כל מה שחשוב ויפה

גוף האדם כממשק // 02

איה בנטור ובילי רגב, זוכות מענק סנדברג למחקר בתחומי העיצוב של מוזיאון ישראל, מספרות על אחורי הקלעים של עבודתן ״גוף האדם כממשק״, המתמקדת בקשרים בין מחוות גוף לממשקים. המחקר מציע בחינה של כלים חדשים לתיעוד וייצוג תנועה תוך שימוש בטכנולוגיות וידע עכשוויים, וחיבור להיסטוריה של מיפוי וניתוח תנועה אנושית בארץ ובעולם // כתבה שנייה בסדרה המלווה את המחקר

מה קרה עד כה

אטלס המחוות הוא פרויקט ארוך טווח, שמטרתו לחקור את היחסים בין מחוות גוף לתחושות ורגשות, מתוך מחשבה על האינטגרציה הרגשית של מחוות בממשקי אדם – טכנולוגיה – אדם. זו הזדמנות בעבורנו לעצור לרגע ולייצר נקודת מבט רחבה יותר על מחוות גוף ועל מקומן בעיצוב ובחיי היום־יום שלנו. מתודולוגיית המחקר בנויה משלושה שלבים: איסוף, ניסוי וקטלוג; לכן, ישנם כמה רבדים לאטלס: לאט לאט אנחנו מבינות שכל אחד מהם הוא פרויקט בפני עצמו.

מה גילינו

כרגע אנו עוסקות באיסוף קטעי וידאו של מחוות מסרטים שונים על פי התחושות של מבצע המחווה. המחקר האוסף מחוות מסרטים שונים הוא מרתק ואין־סופי, לכל בחירה יש השלכות משלה, וככל שנרצה שהבחירות שלנו ישקפו טווח רחב, בסופו של דבר נקודת המבט היא סובייקטיבית, תלוית תרבות, נובעת מתוך ההיכרויות וההתנסויות שלנו. לכן ההתייחסות לאיסוף היא כנקודת התחלה, כבסיס שעליו נוכל להתחיל לבנות ולהעמיק.

מה עשינו

עד כה, הגענו למעל 100 קטעים מסרטים שונים ומגוונים. מכיון שתחושות הן דבר אבסטרקטי ואישי ניסינו לייצר טווחים שונים, סקאלות, שעליהן נוכל למקם את הסרטונים. לדוגמה, ניצחון/כישלון, כבוד/חוסר כבוד, מוכר/זר, התכוננות/הפתעה ועוד.

את מי פגשנו

פגשנו את ד״ר קובי אסף, מומחה לשפת גוף. בשיחה איתו העמקנו בחווית המחווה, בכך שאין מחווה אחת שמייצגת את הלך הרוח של בן אדם באותו הרגע: אנחנו מרכיבים בכל רגע קומפוזיציה של מחוות, שלעיתים נדמות כסותרות, אך רק הסתכלות על המכלול תציג את התמונה בשלמותה. לדוגמה, בראיון עבודה ממליצים לא לשלב ידיים. לעיתים אדם מנסה כל כך לא לעשות מחווה מסוימת, אך הלחץ והחרדה מוצאים דרכי ביטוי אחרות כגון הקפצת רגליים או מנח ראש משונה. כאן הכוונה לאופן שבו אנו קוראים מחוות של אדם אחר, אך חשוב להבין שגם האופן שבו אנו חווים מחווה מושפע ממשתנים רבים.

תנועת הרגליים מרמזת על ביטוי ללחץ, פחד, התרגשות וכו׳

תנועת הידיים יכולה להוות ביטוי לתחושת ניצחון והצלחה

הסתכלות על מכלול המחוות מייצרת מבט מלא ושלם יותר

מה הלאה

במקביל לאיסוף המחוות מסרטים אנחנו עובדות על הגדרת הרבדים הנוספים של הפרויקט, כפי שאמרנו בהתחלה, כל אחד מהם עולם ומלואו. השלב השני בו נבקש מאנשים לבצע את המחוות ולספר על הדרך בה הם חווים וחשים מחווה, מעלה שאלות נוספות: איך אפשר לייצר סיטואציה שבה אדם יוכל לחוש באופן אמיתי את המשמעות הרגשית של המחווה הפיזית? אטלס המחוות מיועד להיות אטלס וירטואלי ברובו, כך שהממשק עם המשתמש חשוב לא פחות, האתגר בהמשך יהיה לייצר ממשק אנושי, פשוט ומהנה, ובכך לייצר אינטראקציה רחבה, בעלת תוצאות מדויקות וכנות.

מחוות החודש

הכל יהיה בסדר – טודו בום

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden