כל מה שחשוב ויפה
זומו ערד. צילום: דורון אורגיל

ציון לשבח ופרס מסותבי׳ס העולמית ל״זומו – המוזיאון שבדרך״

זומו – המוזיאון הנייד הראשון, שהוקם בישראל השנה, נבחר בין חמישה פרויקטים מצטיינים בעולם בתחרות בינלאומית של סותבי׳ס

בית המכירות הפומביות הבינלאומי סותבי׳ס הכריז על הפרויקטים הזוכים בתחרות הבינלאומית לתערוכות ומיזמים אמנותיים פורצי דרך. בין הזוכים נבחר זומו – המוזיאון הנייד הראשון בעולם שהוקם בישראל – פרויקט ייחודי בקנה מידה עולמי, שהחל לפעול השנה. זומו – המוזיאון הנייד, מציג בימים אלה בערד עד ה־28 בדצמבר, וינדוד לעיירה הבדואית חורה במהלך 2019.

בתחרות היוקרתית, שבה השתתפו קרוב לאלף מוזיאונים ומיזמים אמנותיים, זכו חמישה פרויקטים בציון לשבח ולפרס כספי בסך 10,000 פאונד. התחרות הבינלאומית מבקשת ״לאתר, לחגוג ולציין לשבח אוצרות מקורית ומשובחת, ולעודד מוסדות ומיזמים שמבקשים לפרוץ דרכים חדשות להציג אמנות ולהרחיב את שדה האמנות העכשווית״.

לצד זומו, שכבר פעיל, זכו לציון לשבח ארבעה פרויקטים עתידיים: תערוכה על הנרי מור שתתקיים בלונדון ב־2019; תערוכה על מגדר שתוצג באיווה, ארה״ב ב־2019; רטרוספקטיבה של רוברט קולסקוט שתוצג בסנסינטי ב־2020 ותערוכה של ג׳קסון הלנגואי, שתוצג בקייפ טאון, דרום אפריקה ב־2020. בפרס הראשון זכה מוזיאון האקדמיה לסרטים שמוקם בניו יורק וייפתח ב־2020 עם תערוכה מקיפה על השפעת היוצרים האפרו־אמריקנים על תולדות הקולנוע.

זומו ערד. צילום: דורון אורגיל

את הזוכים בפרסים בחרה ועדה מקצועית שהורכבה במיוחד לתחרות וכללה את סר ניקולאס סרוטה, יו״ר איגוד האמנויות באנגליה, קוני באטלר, האוצרת הראשית של מוזיאון האמר בלוס אנג׳לס, אוקאוי אנואזר, אוצר הביאנלה בונציה 2015 והמנכ״ל היוצא של האוס דר קונסט במינכן, דונה דה סאלבו, אוצרת בכירה של מוזיאון הוויטני בניו יורק, אמילי גורדנקר, מנכ״לית מאוריציוס בהאג ואלן שוורצמן, סגן נשיא סותב׳יס העולמית ויו״ר ועדת הפרס.

בנימוקים לבחירה בזומו כתבה דה סאלבו: ״זומו הוא פרויקט שמבקש לחשוב מחדש לאן מוסד המוזיאון יכול להתקדם ולהתפתח. זומו בודק ובוחן איך ניתן לאפשר גישה רחבה לאמנות גם בסביבות קשות ומסובכות, ואיך האתגרים הללו יכולים להפוך לכר פורה של פתרונות יצירתיים״.

מילנה גיצין אדירם, היוזמת והמנהלת הכללית של זומו, מסרה לוועדת הפרס: ״עבורנו, ההכרה של חבר השופטים של סותבי׳ס העולמית בפרויקט היא זכות ענקית וזריקת מרץ מרגשת. העובדה שגוף עולמי, מבוסס ומכובד כל כך מחליט להכיר במוזיאון חדשני, ניסיוני ופורץ דרך שקיים פחות משנה במדינה קטנה כמו ישראל, היא בעלת משמעות אדירה והוכחה לכך שהאתגרים המקומיים שאיתם אנחנו מבקשים להתמודד בזומו הם רק דוגמה של האתגרים הגלובליים והכלליים שאיתם צריכים להתמודד גופים יוצרים ויצירתיים בכל העולם״.

בימים אלה, עד ה־28 בדצמבר, פועל זומו בערד – התחנה השנייה לאחר שנפתח לראשונה בירוחם ובכוונתו להמשיך במסע כממוזיאון נודד ברחבי הארץ. תערוכת ענק בהשתתפות 40 אמנים מוצגת במפעל מגבות ערד באזור התעשייה. המוזיאון פתוח לקהל הרחב בחינם 7 ימים בשבוע ומארח את כל בתי הספר של ערד לסיורים מודרכים.

זומו ערד. צילום: דורון אורגיל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden