כל מה שחשוב ויפה

המאיירת נעמה בנזימן זכתה בעיטור אנדרסן ל־2018

פורטפוליו News: עיטור אנדרסן לשנת 2018 בקטגוריית האיור יוענק למאיירת נעמה בנזימן, על איוריה לספרה של לאה גולדברג, ״הצרצר התייר״ (ספריית הפועלים). בנימוקי השופטים נכתב שבנזימן הצליחה לברוא דמויות מקוריות הניתנות לזיהוי ומאופיינות בדיוק ובהומור, תוך שימוש בעושר הטכניקות של שפת האיור מרישומים ידניים ועד שימוש בקולאז׳

פרסי אנדרסן מוענקים על ידי ארגון IBBY (ראשי תיבות של International Board on Books for Young People) לפי המלצת סניפי הארגון בכל מדינה. מכללת לוינסקי לחינוך, המשמשת אכסניה לארגון בישראל, המליצה על שלושה ספרים לזכייה בעיטורים לסופר, למאייר ולמתרגם. חברי הוועדה בקטגוריית האיור היו ד״ר חוסני אלח׳טיב שחאדה (יו״ר), ראש החוג לאמנות במכללת לוינסקי לחינוך; הציירת טליה ישראלי; ותמי ישראלי, ראש מרכז לוין קיפניס לספרות ילדים ונוער במכללה.

נעמה בנזימן. צילום: צור קוצר, אוסף מוזיאון ישראל

חברי הוועדה בחרו פה אחד באיוריה של נעמה בנזימן לספרה של לאה גולדברג ״הצרצר התייר״ לקבלת עיטור אנדרסן בקטגוריית האיור. את החלטתם הם נימקו בעושר הטכניקות של שפת האיור מרישומים ידניים ועד שימוש בקולאז׳. העושר החזותי עומד בסתירה מסוימת לחזרתיות של הטקסט ומאפשר התמקדות בנעשה במרחב הציורי העשיר ורווי ההתרחשות, כך שהיחסים בין הטקסט לאיור הופכים מעשירים ומפרים, כמעט שווי משקל. המאיירת הצליחה לברוא דמויות מקוריות הניתנות לזיהוי ומאופיינות בדיוק ובהומור.

עיטורי אנדרסן הם בחירה דו־שנתית של ספרים בולטים שראו אור לאחרונה, והם ניתנים לסופרים, למאיירים ולמתרגמים מארצות שחברות בארגון IBBY. את הכותרים בוחרים הסניפים הארציים של IBBY, שרשאים להציע ספר אחד בכל קטגוריה. בארצות שבהן יש הפקה ניכרת ומתמשכת של ספרי ילדים ביותר משפה אחת, אפשר להציע עד שלושה ספרים לכתיבה ולתרגום, בשפות שונות. הספרים הזוכים בעיטור אנדרסן מוצגים בתערוכה הנודדת בעולם.

ועדת הבחירה שבחרה את זוכי העיטורים בסניף הישראלי של המועצה הבין־לאומית לספרות ילדים ונוער על־יד אונסקו (IBBY), בראשות פרופ׳ אילנה אלקד־להמן, פועלת במרכז לוין קיפניס לספרות ילדים ונוער במכללת לוינסקי לחינוך. השנה הוועדה הישראלית הגישה את הסופר דוד גרוסמן כמועמד מטעמה לפרס אנדרסן היוקרתי, שעד עתה זכה בו רק סופר ישראלי אחד, אורי אורלב. פרס אנדרסן, המכונה גם פרס נובל הקטן, נקרא על שמו של סופר הילדים המפורסם הנס כריסטיאן אנדרסן. מדי שנתיים מעניקה האגודה הבין־לאומית לספרות ילדים IBBY לסופר אחד ולמאייר אחד על תרומתם לתחום ספרות הילדים. את מדליית הזהב לזוכים מעניקה מלכת דנמרק.

מוקדם יותר השנה זכתה בנזימן בפרס משרד התרבות והספורט בתחום העיצוב. בנימוקי השופטים להענקת פרס זה נכתב שבשנים האחרונות נעמה בנזימן מרחיבה את תחום האיור מהדו־ממד אל התלת־ממד, ושעבודותיה ״עוסקות במפגש המפתיע בין השניים תוך בחינה אקספרימנטלית של הגבולות בין קו, צבע, נפח וחומר, והצעה של מגוון סוגי יחסים בין אוביקטים פיסוליים לבין דימוי נרטיבי. המעבר לתלת־הממד הוא המשך ישיר לקו האיורי הייחודי של בנזימן – שאף כותבת את ספרי הילדים שהיא מאיירת – המאופיין בקו עשיר, מפתיע וצבעוני שמחבר באופן שלם בין פנטזיה למציאות״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. מיכל הורן

    מזל טוב נעמה! שכנה מהעבר…

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden