כל מה שחשוב ויפה
גוף האדם כממשק, בילי רגב ואיה בנטור

גוף האדם כממשק // 01

איה בנטור ובילי רגב, זוכות מענק סנדברג למחקר בתחומי העיצוב של מוזיאון ישראל, מספרות על אחורי הקלעים של עבודתן ״גוף האדם כממשק״, המתמקדת בקשרים בין מחוות גוף לממשקים. המחקר מציע בחינה של כלים חדשים לתיעוד וייצוג תנועה תוך שימוש בטכנולוגיות וידע עכשוויים, וחיבור להיסטוריה של מיפוי וניתוח תנועה אנושית בארץ ובעולם // כתבה ראשונה בסדרה המלווה את המחקר

מה קרה עד עכשיו

אחרי שעבדנו ביחד על מספר פרויקטים שעוסקים במחוות ובמקומן בעיצוב ובחיי היום־יום שלנו, הבנו שנקודת המפגש בין גוף וטכנולוגיה מעניינת אותנו במיוחד. ההבנה שהגוף יכול להיות יותר ממפעיל טכנולוגיה, ושהוא המרכז שסביבו היא צריכה להיבנות, מובילה אותנו לחשוב איך ממשקים עתידיים יוכלו להתייחס לחוויה הפיזית האנושית במלואה.

לכן החלטנו להקים את אטלס המחוות שיאסוף מגוון של מחוות שונות בעלות משמעות רגשית שונה לעושה אותן. מחוות הן לא רק אמצעי של תקשורת בין אנשים אלא ביטוי רגשי ותרבותי. לעשיית מחווה ולאפקט הרגשי שלה אין כיוון אחד ברור של סיבה ותוצאה. המחווה יכולה להיות ביטוי של רגש ובאותה מידה עשיית מחווה יכולה לייצר רגש.

מה גילינו

איסוף מחוות הוא לא העיקר בתהליך שלנו, הרגע המהותי מבחינתנו הוא הרגע שבו אדם עושה מחווה וחש אותה. השאלות העולות הן לא רק מה המשמעות הרגשית של מחווה מסוימת אלא האם המשמעות של המחווה נשמרת מחוץ לקונטקסט? ואיך אפשר לשמר זכרון גוף מחוץ לקונטקסט?

מה עשינו

כנקודת התחלה הגדרנו את המתודולוגיה בדרך ליצירת האטלס:

  • איסוף – איסוף מחוות מסרטים עלילתיים ודוקומנטריים.
  • ניסוי – יצירת סיטואציה שבה אנשים יכולים לבצע את המחווה, לחוות אותה.
  • קיטלוג – לאחר ביצוע המחווה – בחינת המשמעות הרגשית בעבור העושה אותה.

את מי פגשנו

רונן פרי הוא מוסיקאי ומתמטיקאי המתמחה בממשקים דיגיטליים. הוא עבד על פרויקט בשם whole dance, הממפה מחול מקומי מרחבי העולם. בשיחה עם רונן עלה ההבדל בין מאגרי מחוות שבהם אנימטורים משתמשים לאטלס שלנו. עיקר השוני הוא בשיטת הקיטלוג: בבנק מחוות כמו motek, הקיטלוג נעשה לפי המחווה הפיזית; לדוגמה, ישנה קטגוריה של הרכנות ראש שונות. באטלס המחוות שלנו מחוות הרכנת ראש אחת יכולה להופיע תחת כבוד או הערכה הדדית ואחרת תחת מבוכה.

בעזרת רונן גיבשנו גם את הפן הטכנולוגי: ישנם פתרונות שונים למיפוי מחוות, ולפרויקט הזה החלטנו להשתמש בפענוח תמונה. חשוב לנו שבהמשך כמה שיותר אנשים יוכלו לגשת לאטלס אונליין, לחוות את המחווה ולתייג אותה לפי תחושתם והבנתם. לשם כך הטכנולוגיה צריכה להיות נגישה ולא יכולה להסתמך על מכשירים ומצלמות כמו קינקט או חיישני תנועה.

מה הלאה

לאחר הגדרת המתודולוגיה השלב הראשון הוא איסוף. שימוש בסרטים מאפשר מאגר ויזואלי מיידי ותשתית למיפוי. בחירת הסרטים משליכה על הקונטקסט התרבותי, יש חשיבות לבחירת סרט תיעודי מול עלילתי, לקטע יוטיוב או תכנית ריאלטי. עוד על כך בהמשך.

מחוות השבוע

מחווה של הרמת שמלה משני צדדיה גורמת לתחושה של _________

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden