כל מה שחשוב ויפה

פרס שפילמן לצילום לסרווט קוצ׳יג׳יט

פורטפוליו News: האמן התורכי סרווט קוצ׳יג׳יט זכה בפרס שפילמן לצילום לשנת 2016 מטעם מוזיאון ישראל. ציון לשבח הוענק לאמנים דוד עדיקא, מריון בלאנג׳ר, ריצ׳רד מוס ואלק סות׳
צילום: Servet Kocyigit

צילום: Servet Kocyigit

פרס שפילמן ומוזיאון ישראל למצוינות בצילום לשנת 2016, בסך 45 אלף דולר, יוענק לאמן התורכי סרווט קוצ׳יג׳יט. ועדה בינלאומית בחרה בקוצ׳יג׳יט מבין 50 אמנים מ־16 מדינות. הוועדה ציינה לשבח ארבעה אמנים נוספים: מריון בלאנג׳ר (ארה״ב), ריצ׳רד מוס (אירלנד), דוד עדיקא (ישראל), ואלק סות׳ (ארה״ב).

הפרס התמקד השנה ביצירה אמנותית העוסקת בשאלות של מקומיות. אל הוועדה הגיעו הצעות רבות ומגוונות, משלל אזורים גיאוגרפיים, הקשרים תרבותיים וסוגות צילומיות ברחבי הזירה האמנותית של ימינו. המועמדות לפרס נעשית בעקבות המלצות של אנשי מקצוע בתחום האמנות.

 צילום: Beverley Pestana Inacio

צילום: Beverley Pestana Inacio

צילום: Servet Kocyigit

צילום: Servet Kocyigit

קוצ׳יג׳יט, יליד 1971, חי ופועל בין איסטנבול לאמסטרדם. יצירתו מקיפה מדיומים אמנותיים שונים, שבהם בולטים הצילום והווידאו. רבות מעבודותיו עוסקות בחוויות שונות של זרות, הגירה ובניית זהות, בעידן שבו ההבדל בין תנועה חופשית לתנועה־מכורח נעוץ בבסיסו של המצב האנושי הגלובלי. עבודתו החדשה בלטה בעיני ועדת הפרס באיכותה הוויזואלית ובעומקה הרעיוני: קוצ׳יג׳יט יוצא לדרום־אפריקה ומבקש לחלץ משהו מתוך ההיסטוריה הסבוכה של ניצול משאבי הטבע באפריקה על-ידי מדינות וחברות מערביות. הוא עושה זאת באמצעות צילום של קבוצת שחקנים מקומית, המעמידה מצבים תיאטרליים משונים בנוף הפתוח.

ועדת הפרס ציינה את האומץ לעסוק בנושא כה מורכב, אף שאינו נטוע בביוגרפיה האישית של האמן. בעבודתו הוא מציג יכולת לערב תעודה ודיון בצורה שאינה מאיימת על אמת היסטורית כזו או אחרת, אלא מציעה נרטיבים אלטרנטיביים ופותחת סוגיות קשות לשיח ציבורי. עוד ציינה הוועדה את השחרור שבו הוא נוהג בעשייתו האמנותית, בין צילום לווידאו למיצג, וכן על גישה רעננה לסוגיית המבט על אחרים, שכה מפעילה את השיח האתי והאסתטי באמנות העכשווית.

טקס הענקת הפרס יתקיים במוזיאון ישראל בירושלים ב־2 במרץ, 2017. הפרס בגובה 45 אלף דולר מוענק אחת לשנתיים ונועד לתמוך בפרוייקטים בצילום הנוגעים בשאלות היסוד של האדם, החברה והאמנות. בעבר זכו בפרס האמנית הישראלית מיכל היימן, החוקר והאוצר האמריקאי ג׳ון ג׳ייקוב והאמנית האמריקאית ליסה אופנהיים.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden