם, כמו אוצרות תערוכה ותכנון חלל. כמובן שאנו גם שמחים על העבודה האינטנסיבית בתור צוות מגוון וכיפי״.

loka-bluka-1

*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

 1. ערן אולק

  היי פורטפוליו,

  התמונה מתוך פרויקט הגמר שלי מופיע בתחילת הכתבה

  הייתי שמח אם הייתם מוסיפים גם קרדיט שידעו למי שייך האיור

  בתודה וסופ"ש נעים,

  ערן אולק

  1. yuval saar

   הקרדיט התווסף בשורת הקרדיטים של התמונה הנוספת שבפוסט. תודה

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden