כל מה שחשוב ויפה
איתן אלוא מתוך ״החייט בשמיים״

פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים ע״ש בן-יצחק לשנת 2016 יוענק לאיתן אלוא

פורטפוליו News: טקס הענקת הפרס יתקיים ב-1.7 במוזיאון ישראל. תערוכה מיוחדת בספריית האיור תציג את האיורים המקוריים של הספרים הזוכים ציונים לשבח, הכוללים גם את הספרים שאיירו נעמה בנזימן, איה גורדון-נוי, דוד פולונסקי ורוני פחימה
איתן אלוא, ״חתונת אשת השועל״

איתן אלוא, ״חתונת אשת השועל״

איתן אלוא יקבל את פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים על שם בן-יצחק, על איוריו לספר ״האחים גרים על-פי פרישמן״ בהוצאה עצמית. חבר השופטים החליט להעניק את הפרס לאלוא לאחר בחינת 170 ספרים שיצאו לאור בעברית בשנתיים האחרונות עם איורים מקוריים.

האיורים התפרסמו לראשונה בפרויקט הגמר של אלוא במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל. בשנה שעברה זכה אלוא על הפרויקט במדליית כסף (בקטגוריית פורמטים מיוחדים) מטעם אגודת המאיירים של ניו יורק. מוקדם יותר השנה הוא זכה באותו הפרס בעבור עבודה שהוצגה בתערוכה חילופי דברים של המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל בשבוע האיור 2015.

בנימוקיהם כתבו השופטים כי ״איתן אלוא יצר פורמט חדש, המשלב בין ספר לפוסטר ומאתגר את הקריאה המסורתית בספר מאויר. הבחירה הנועזת לאייר שלוש ממעשיות האחים גרים בתרגומו של דוד פרישמן (משנת 1915) מכוונת את הפרויקט כולו לקהל בוגר מהמקובל לז׳אנר. עלילותיהם של ׳עדה המכשפה׳, ׳חתונת אשת השועל׳ ו׳החייט בשמים׳ מתגלות לעיני המתבונן רק עם פתיחת הקיפולים, וקבלת התמונה השלמה, בכל אחד מהסיפורים. הפורמט המקורי של אלוא מזמין חווית דפדוף חדשה ליחיד או לקבוצה ומסמן חלל וטריטוריה חדשה עבור הספר בעידן הדיגיטלי״.

לקריאה נוספת:
״הכל כדי להוכיח שאפשר ליצור חדש מישן״ – איתן אלוא על תהליך העבודה על חתונת אשת השועל
״רציתי שהטירוף, החופש, השמחה, ההומור והאכזריות יצאו מהאיורים, שתהיה תחושה של מחזמר מטורף״ – איתן אלוא על העבודה שהציג בשבוע האיור 2015

דוד פולונסקי מתוך ״לשבור את החזיר״

דוד פולונסקי מתוך ״לשבור את החזיר״

איה גורדון נוי מתוך ״אלף בית״

איה גורדון נוי מתוך ״אלף בית״

עוד החליטו השופטים להעניק ציונים לשבח לנעמה בנזימן על איוריה לספר ״אמיליה״ בהוצאת עם עובד, איה גורדון-נוי על איוריה לספר ״אלף-בית״ בהוצאת כתר, לדוד פולונסקי על איוריו לספר ״לשבור את החזיר״ בהוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר ולרוני פחימה על איוריה לספר ״יקינתון״ בהוצאת כנרת זמורה-ביתן, דביר. האיורים המקוריים של הספרים הזוכים יוצגו בספריית האיור במוזיאון ישראל בתערוכה: ״איור זה כל הסיפור״ ובמהלך חודש יולי יתקיימו במוזיאון מפגשים עם המאיירים הזוכים.

פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים ע״ש בן-יצחק מוענק מדי שנתיים למאיירים מצטיינים בישראל, החל משנת 1978. עפ״י מיטב המסורת של תמיכה באמנויות השונות, רואה מוזיאון ישראל, ירושלים חשיבות רבה בעידוד מאיירים של ספרי ילדים. למטרה זו הוקמה קרן בן-יצחק, לזכר רבקה (סופר) ומיכאל בן-יצחק שנהרגו בפיגוע בכיכר ציון בירושלים בשנת 1975.

חבר השופטים:
יו״ר: אורנה גרנות, אוצרת משנה לאיור ספרי ילדים, מוזיאון ישראל.
פרופ׳ צביה ולדן, ראש החטיבה ללימודי נוער, המחלקה לעבודה סוציאלית אונ׳ בן-גוריון.
גלית גאון, אוצרת ראשית מוזיאון העיצוב, והמוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס, חולון.
יובל סער, אוצר ראשי ״שבוע האיור״ בת״א, ראש מכון שנקר לתיעוד וחקר העיצוב בישראל והעורך הראשי של מגזין פורטפוליו.

לקריאה נוספת:
״מפני שהסיפור עוסק בנשים אמיתיות, רציתי להכיר אותן לפני שאפרוש לפינה ואתחיל לצייר״ – רוני פחימה על תהליך העבודה של יקינתון

נעמה בנזימן מתוך ״אמיליה״

נעמה בנזימן מתוך ״אמיליה״

רוני פחימה מתוך ״יקינתון״

רוני פחימה מתוך ״יקינתון״

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden