כל מה שחשוב ויפה

קול קורא: פעפוע במוזיאון לאמנות האסלאם

פורטפוליו News: קול קורא למעצבים להציע עבודות לתערוכה שתיפתח בחודש דצמבר במוזיאון לאמנות האסלאם ביוזמת מכון שנקר לתיעוד וחקר העיצוב בישראל. התערוכה תעסוק בפעפוע תרבותי ואסתטי של מוטיבים כמו אותיות ערביות או אורנמנטיקה מזרח־תיכונית בעבודתם של מעצבים צעירים. מועד אחרון לשליחת הצעות: 15.10.2017

טל לוי, המחלקה לתקשורת חזותית, מנשר – הגדה לפסח דו־לשונית. צילום: טל אזולאי

פעפוע (אוסמוזה): תהליך של חלחול, חדירה והתפשטות; תהליך שבו פרודות של תמיסת נוזלים חודרות לתמיסה מרוכזת יותר דרך קרום חצי חדיר.

בשנים האחרונות אפשר למצוא בבתי הספר ובאקדמיות לעיצוב בישראל מספר גדול של מעצבים שהושפעו מהשינויים שמתרחשים בחברה הישראלית סביב שאלות של שייכות, זהות, מוצא, מגדר, לאום וכן הלאה. מהן, אחת הסוגיות הדומיננטיות היא הזהות המזרחית, בין אם בהשוואה לתרבות האירופית, ובין אם ביחס לתרבות הערבית – או בשמה ״המעודכן״: תרבות ים־תיכונית או מזרח־תיכונית. בעבודות אלו ניכרת השפעה של אורנמנטיקה ערבית, של אותיות ערביות ושל קליגרפיה ערבית, ולעיתים אפשר למצוא מבעד לאסתטיקה שלהן מסרים חתרניים שאינם עולים בקנה אחד עם הקונצנזוס הפוליטי והחברתי בישראל.

מה אפשר ללמוד מעבודותיהם של מעצבים צעירים על הנושאים שמעסיקים את הדור החדש של המעצבים, ומה מאפיין את האסתטיקה שלהן? מה קורה לאותם המעצבים כשהם עוזבים את החממה האקדמית ואת חופש הביטוי שהיא מאפשרת, וכשהם מתחילים לעבוד בשוק מסחרי? מתי השימוש באותיות ערביות ובאורנמנטיקה מזרח־תיכונית הוא ״טבעי״, ומתי הוא נדמה כהיקסמות מהזר ומהלא מוכר? איך שאלות אלו מאירות את יחסי הגומלין בין התרבויות ועד לאן מגיע הפעפוע שבין המזרח למערב, בין ערבים ליהודים, בין ישראל לאירופה, בין המזרח התיכון לישראל ובין הערבית לעברית?

התערוכה ״פעפוע״ (שם זמני) – שתיפתח במוזאון לאמנות האסלאם בחודש דצמבר ביוזמת מכון שנקר לתיעוד וחקר העיצוב בישראל – תעסוק בשאלות אלו ותשאף להציג מנעד רחב של התייחסויות לסוגיות שעולות מהן.

  • מעצבים מכל הדיסציפלינות מוזמנים להגיש עבודות שנוצרו בשבע השנים האחרונות (מ־2010 והלאה), כולל עבודות מסחריות, אישיות או עבודות שנעשו בזמן הלימודים.
  • חובה לצרף תמונות של העבודות. שמות הקבצים צריכים לכלול את שם המעצב, שם העבודה (אם יש) ושנה. נוסף על כך יש לצרף כמה משפטים על העבודה ועל ההקשר שבו היא נוצרה. אין צורך לשלוח בשלב זה קבצים באיכות דפוס.
  • אין הגבלה על מספר ההצעות. אנו לא מתחייבים לקבל אף הצעה מאלו שיוגשו ומשאירים לנו את הזכות לפנות באופן ישיר למעצבים.
  • אנו שומרים לעצמנו את הזכות לבטל את התערוכה או לדחותה, בכל עת.
  • מועד אחרון לשליחת הצעות: 15.10.2017

אוצר התערוכה: יובל סער, ראש מכון שנקר לתיעוד וחקר העיצוב בישראל

לשליחת הצעות ולקבלת פרטים נוספים: [email protected]

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden