כל מה שחשוב ויפה
עידו בק. פלייגראונד, המחלקה לתקשורת חזותית, בצלאל, בכולי עלמא

יו״ר אגודת המאיירים האמריקאית ופרס חביב הקהל בשבוע האיור 2016

פורטפוליו News: אנל מילר, יו״ר אגודת המאיירים האמריקאית, תגיע לארץ כאורחת הכבוד של שבוע האיור 2016. קוראי ערוץ העיצוב של Xnet יוכלו לבחור את פרס חביב הקהל לשבוע האיור 2016, בסך 5,070 ש״ח, שיוענק מטעם גלריית האונליין 5070

שבוע האיור יתקיים זו הפעם השלישית ברחבי העיר תל אביב-יפו, במסגרת אירועי ״אוהבים אמנות. עושים אמנות״ של המחלקה לאמנויות בעיריית תל אביב-יפו, וייערך כבכל שנה לאורך עשרה ימים ושני סופי שבוע, החל מיום חמישי 15 בספטמבר ועד ליום שבת 24 בספטמבר. השנה יכלול שבוע האיור כ-50 תערוכות (רובן ככולן חדשות ומקוריות), שיוצגו בחללי תרבות ואמנות, גלריות שיתופיות, מוזיאונים ומקומות בילוי ברחבי העיר, החל ממוזיאון ארץ ישראל ברמת אביב ועד נמל יפו בדרום העיר.

לראשונה יוענק השנה פרס שבוע האיור, במסגרת תחרות ״חביב הקהל״ שתתקיים בקרב גולשי ערוץ העיצוב של Xnet – אתר העיצוב, האדריכלות והלייף-סטייל מבית ״ידיעות אחרונות״. להצבעת גולשי הערוץ יעמדו 40 עבודות, שנבחרו מתוך מאות על ידי צוות שופטים בכיר שכלל את: האוצרת גלית גאון, מנהלת ספריית האיור במוזיאון ישראל – אורנה גרנות, העיתונאי והמעצב עודד בן יהודה והמאיירת עפרה עמית. גלריית האונליין 5070, שמציעה אוסף ייחודי בהיקפו של כרזות מקוריות בעיצוב ואיור ישראלי בלבד, תעניק פרס כספי בסך 5,070 שקלים למאייר אחד שעבודתו תיבחר על ידי הגולשים, בעמוד ההצבעה המיוחד שיוקם ב-Xnet לקראת שבוע האיור.

נועה שניר. ״שם, תואר״ במרכז אדמונד דה רוטשילד

נועה שניר. ״שם, תואר״ במרכז אדמונד דה רוטשילד

לרגל שבוע האיור 2016 תגיע לארץ כאורחת כבוד אנל מילר, יו״ר אגודת המאיירים האמריקאית, המכהנת בתפקיד במשך העשור האחרון. אגודת המאיירים האמריקאית (Society of Illustrators) נוסדה בשנת 1901, כארגון ללא מטרות רווח שהוקם כדי לבסס את מעמדה של אמנות האיור – בעבר, בהווה ובעתיד. משרדי האגודה שוכנים במנהטן, ניו-יורק, וכוללים מוזיאון וספריית איור גדולה. ביקורה של מילר בישראל התאפשר הודות למחלקת התרבות לצפון אמריקה בקונסוליה הישראלית בניו יורק; לאגף לקשרי תרבות ומדע במשרד החוץ; ולבצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים.

אגודת המאיירים האמריקאית מקיימת מזה 59 שנה תחרות שנתית בינלאומית. התחרות נחשבת לאחת התחרויות היוקרתיות ביותר בתחום, והיא מלווה בספר מהודר ובתערוכת הדגל של האיגוד שמציגה מעל 400 עבודות מצטיינות. מדי שנה זוכים מאיירים ישראלים בקטגוריות השונות בתחרות, ובשנה האחרונה העניקה האגודה מדליית זהב (בקטגורית איור מוסדי) לכרזת ״הצביעו מה?״ של מרב סלומון – ראש תחום איור במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, ואוצרת התערוכות של המחלקה בשבוע האיור בשלוש השנים האחרונות. עוד העניקה האגודה מדליית כסף (בקטגוריית פורמטים מיוחדים) לאיתן אלוא, בוגר המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, בעבור עבודה שהוצגה בתערוכה של המחלקה בשבוע האיור 2015.

שרה ג׳ין. לא למאכל, סטודיו 6b/ צילום: מאשה מחלינובסקי

שרה ג׳ין. לא למאכל, סטודיו 6b/ צילום: מאשה מחלינובסקי

יובל סער, היזם והאוצר הראשי של שבוע האיור (והעורך הראשי של פורטפוליו): ״בשנים האחרונות זוכים מאיירים ישראלים בפרסים כמעט בכל תחרות בינלאומית חשובה, והביקור של אנל מילר בארץ מוכיח את העניין הרב שהאיור הישראלי זוכה לו ברחבי העולם. ביקורה של מילר גם מעניק משנה תוקף לחשיבות הפלטפורמה שיצר שבוע האיור לאיור המקומי, ואני שמח ששבוע האיור, שנוסד לפני שנתיים בלבד, הצליח בזמן קצר כל כך לתפוס מקום של כבוד כאירוע האיור החשוב של השנה. אני מקווה שביקורה של מילר יהווה סנונית ראשונה לשיתופי פעולה עתידיים, ובהזדמנות זו אני רוצה להודות למחלקת התרבות בקונסוליה הישראלית בניו יורק, לאגף לקשרי תרבות ומדע במשרד החוץ ולאגודת הידידים האמריקאית של האקדמיה בצלאל על הסיוע בהבאה לפועל של הביקור, ולעיריית תל אביב יפו על תמיכתה בשבוע האיור מיום היווסדו״.

שבוע האיור, שהפך למסורת ויצר פלטפורמה לתצוגת איור שלא הייתה קיימת בעבר, ממשיך ומרחיב גם השנה את פעילותו. כך, לצד תערוכות שיציגו את הקשר של עולם האיור לעולם המוזיקה, נציג השנה לראשונה גם מאיירי אופנה בתערוכות שיעסקו בארון הבגדים הגברי ובדיאלוג בין מאיירים למעצבי אופנה. מספר תערוכות יציגו שיתופי פעולה מסקרנים בין מאיירים ואמנים פלסטיים לבין מעצבי מוצר, מחדשי רהיטים, נגרי אומן, קרמיקאים ועוד. בנוסף, תוצג תערוכה חברתית של איורים שנוצרו במיוחד בעבור המגזין המקוון ״המקום הכי חם בגיהינום״, ונביא לידי ביטוי נושאים בין אישיים בתערוכות שעוסקות ביחסים שלנו עם אוכל, עם ההורים שלנו ועם מושגים כמו בית, נשיות, ילדות ומוות. לבסוף יהיה מקום גם לקצת נוסטלגיה, בתערוכה שתציין 80 שנה לגן החיות של תל אביב, ובתערוכה שתציג מסע במנהרת הזמן של הישראליות אל מפיות ה״בתאבון״ של פעם.

עמרי כהן. #InYourFace by omriku, מרכז קהילתי דב הוז

עמרי כהן. #InYourFace by omriku, מרכז קהילתי דב הוז

בין המציגים השנה יהיה אפשר למצוא מאיירים וותיקים וצעירים כאחד, אקדמיות מובילות לצד התאגדויות עצמאיות של מאיירים, תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות. לצד אלו יתקיימו ברחבי העיר ובחללי התצוגה מגוון פעילויות לכל הגילאים, כשהשנה מצטרף לשבוע האיור מוזיאון תל אביב לאמנות בתכנית פעילויות נרחבת. גם השנה יוצגו האירועים והתערוכות באתר שבוע האיור, שעוצב ונבנה על ידי סטודיו Wix (הקהל הרחב מוזמן להתעדכן בזמן אמת במועדי האירועים, המפגשים והסדנאות בשל שינויים ותוספות שצפויים להתרחש בזמן אמת).

שרון שפיץ, גלריה גבירול

שרון שפיץ, גלריה גבירול

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden