כל מה שחשוב ויפה

פרס העיצוב מטעם משרד התרבות והספורט 2014: משה רואס

לפני שבועים הוכרזו שמות המעצבים שזכו בפרס העיצוב מטעם משרד התרבות והספורט לשנת 2014: להב הלוי וסטודיו ג2 (נעמי גייגר ודנה גז)- בתחום התקשורת החזותית, דנה חכים בתחום הצורפות, ספי חפץ בתחום העיצוב התעשייתי ומשה רואס בתחום עיצוב הטקסטיל. מטרת הפרס לעודד מצוינות בתחומי העיצוב השונים ושוויו הכולל 100,000 שקלים שיחולקו באופן שווה בין חמשת הזוכים.

במהלך השבוע יתפרסם בפורטפוליו פרויקט מיוחד, שבמהלכו יוצג בכל יום אחד הזוכים לצד העבודות שעליהן זכה בפרס.

mroas

מי:

משה רואס, בן 33, בוגר המחלקה לעיצוב טקסטיל שנקר.

mroas1

mroas5

מה:

סדרת עבודות אישיות שעשויות מחומרים שונים כמו מבד כותנה, פליז, נחושת וליפה ובטכניקות כמו דפוס רשת, צריבה, שריפה כימית ועוד – הנעות בין עיצוב הטקסטיל לבין עולם האמנות.

mroas3

דבר המעצב:

פירוק רקמתו הרב שכבתית של החומר עולה כדימוי מרכזי בעבודתי. שאלות על האופן שבו אנו קוראים זמן, מחשבות על חיים-מוות, פירוק-הרכבה, התכלות, זכרון, פעולות הנבירה, השימור והשחזור שבהן מסתייע הארכיאולוג על מנת לחשוף זכר להוויית חיים קדומה, מתהפכות ונדחסות על תוך האוביקט. לעיתים יש נסיון ל״התחקות״ אחר ההתכלות הטבעית של חומרים בטבע, ע״י פעולות אלימות וכימיות שמאיצות את תהליך הפירוק.

העבודות נראות כמעין פיסות מתוך היסטוריה תרבותית פקטיבית. התנועה שלי מתכנסת אל תוך החומר, אל חוקיות רצפיו הגנטיים וכנגדו, על סף אובדן ממשותו. חומרים שונים כמו טקסטיל, מתכת ועץ מאפשרים לי לבחון יחסים של רך- קשה, שבריריות – חוזק, דו ממד – תלת ממד, שכבתיות, תנועה ומקצב. מתוך הפירוק מתחילה בניה, קריאה מחודשת.

בעבורי עיצוב לא מסתכם רק בשימוש או בנראות האוביקט. הוא משקף הלך רוח, הוא מציג כיוון. ההגדרות המייצרות קו גבול דמיוני בין שדה האמנות לבין שדה העיצוב וכן הקראפט, מטשטשות, וקיום של כל יצירה עכשווית מוטל בספק. יצירה טובה צריכה לתת מענה רגשי-פרקטי ואסתטי. הבנת הטכנולגיות בשילוב עבודת יד המגיעה להתייחדות אישית עם החומר הן בסיס טוב להתחיל לנוע, וכמובן אמונה ונאמנות לדרך ללא היסוס ופחד.

mroas2

mroas4

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden