כל מה שחשוב ויפה

עד שהחתונה תעבור

פורטפוליו News: ״מה שכואב מדי לזכור אנו פשוט בוחרים לשכוח״ - תערוכה שתיפתח במשכן האמנים הרצליה ב-21.5 מציגה את הצד העגמומי והפחות זוהר של תעשיית החתונות. כלה שלא זוכרת את יום חתונתה, צלמת חתונות שמתעדת את עצמה מאחורי הקלעים, שמלות כלה שעומדות למכירה ביום שאחרי, ותיעוד חתונות כמסמך זיכרון פוליטי. אוצר: רן קסמי-אילן
מעשייה למכירה. נטשה קרואנה

מעשייה למכירה. נטשה קרואנה

חתונה היא הבטחה לעתיד ורוד, פנטזיה של אושר ועושר. ההבדל בין הפנטזיה לבין החיים הוא, שבפנטזיה החתונה היא הסוף, ובחיים עצמם היא התחלה – כותב רן קסמי-אילן, אוצר התערוכה החדשה שתיפתח ב-21.5 במשכן האמנים הרצליה, תחת הכותרת ״מה שכואב מידי לזכור אנו פשוט בוחרים לשכוח״. התערוכה מתמקדת בחתונה ותיעודה כנקודת פתיחה למסעות של זיכרון וטראומה – הן במישור האישי והן בפומבי. הטקס המוכר והצפוי משמש את האמנים המשתתפים כדי לפרוע את הסדר הקיים ולפרום את המעטה הנוצץ, ומתחת לפני השטח לגלות צדדים שונים של אותו אירוע, שאינם מטופלים בדרך כלל.

אור מנירום. HOMEEWRECKER

אור מנירום, HOMEEWRECKER

אור מנירום מציגה עבודת וידאו חדשה בת שלושה חלקים, Homewrecker, סיפורה של כלה שאיבדה את זיכרונותיה ואת התיעוד של חתונתה, ומנסה להשיבם על ידי צפייה בסרטוני וידאו ויראליים ביוטיוב. העבודה משלבת תיעוד של חתונות מרחבי הרשת לצד טקסים פומביים אחרים, כמו הפגנות. כך היא מעלה שאלות על מהות טקס החתונה וההצהרה הפומבית שגלומה בו.

בסדרת הצילומים ״מעשייה למכירה״ מתחברת נטשה קרואנה (אנגליה) לכלות המפרסמות ברשת את שמלת הכלולות שלהן למכירה. העבודה חושפת את המנהג המוזר של נשואים טריים המוחקים את פניהם בצילומים, בניסיון להפוך את הטקס הפרטי שלהם לאנונימי, כשהם מפרסמים את השמלה למכירה במרחב הציבורי של הרשת. פעולה זו מייצרת דימויים ביזאריים של האלמנטים התיאטרליים בטקס. קרואנה פותחת בדיאלוג עם הכלות, בעודה מתחזה לכלה המחפשת את השמלה המושלמת. הדיאלוגים חושפים בפניה כיצד השמלה הופכת את הלובשת אותה לנסיכה ליום אחד, ולאחריו הופכת לפריט מיותר.

דור גז מציג סקנוגרמות המתבססות על חומרים מתוך הארכיון הפלסטיני-נוצרי שהוא ייסד ב-2009, המוקדש לקהילה זו הפזורה ברחבי המזה״ת. הסדרה מספרת את סיפורה של סמירה, שמשפחתה התגוררה ביפו עד1948  ואנו פוגשים אותה ביום חתונתה בגטו לוד, שנה לאחר הגלות מיפו.

יערה אורן. אני. חתונות. שירותים

יערה אורן, אני. חתונות. שירותים

אלישבע לוי יצרה מיצב נייר המורכב מעוגת חתונה, נעליים חגיגיות וכוס קריסטל. היא מציגה את הפריטים המרכיבים את  האריזה הקסומה והמפתה של החתונה כקליפות דקות ופריכות של הקיום הצרכני. יערה אורן מתפרנסת בין השאר מצילום חתונות. בכל ערב שבו היא נמנית על נותני השירות ״הבלתי נראים״ בגני אירועים שונים, היא מבצעת טקס פרטי קטן ומתעדת את עצמה אל מול המראה בחדר השירותים. סדרת הצילומים ״אני. חתונות. שירותים״ מונה 30 תצלומים של חדרי שירותים שונים, ומספקת הצצה לתפרים הגסים שבין התפאורה המצועצעת לנותני השירות השקופים, שמקיימים את האשליה.

משכן האמנים הרצליה הוא מרחב פעולה יצירתי התומך ביצירה, הפקה, הצגה והפצה של אמנות עכשווית באמצעות תכניות שהות אמן, חלל תצוגה וחללי עבודה לאמנים.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden